MorTilki.Com

Evde Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

Evde Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

Akdeniz havzasının geleneksel ağaç mahsulü olan zeytinlerden çıkarılan zeytinyağına, Eski Yunanlılar ”sıvı altın” diyordu. Eski Yunanların zeytinyağına bu ismi vermeleri elbetteki tesadüfi değil. O yıllarda bile zeytinyağının insan sağlığına olan mucizevi faydaları biliniyordu. Ancak, zeytinyağına ulaşmak emek ve zahmet isteyen bir işti. Peki, günümüzde basit mutfak gereçlerini kullanarak evde zeytinyağı yapılabilir mi?

Ticari amaçlar doğrultusunda büyük çapta zeytinyağı üretmek maliyetli makineler ve karmaşık işler gerektirir. Fakat, kendi kullanımınız için yapacağınız az miktardaki zeytinyağı için bu makinelere gerek yoktur. Dahası, evde zeytinyağı yapımı, portakal sıkmaktan yalnızca biraz daha zordur. Tabii bunu nasıl yapmanız gerektiğini biliyorsanız!

Ne tükettiğiniz konusunda tam olarak içeriğinden emin olmaktan daha iyi bir şey yoktur. Nereden geldiğini, hangi işlemlerden geçtiğini ve içinde ne olduğunu tam olarak bilirsiniz. Bu sebeple, evde yaptığınız zeytinyağı hem daha sağlıklıdır hem de marketten satın aldıklarınıza nazaran daha lezzetlidir. Dahası, ”zeytinyağını ben yaptım” demenin haklı gururunu yaşarsınız. Artık siz de hazırsanız, evde organik zeytinyağı nasıl yapılır? Hep birlikte tarifimizi inceleyelim…

Adım 1 : Zeytin Seçiminizi Yapın

Zeytinyağı için öncelikle işlenmemiş (ham) zeytine ihtiyacınız olduğunu söylemem gerekiyor. Zeytin seçiminizi siyah ya da yeşil zeytinden yana kullanabilirsiniz. Zeytin çeşitleri arasındaki farklılığı meyve sularının arasındaki tat farkı gibi düşünebilirsiniz. Soğuk sıkma için en çok kullanılanın yeşil zeytin olduğunu belirtmek istiyorum. Ayrıca, kullanacağınız zeytin tam olgunlaşmış veya olgunlaşmamış olabilir. Olgunlaşmamış zeytinlerden yeşil renk yağ, olgunlaşmış zeytinlerden ise daha sarımsı altın renk yağ elde edebileceğinizi ekleyelim.

Adım 2 : Zeytinlerin Çekirdeğini Çıkarın ve Blendere Ekleyin

İlk etapta az miktarda zeytinle işe başlamanızın pratik kazanmanız için daha iyi olacağı kanaatindeyim. Bu sebeple 500 gr kadar ham zeytin işinizi görecektir. Öncelikle zeytinleri yıkayın ve süzün ardından bıçakla kesik atarak çekirdeğini çıkarın. Bu işleme ”zeytini çizmek” diyenler de var. Ardından çekirdeklerini çıkardığınız zeytinleri blenderin kabına ekleyin ve püre kıvamına gelinceye kadar ezin. Blenderiniz yoksa bu işi bir tokmak yardımıyla da yapabilirsiniz ancak bu yöntem zahmet ve zaman gerektirir.

Adım 3 : Ezdiğiniz Zeytinleri Tencereye Alın

Püre kıvamına gelen ezme zeytini  birkaç dakika boyunca macun kıvamı alana dek karıştırın. Ardından bir tencereye alın ve ocağın altını orta ateşte açın. Yaklaşık 5 ila 10 dakika kadar ateş üzerinde zeytini karıştırarak ısıtın.

Adım 3 : Zeytini Temiz Bir Tülbent İçine Alın

Bir kabın üzerine temiz bir tülbent serin ve ocaktan aldığınız zeytin püresini tülbente koyun. Bu şekilde bir yere asın ve soğumasını bekleyin.

Adım 4 : Zeytini Sıkarak Tülbentten Yağı Süzün

Tülbenti çevirerek zeytin püresini sıkın ve yağı temiz bir kabın içine süzün. Süzdüğünüz zeytinyağını akşamdan sabaha kadar bir gece bekletin.

Adım 5 : Organik Zeytinyağınız Hazır Afiyetle Kullanın

Sıktığınız zeytinde yağ dışında su da olacaktır ancak yağ yüzeye çıkarak kendini belli eder. Yüzeydeki yağı kaşıkla alın ve afiyetle tüketin.

Yalnızca 5 kolay adımda evde zeytinyağı nasıl yapılır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışarak konuyla ilgili fotoğraf eklemeleri yaptık. Artık siz de evde sızma zeytinyağı yapmanın mümkün olduğunu biliyorsunuz. Yukarıdaki anlatım size yeterli gelmediyse bir de aşağıdaki videoya göz atmanızda fayda var. Hoşça ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ