MorTilki.Com

Astronomi Fotoğrafçısı Ethan Chappel, Jüpiter Gezegenine Çarpan Meteoru Görüntüledi

Astronomi Fotoğrafçısı Ethan Chappel, Jüpiter Gezegenine Çarpan Meteoru Görüntüledi

Astronomi fotoğrafçılığı yapan Ethan Chappel‘in uzay teleskobuna oldukça az rastlanan görüntüler yansıdı. Jüpiter‘i gözlemleyen fotoğrafçı, meteorun gezegene çarpma anını an be an görüntüledi. Chappel, kameraya kaydetmeyi başardığı o anları sosyal medya hesabından paylaştı.

Uzay fotoğrafları çeken fotoğrafçı Ethan Chappel, geçtiğimiz günlerde teleskobunu güneş sisteminin en derin noktalarına yönlendirdi. Geceleri kuzey yarımküreden gözlemlenebilen Jüpiter’in görüntülerini kayıt altına alan fotoğrafçı, nadir görülebilen bir olaya şahitlik etti.

7 Ağustos 2019 tarihinde Ethan Chappel’in teleskobuna yansıyan görüntülerde, dev bir meteorun Jüpiter gezegenine çarptığı anlar görülüyor.


Görüntüleri Twitter hesabında paylaşan Chappel, “Videoyu izleyip ışığı gördükten sonra çok heyecanlandım. Videoyu hemen paylaşmam gerektiğini hissettim.” açıklamasını yaptı.

Görüntüleri değerlendiren uzmanlar, olayın Jüpiter gezegeninde sürekli meydana gelen yıldırım düşmelerine benzemediğini, bir meteorun gezegene çarpması sonucu oluşan bir patlama olduğunu açıkladı.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Southern Queensland Üniversitesi Uzay Bilimleri Uzmanı Profesör Jonti Horner, “Daha önce böyle bir şey görmedim. Tam anlamıyla nefes kesici” şeklinde konuştu.

Uzay bilimi uzmanları, Jüpiter’de meydana gelen meteor çarpışmalarının normal bir olay olduğunu, Dünya’ya oranla çok daha büyük çarpışmaların meydana geldiğini, fakat bu çarpışmaların kameralar tarafından görüntülenebilmesinin çok az rastlanan bir olay olduğunu belirtiyor.

Bu tür görüntüleri kayıt altına almanın oldukça zor olduğunu dile getiren Profesör Jonti Horner, “Bu olayı özel bir teleskopla inceleseydiniz bu kadar net bir görüntü alınamazdı. Bu olaylar çoğunlukla görülmüyor ya da gözlemlenemiyor. Yarısı da gezegenin uzak bir noktasında gerçekleşiyor. Bu nedenle bu olayların gözlemlenmesini etkileyen birçok farklı unsur var” açıklamalarını yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ