MorTilki.Com

Konut Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beklentileri karşılayacak ferah bir ev herkesin hayali. Bu hayal uğruna belki onlarca sene çalışıp para biriktirdiniz belkide konut kredileriyle borç altına girmeyi göze aldınız. Sıra geldi ev satın almaya. Ancak konut satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinizi bilmiyorsunuz. Telaşlanmayın bu konuda bilgi eksikliğinizin olması gayet normal. Sonuçta siz emlakçı değilsiniz, her yıl evinizide değiştirmiyorsunuz. Sizler için yazdığımız makalemize göz atarak ev alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. İşte o tavsiyeler…

Eleme usulüyle seçeneği üçe indirin

Konut sektörünün alıp başını gittiği günümüzde bütçenize uygun onlarca evi internet yoluyla gözünüze kestirmiş olabilirsiniz. Kafa karışıklığının önüne geçmek için en çok beğendiğiniz evlerden üç tanesini bir kenara not edip diğerlerini eleyin. Daha sonra aile bireyleri ile yapacağınız ortak mütabıklık sonrası bu üç ev içerisinden sizin için en ideal olanında karar kılın.

Komşulardan fikir almaktan çekinmeyin

Alacağınız eve karar verdiniz. Şimdi geldi küçük bir araştırma yapmaya. Ee nede olsa senelerin birikimini yatıracaksınız. Hergün ev de alınmıyor! Konut alacağınız apartmanda rast gele birinin ziline basarak, durumunuzu anlatın. Komşuluk ilişkileri, evin bulunduğu çevrede ne tür insanların yaşadığı, apartmandaki dairelerde kronik sorunlar olup olmadığı gibi konularda bilgi sahibi olun.

Ev içerisinde detaylı inceleme yapın

Evde kiracı varsa daha öncesinden haber verip izin alınarak eve bakabilirsiniz. Tabi bu sırada kiracının, kira sözleşmesini inceleyip onunlada bu konu hakkında konuşarak düşüncelerinizi bildirin.

Satılık arabalar nasıl ilan verilmeden önce yıkanıp fotoğrafları çekilerek teşhir ediliyorsa, evlerde satılığa çıkarılmadan önce boyanıyor. Bu boya sizi aldatmasın, evdeki rutubet yeni boyanmış duvarlarda pek fark edilemiyor. Diğer yandan apartmanın dış ısı yalıtımı var mı yok mu bu konuyu sormayı ihmal etmeyin. Bu konuyu önemseyin aksi halde kış aylarında ev kirası kadar yakıt ödeyebilirsiniz mazallah. ‘Ben yurtdışında yaşıyorum, yazdan yaza gelip 1 ay kalacağım‘ diyorsanız ısı yalıtımını görmezden gelebilirsiniz.

Evin önceki aylara ait aidat borcu var mı yok mu öğrenin. Eğer borcu varsa bu borçtan ev sahibine bahsedin. Aman diyeyim yoksa sonrasında oturmadığınız zamanların aidat borcunu size yıkmaya çalışabilirler uyanık olun.

Ev sahibinden tapu fotokopisini isteyin

Alacağımız eve karar verdik, komşulardan sorduk soruşturduk, içini inceledik, fiyatta anlaştık ve her şey kafamıza yattı. Şimdi gelelim bu işlerin resmi prosedürüne. Öncelikle ev sahibinden aldığınız tapu fotokopisiyle ilgili tapu dairesine gidin. Oradaki ilgili memura ‘ Arkadaş ben şu daireyi satın alacağım, hele bi bakın bunun üzerinde haciz var mı? Bu ev üzerinde kayıtlarda bi Ali Cengiz oyunu görünüyormu ne diyonuz? ‘ diyin.

Tapu harcını kimin ödeyeceğini konuşun

Tapuda harcanması gereken paranın kimin ödeyeceğinide satıcı ile konuşun bu konuda anlaşın. Bu harç ödenmezse ev devir işlemi gerçekleşmez. Bu arada (alıcı için) kimliğinizin ve 2 adet vesikalık fotoğrafınızın yanınızda bulunması gerekiyor.

Evi aldıktan sonra yeni ikamet bilgilerinizi ilgili belediyeye bildirin.

Artık sizde ev sahibi olanlar kervanına katıldınız. İyi günlerde güle güle oturun : )

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ