MorTilki.Com

Sonucu Merakla Beklenen “Uber Türkiye” Davasında Karara Varıldı

Sonucu Merakla Beklenen “Uber Türkiye” Davasında Karara Varıldı

İki yıl önce Türkiye pazarına giriş yapan Uber, hizmete başlamasından bir süre sonra taksi ve Uber tartışmasını başlatmıştı. Haksız bir rekabet oluşturuğu düşüncesiyle mahkemeye taşınan davanın kararı belli oldu. Ulaşım dernekleri ve Uber arasındaki davanın kaybeden tarafı Uber firması oldu. Mahkeme tarafından verilen kararda Uber’in haksız rekabet oluşturduğu kararına varılarak, uygulamanın resmi sitesi olan uber.com’a erişim yasağı koyma kararı alındı.

Son dönemde İstanbul’da faaliyet göstermeye başlayan taksi uygulamalarından Uber, popüler bir hal almış ve birçok kişi tarafından tercih edilmeye başlamıştı. Bu uygulamanın yaygın hale gelmesiyle ticari taksilerin popülaritesi azalmış, işlerinde düşüş yaşayan taksicilerin bu duruma tepki göstermesi sonucu bir takım üzücü olayalar meydana gelmişti.

Yaşanan bu olayların sonrasında Birleşik Taksiciler Derneği ve İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası Uber şirketine dava açmıştı. Davanın gerekçesi olarak Uber’in haksız bir rekabet oluşturduğu gösterildi. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’inde yürütülen dava karar bağlandı ve davacı taraf haklı bulundu.

Düzenlenen duruşmada mahkeme heyeti dava gerekçesini haklı bularak, Amerika merkezli Uber şirketinin haksız rekabet oluşturduğu kararına vardı. Şirketin Türkiye’de hizmet vermesi durdurulmuş olmasına rağmen, geçmişte gösterdiği faaliyetler nedeniyle ağır yaptırımlar uygulanabilir.

Şirketin Amerika merkezli olması nedeniyle uygulanacak yaptırımlar henüz netleşmiş değil. Verilen kararda şimdilik sadece uygulamaya erişim engellenmiş durumda. Verilen bu karar Uber’i şu an hali hazırda kullanmakta olan 10 bini aşkın sarı taksi için de geçerli.

Uber yetkililerinin verilen bu kararı ilerleyen günlerde istinaf mahkemesine taşımak için hazırlıklar yaptığı bildirildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ