MorTilki.Com

Japonya’da Bu Yıl 1400 Yunus Avlanacak

Japonya’da Bu Yıl 1400 Yunus Avlanacak

Japonya’nın sahil kenti olan Taiji’den her yıl balıkçılar yunus avı için yelken açıyor. Tartışmalara neden olan yunus avının bu yıl ki sezonununda hükümet izni ile ava çıkan balıkçılar 1400 yunus balığını avlayacak.

Japon balıkçılar her yıl Eylül ayı ile birlikte yunus avına çıkıyor. Yasal olarak yapılan bu avlarda bazı yunuslar öldürülerek eti satılıyor bazıları ise canlı yakalanarak çeşitli havuz ve akvaryumlara satılıyor.

Balıkçılar, Taiji koyunun sığ sularına doğru yunus balıklarını sürüklüyor ve sakin sulara gelen balıkları kolayca avlıyor. Bu yıl başlayan av sezonunda 1400 yunus balığı için av serbestliği çıkarken 3 ayrı balina türünün de avlanmasına hükümet tarafından izin verildi.

Yunus balıklarına olan talep son yıllarda oldukça azaldı. İçerdiği yüksek civa oranı nedeniyle eti pek tercih edilmeyen yunusların avlanmasına yine de devam ediliyor. Uzun yıllardır Japon sularında devam eden yunus avı, 2009 senesinde Oscar Ödülüne layık görülen The Cove isimli belgesele konu olmuştu. Belgeselin yayımlanmasının ardından av serbestliğinin kaldırılması konusunda Japon hükümetine baskılar artsada, avlanma legal olarak her yıl sürdürülüyor.

Her yıl yaklaşık 6 ay süren av sezonunda binlerce yunus balığı katlediliyor. Bu yıl ise 1400 yunusun avlanmasına izin çıktı ancak kaçak avlanma ile birlikte bu sayının 2500 civarında olacağı tahmin ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ