MorTilki.Com

Sofraların Baş Tacı Pirinç Pilavı – Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Sofraların Baş Tacı Pirinç Pilavı – Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav çoğu Dünya ülkesinin sofralarından eksik edilmeyen bir yemektir. Sulu yemekler ve et yemekleri ile beraber sunulan pilav, sofraların olmazsa olmazları arasındadır. Pilavın içerisine çeşitli garnitürler ilave edilerek ana yemek olarak bile sunulmaktadır. Sofralardan eksik edilmeyen pilavın lezzeti ve görüntüsü oldukça önemlidir. Lezzetli bir pilav pişirmek için gerekli olan püf noktaları sizler için hazırladık.

Lezzetli Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır? Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tane tane ve lezzetli bir pilav yapmak için, pirincin içerisinde bulunan nişastanın pilava yoğunluk katacağını aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Bu yoğunluğu önlemek için, pirinçleri bir süzgeçin içerisine koyarak sıcak su ile yıkamak gerekmektedir. Suyun rengine bakarak nişastanın yok olduğunu anlamanız mümkün. Eğer pirinçleri yıkadığınız su duru ve şeffaf bir hale gelmişse pirinçler nişastadan arınmıştır. Anlattığımız bu işlem, tane tane şekilde bir pirinç pilavı yapmanın en önemli noktasıdır.

Diğer önemli bir unsur ise pişirme süreci. Bu süreçte pilav pişirilirken kullanılacak tencere ve yağ seçimine dikkat edilmesi gerekli. Lezzetli bir pilav pişirmek için, derinliği az ve geniş bir tencere seçmek ve sıvı yağ ile tereyağı karışımı kullanmak pilava lezzet katacaktır. Ayrıca pilavın içerisine birkaç damla limon suyu eklerseniz pirinçler daha beyaz bir hale gelir.

Pirinç Pilavı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Pilav yaparken kullandığınız pirinç ile su oranını iyi seçmek gerekli. Bir bardak pirincin içerisine bir buçuk bardak su ilave etmek ideal bir orandır. Bu adım pilav yapmanın en önemli noktalarındandır.

Pilav yaparken dikkat edilmesi gerek diğer bir nokta ise, pilav piştikten sonra üzerine bir kağıt havlu yerleştirerek 15-20 dakika dinlendirmek gerekmektedir. Bu şekilde pilav dinlenmiş ve daha lezzetli bir hal almış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ