MorTilki.Com

Soğuk Suyla Duş Almanın Faydaları

Soğuk Suyla Duş Almanın Faydaları

Vücudu rahatlatıp gevşemek için genellikle sıcak banyo tercih edilsede soğuk duş almanın faydaları hiçte azımsanacak gibi değil. Kas ağrılarından kabızlığa kadar birçok rahatsızlığa faydası bulunan soğuk duşu neden tercih etmeliyiz? İşte cevabı…

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu, her gün düzenli olarak soğuk suyla duş alan insanların, sıcak ya da ılık suyu tercih edenlere göre bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğu kanıtlandı. Yine bu araştırmaların ışığında soğuk suyla duş alan bireyler, diğerlerine göre %30 daha az hastalanıyor.

Kan dolaşımını hızlandırır

Soğuk duş kan dolaşımında bariz iyileşme sağlar. Kan dolaşımını hızlandırdığı gibi damar sertliği gibi ciddi rahatsızlıkların oluşumuna engel olur.

Düzenli ve dengeli hormon salgılanmasını sağlar

Soğuk duş horman salgılayan bezlerin sağlıklı çalışarak dengeli ve düzenli hormon salgılanmasını sağlar. Örneğin yüksek sıcaklıkta sperm kalitesinin düştüğü bilinen bir gerçektir. Sperm kalitesini ve sayısını artırmak için soğuk duş tercih edilebilir.

Cildi gerdirir gözenekleri küçültür

Maddelerin hacmi ısıda genişlerken soğukta daralır. Soğuk duş almak gergin, canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Gözenekler küçülüp daralır ve daha pürüssüz ten görünümüne kavuşturur.

Spor sonrası kas ağrılarını hafifletir modunuzu yükseltir

Özellikle yoğun egzersizler sonrası kaslar doğası gereği kendini korumak için asit salgılar. Bu salgılanan asit halk dilinde hamlama ya da et kesiği olarak bilinir. Spor sonrası oluşan bu kas ağrılarını azaltmak için soğuk duş etkili yöntemlerden biridir. Diğer yandan enerjinizi artırarak modunuzun yükselmesini sağlar.

Stresi ve Depresyonu Azaltır

Soğuk suyla düzenli olarak alınan duşun antidepresan etkisi vardır. Vücuttaki ürik asit seviyesini düşüren soğuk duş, stres ve depresyonu azaltıp güne mutlu başlamak için önemli bir yöntemdir.

Kabızlığı önler

Soğuk suyla düzenli olarak duş almak boşaltım ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Kabızlığı önlemekte önemli yardımcı faktörlerdendir.

Soğuk duş almanın faydası yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Düzenli olarak alınan soğuk duş, yağ yakmayı hızlandırır, nefesinizi açar, selülit oluşumunun önüne geçer.

Soğuk suyla nasıl duş alınmalı?

Bir anda soğuk suyun altına girmek zor bir olaydır. Fakat bunu günlük yaptığınız bir rutin haline getirirseniz işiniz kolaylaşacaktır. Soğuk duşa başlarken derinin daha kalın olduğu el, ayak gibi bölgeler ilk suyla temas ettirilmeli daha sonra baş kısmı ve sırt suya sokulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ