MorTilki.Com

Kapılarını Dış Dünyaya Kapatan Girilmesi Yasak 10 Yer

Kapılarını Dış Dünyaya Kapatan Girilmesi Yasak 10 Yer

Yasak olan konular her zaman daha merak uyandırıcıdır. Çünkü insanoğlu doğası gereği her zaman zor olanı elde etmek ister. Dünya üzerinde girilmesi yasak olan, merak uyandırıcı dış dünyadan izole bazı yerler var. Adalar, şehirler ve odalar gibi yasaklı bazı yerler hükümetler ve uluslararası anlaşmalar sonucu alınan kararlarla kapılarını dış dünyaya kapatmış. Dünyada girilmesi yasak olan 10 yeri listeledik…

1 – Lascaux Mağaraları – Montignac Köyü, Dordogne, Fransa

Fransa’nın Dordogne şehri sınırları içinde bulunan Lascaux Mağaraları bir zamanlar bu bölgenin en popüler turistik cazibe merkezlerinden biriydi. Mağara içinde paleolitik çağa ait 600’den fazla duvar resmi bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda halka açık olan bu tarihi mirası artık yakından görmeniz mümkün değil. Çünkü duvar resimlerinin zarar gördüğü gerekçesiyle ziyaretçilerin girişi yasaklandı.

2 – Vatikan Arşivleri – Vatikan

Vatikan’ın 75 yılını doldurmuş kayıtlarını bilim insanlarının kullanması için kapılarını açtığını duymuş olabilirsiniz. Bunun doğruluk payı var ancak kısmen! Papa’nın birincil mülkiyet hakkına sahip olduğu bu arşivdeki belgelerin hepsine ulaşmanız imkansızdır. Çok gizli statüsündeki arşiv, yüksek güvenlik önlemleri altında korunur ve içeri adım atmak bile imkansızdır.

3 – Yılan Adası & Queimada Grande – Sao Paulo açıkları, Brezilya

Brezilya’nın Sao Paulo açıklarında, Atlas Okyanusu’nda bulunan Queimada Grande adası, yılan adası ismiyle de biliniyor. Adıyla müsemma bu ada da 4 Binden fazla zehirli çıngıraklı yılan türü bulunuyor. Ada da zehirli yılan popülasyonu o kadar fazla ki, neredeyse her bir metrekareye bir yılan düşüyor. Buraya gidilmesi yasak değil ancak ölüm riskinin yüksek olması nedeniyle belgesel çeken kişiler ve bilim insanları dışında adaya giden kimse yok.

4 – Fort Knox – Louisville, Kentucky, ABD

Amerika’nın Kentucky Eyaleti’nde bulunan Fort Knox askeri bir üs. Bu üssü özel kılan ve girişinin yasak olmasına neden olan şey ise binlerce ton altına ev sahipliği yapıyor olması. Amerika’nın tüm altınlarının depolandığı Fort Knox, tahmin edebileceğiniz üzere görülmemiş güvenlik sistemleriyle donatılmıştır. 22 Tonluk bir giriş kapısı bulunan üs; çelik, beton, granit ve yanmaz maddelerden oluşan özel karışımlara sahip metrelerce kalınlıkta duvara sahip. Fort Knox, içeri girilmesi şurda dursun bahçesinin yanından geçilmesinin bile yasak olduğu bir yer.

5 – Kuzey Sentinel Adası – Bengal Körfezi, Hint Okyanusu

Kuzey Sentinel Adası, Hindistan’ın Nikobar ve Andaman Adaları yönetimine bağlı. Yönetimine bağlı diyoruz ancak burada modern bir yönetim şekli yok. Dış dünyadan tamamiyle izole olan bu ada da geleneksel usüllerle yaşayan kabileler var. Geçtiğimiz yıl John Allen Chau isminde bir adam, yerli kabileye İsa’yı anlatmak için adaya gitmişti. 27 yaşındaki genç adam yerliler tarafından vahşice öldürüldü. John Allen gibi adaya giden birçok kişi bir daha geri dönmedi. Yaşanan olaylar ve adadaki yaşam düzeninin bozulmaması için bu adaya gitmek Hindistan hükümeti tarafından yasaklandı.

6 – Oda 39 – Kuzey Kore

Oda 39 resmiyette Kore İşçi Partisi’nin Merkez Komite Bürosu olarak adlandırılır. Aynı zamanda 39. Büro ve Bölüm 39 olarak biliniyor. 1970’li yılların başında ilk Kuzey Kore lideri Kim Jong-il tarafından kurulan Oda 39, sahte dolar basımından, sayısız kirli işlere kadar tüm illegal işlerin devlet eliyle yapıldığı öne sürülen bir yer. Oda 39’a girmenin cezası ölüm olduğu gibi giren kişinin tüm aile bireyleri de idam ediliyor.

7 – 51. Bölge – Lincoln Eyaleti, Nevada Test Sahası, ABD

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’ne bağlı olan 51. Bölge’nin sırrı yıllardır çözülemiyor ve içeride neler yapıldığı halen merak konusu. ABD askeri üssü olan bu yerde savaş uçaklarının testi yapıldığı ve hava savunma sistemlerinin geliştirildiği söyleniyor. Tabi bu işin resmiyette açıklanan kısmı. Diğer yandan bu üste uzaylıların bulunduğu ve ufolar üzerinde araştırma yapıldığı da yıllardır dillendirilmekte. Üst düzey Amerikan bürokrotların bile bu üsse girmesi yasak. Uyarılara rağmen üs sınırlarına izinsiz giren kişiler vurularak öldürülüyor.

8 – Svalbard Küresel Tohum Deposu & Kıyamet Ambarı – Jan Mayen, Svalbard, Norveç

Norveç’in kuzey bölgesinde bulunan Küresel Tohum Deposu, kıyamet ambarı ismiyle de bilinmekte. Bilim insanları, olası bir yeryüzü felaketi sonrası, insan hayatının ve eko sistemin yeniden canlanması için tüm tohumların olduğu bir ambar kurma kararı aldı. Buna göre, 2008 yılında yerin 130 metre altına kadar inilen teknolojik bir ambar inşaa edildi. Kıyamet ambarında tüm bitkilere ait milyonlarca tohum bulunuyor. Özel yetkili kişiler dışında buraya girmek kesinlikle yasak.

9 – Moskova Yeraltı Tünelleri – Moskova, Rusya

Moskova’nın altında gizli bir yeraltı şehri olduğu dedikodularını duymuş olmanız muhtemel. Bu yeraltı şehrinin olup olmadığını bilmiyoruz ancak Moskova’nın altında labirenti andıran onlarca tünelin olduğunu biliyoruz. Bu tüneller Stalin’in emri doğrultusunda yapılmış. Nedendir bilinmez, tünellerin tüm giriş ve çıkış noktaları kontrol altında tutuluyor ve kimsenin girmesine izin verilmiyor.

10 – Coca Cola Vault – Atlanta, Georgia, ABD

The Coca-Cola Company şirketine ait malum gazlı içeceğin sırrı, yüz yılı aşkın süredir saklanıyor. Hem de bankalarda bile bulunmayan üst düzey korunaklı bir kasada. 1886 yılında icat edilen Coca Cola’nın karışımına ait bilgiler 130 yıldır bu kasa içinde muhafaza ediliyor ve yetkili kişiler dışında kasanın olduğu alana kimse yaklaştırılmıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ