MorTilki.Com

Bilim Kurgu Hayranlarının Kitaplığında Bulunması Gereken En İyi 10 Roman

Bilim Kurgu Hayranlarının Kitaplığında Bulunması Gereken En İyi 10 Roman

Bilim kurgu kitapları geleceğe ışık tutan, yaratıcı ve düşündürücü kitaplardır. Okurken ufkunuzu açan bu kitaplardan asla sıkılmazsınız. Astronomi, astrofizik, fantezi, bilim ve zaman yolculuğu gibi alt gruplara ayrılan bilim kurgu eserleri çoğu zaman günümüz dünyasından izoledir. Bu yüzden ”kafa dağıtmak” ve zamanı dolu dolu değerlendirmek için harika seçeneklerdir.

Kitap okumayı seven bilim kurgu hayranlarının kitaplığında mutlaka bulunması ve okunması gereken tüm zamanların en iyi 10 romanını listeledik.

1 – Frank Herbert – Dune

İnsan klonlamanın lafının dahi edilmediği günlerde, kitabında bu konudan bahsetmiş olması, Hugo ve Nebula ödüllerine layık görülmesi kitabın ve yazarının kalitesini anlatmaya yeterde artar sanırım. Konu bilim kurgu romanı olunca ilk akla gelendir Dune serisi. Modern bilim kurgunun mihenk taşı olan Frank Herbert’in Dune serisini henüz okumadıysanız ilk fırsatta bir şans vermenizi ısrarla tavsiye ederim.

2 – William Gibson – Neuromancer

Punk akımının babası olarak tanınan William Gibson’ın Neuromancer isimli kitabı ilk olarak 1984 yılında basıldı. O tarihten günümüze kadar milyonlarca sattı. 380 sayfalık bu şaheser Matrix filminin senaryosuna ilham olmuş bir kitap. Sanal gerçeklik ve hackerlık gibi kavramları kimsenin rüyasında bile göremediği yıllarda, usta yazarın bunları kaleme almış olması hayli düşündürücü.

3 – H. G. Wells  – Zaman Makinesi

Zaman makinesi kavramının ilk kullanıldığı yazılı eser H. G Wells’in bu romanıdır. 1895 yılında ilk olarak basılan bu kitap, zaman yolculuğu temasını işleyen 2 ayrı filmin de konusunu oluşturur. Milyonlarca yıl sonraya gitmeyi başaran kahramanımızın başından geçen fantastik maceraları bir solukta okuyacağınıza eminim.

4 – Mary Shelley – Frankenstein

Piyasada o kadar çok Frankenstein hikayesi, filmi ve kitabı var ki, bunlarla ilgilenmekten Mary Sheley’ın bu romanını okumaya çoğumuz fırsat bile bulamadık. Günümüzde herkesin iyi bildiği bu romanı özel kılan şey öncelikle yazarın yaşı. Mary Sheley bu kurguyu kaleme aldığında henüz 19 yaşındaydı. 208 sayfalık bu şaheser gelmiş geçmiş en eski ve ütopik romanlardan biri olarak kabul ediliyor ve bu zamana kadar izlediğiniz ya da okuduğunuz tüm Frankenstein yapımlarının atası olarak kabul ediliyor.

5 – Dan Simmons – Hyperion

Amerikalı yazar Dan Simmons 1989 yılında yazdığı Hyperion isimli bu romanı sayesinde Hugo Ödülü’ne layık görüldü. 482 sayfalık bu kitabın konusu, Shrike isimli bir yaratığın yaşadığı Hyperion isimli bir gezegende geçiyor. Birinci kitabın devamı niteliğinde olan The Fall of Hyperion isimli ikinci kitabı da okumadan geçmeyin derim.

6 – Ursula K. Le Guin – Karanlığın Sol Eli

Karanlığın Sol Eli raomanını Amerikalı ünlü kadın yazar Ursula K. Le Guin 1969 yılında kaleme aldı. En iyi roman dalında iki ayrı ödüle layık görüldü. Kitap, ”toplumsal cinsiyet krizini” kurgu ile harmanlayarak ele alıyor. Tüyleri diken diken eden etkileyici ve sürükleyici bir konuya sahip.

7 – Joe Haldeman – Bitmeyen Savaş

Joe Haldeman’ın Bitmeyen Savaş romanı toplamda üç ayrı ödüle layık görülen eşsiz bir kitap. Hikayenin baş kahramanı William Mandela isimli bir asker. Mandela aynı zamanda bilge bir fizikçi. Kitapta, Mandela ve ekibindekilerin Touranlılar ismi verilen uzaylılar ile verdikleri mücadele etkileyici bir dille işlenmiş.

8 – Alfred Bester – Yıldızlar Hedefim (Kaplan! Kaplan!)

1987 yılında hayatını kaybeden ünlü Amerikalı yazarın bu kitabı hem Yıldızlar Hedefim hem de Kaplan! Kaplan! isimleriyle basıldı. Bilim kurgu klasiği olan kitap, 24. yüzyılda yaşanan sıradışı olaylara okuyucuyu tanık ediyor. Kitapta baş kahramanımız Foyle isminde vasıfsız bir astronot. Aylarca uzayın sonsuz boşluğuna yapayalnız yaşam savaşı veren Foyle’nin başından geçenler ve intikam serüveni akıcı bir dil ile anlatılmış.

9 – Isaac Asimov – Vakıf

Vakıf serisi sizi hayal gücünüzün ötesinde bir yolculuğa çıkaracak. Toplamda 3 kitap olan Vakıf serisinin ilk kitabı birbirinin devamı niteliğinde olan beş öyküden oluşuyor. Kitapta milyonlarca gezegeni içine alan bir imparatorluğun çöküşü anlatılmakta. Eğer sonsuz evrene herkesten daha farklı ‘bakıyorsanız’ bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

10 – Kurt Vonnegut – Mezbaha No:5

1969 yılında ilk basımı gerçekleştirilen Mezbaha No : 5, Kurt Vonnegut’un yazdığı bir hiciv romanıdır. Kitapta kahramanımız Billy Pilgrim’in 2. Dünya Savaşı’nda yaşadıklarını ve sonrasında çıktığı zaman yolculuğu anlatılıyor. Toplamda 184 sayfa olan bu kitabı bir solukta bitireceğinizi düşünüyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ