MorTilki.Com

Açlık ve Yoksullukla Mücadele Eden Dünyanın En Fakir 10 Ülkesi

Açlık ve Yoksullukla Mücadele Eden Dünyanın En Fakir 10 Ülkesi

Dünyadaki bazı ülkeler ‘gelişmiş’ bazıları ise ‘gelişmekte olan’ ülkeler grubunda yer alıyor. Bunlarla birlikte ekonomik buhran içinde olan bazı ülkelerde yaşayan insanlar ise açlık ve yoksulluk ile mücadele ediyor. Gayri Safi Yurtiçi Hasılayı (GSYİH) baz alarak dünyanın en fakir 10 ülkesini derledik…

10 – Gine Cumhuriyeti

Başkenti Conakry olan Batı Afrika ülkesi Gine ya da resmi adıyla Gine Cumhuriyeti 13 Milyon nüfusa sahip. Ülkedeki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) sadece 1.300 Dolar. Mukayese yapılması açısından ABD’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının 57 Bin Dolar olduğunu ekleyelim.

9 – Mozambik Cumhuriyeti

Başkenti Maputo olan Mozambik Cumhuriyeti, Güneydoğu Afrika’da bulunan ve ekonomik zorluklarla boğuşan bir ülke. Mozambik Meticali para birimini kullanan ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası yalnızca 1.200 Dolar.

8 – Nijer Cumhuriyeti

22 Milyon kişinin yaşamını sürdürdüğü Nijer, Batı Afrika CFA Frangı para birimini kullanıyor. Afrika kıtasının batısında yer alan bu fakir ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası ise 1.100 Dolar.

7 – Malavi Cumhuriyeti

6 Temmuz 1964 yılında Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazanan Malavi bir Güneydoğu Afrika ülkesi. Malavi Kvaçası para birimini kullanan ülkenin başkenti ise Lilongwe. Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya bakıldığında Nijer ile aynı ekonomik durumda olduğu görülmekte. GSYİH 1.100 Dolar.

6 – Tokelau

Tokelau Büyük Okyanus’ta Yeni Zelanda’ya bağımlı bir ülke. Yaklaşık 2 Milyon insanın yaşadığı bu ülke Yeni Zelanda Doları’nı kullanıyor. Yoksulluğun ve açlığın kol gezdiği Tokelau’da salgın hastalıklar da yoğun olarak yaşanmakta. Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının 1.100 dolar olduğu Tokelau’nun başkenti ise Nukunonu.

5 – Liberya Cumhuriyeti

Resmi dili İngilizce olan bu Batı Afrika ülkesinde 5 Milyon civarında insan yaşıyor. Ülkenin ismi ”Özgürlerin Toprağı” anlamına geliyor. Fakat Gayri Safi Yurtiçi Hasılasına baktığımızda ekonomik yönden pek de özgür olmadıkları apaçık ortada. Liberya GSYİH sadece 900 Dolar.

4 – Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Neredeyse Afrika kıtasının tam ortasında yer alan bu fakir ülke 82 Milyon nüfusa sahip. Resmi dil olarak Fransızca’nın konuşulduğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti trajik bir GSYİH’ya sahip. Ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası 800 Dolar.

3 – Burundi Cumhuriyeti

10 Milyon nüfusa sahip Burundi Cumhuriyeti, denize kıyısı olmayan bir Afrika ülkesidir. Başkenti Gitega’dır. Oldukça fakir ve geri kalmış bir ülkedir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile aynı hasılaya sahiptir. Brundi GSYİH 800 Dolar.

2 – Orta Afrika Cumhuriyeti

Orta Afrika Cumhuriyeti isminden de anlaşılacağı üzere Afrika kıtasının ortasında, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Orta Afrika CFA Frangı para birinimi kullanan bu geri kalmış fakir ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası sadece 700 Dolar.

1 – Somali Federal Cumhuriyeti

Afrika kıtasının en doğusunda bulunan bu geri kalmış ülke, Somali Şilini para birimini kullanıyor. Milli hasılaya bakıldığında dünyanın en fakir ülkesi olduğu görülen Somali’nin Türkiye vatandaşlarından vize istemesi hayli ilginçtir. GSYİH’nın yalnızca 400 Dolar olduğu ülkenin insanları sefalet içinde yaşamını sürdürmekte ve deniz korsanlığı yaygın olarak yapılmaktadır.

Açlık ve sefaletin yaşandığı fakir ülkeler ne yazık ki, bu listeyle sınırlı değildir. Cibuti, Laos, Gana, Kenya, Fildişi Sahilleri, Sao Tome ve Principe, Moritanya, Zambiya, Kiribati, Kamerun, Bangladeş, Myanmar, Yemen, Kamboçya, Doğu Timor, Lesotho, Zimbabve, Haiti, Tanzanya, Komorlar, Çad, Benin, Eritre, Nepal, Mali, Ruanda, Güney Sudan, Sierra Leone, Burkina Faso, Gine Bissau, Togo, Mozambik, Gambiya, Madagaskar, ve Burundi dünyanın en fakir ülkeleridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ