MorTilki.Com

Dünyanın En Popüler 10 Yeraltı Mağarası

Dünyanın En Popüler 10 Yeraltı Mağarası

Günümüzden binlerce yıl önce yeraltı mağaraları istilalardan, vahşi hayvan saldırılarından ve doğal felaketlerden korunmak için insanların en güvenli barınaklarıydı. Bu mağaraların bazıları doğal olaylar sonucu oluşmuşken, bazıları ise insanoğlunun el maharetiyle yapılmış.

Binlerce yıl önce insaoğlunun hiç bir teknoloji imkanı olmadan kilometrelerce uzunlukta olan yeraltı şehirlerini nasıl inşaa ettikleri henüz açıklanabilmiş değil. Günümüzde ise hem insanların yaptığı hem de doğa olayları sonucu oluşan bazı mağaralar, maceraperestlerin cazibe noktalarını oluşturuyor.

Tarih ve doğa unsurlarını birleştiren bu yeraltı mağaralarını yakından araştırıp, dünyanın en popüler 10 yeraltı mağarasını listeledik.

1 – Mulu Mağaraları – Gugung Milli Parkı, Borneo, Malezya

Gugung Milli Parkının içinde bulunan yağmur ormanlarının ortasındaki bu mağaralar inanılmaz karstik oluşumlara sahip. Malezya’ya gelen maceracı turistlerin ilk uğradığı yerlerin başında geliyor. Sarawak odası ismi verilen bir bölüm bu mağaraların birinde keşfedildi.

700 x 396 ölçülerine sahip bu devasa odanın yüksekliği ise 70 Metre. Mulu mağaraları içinde bulunan bu oda, dünyanın en büyük mağara odası olarak biliniyor.

2 – Kristallerin Mağarası (Dev Kristal Mağarası) – Naica Mine, Meksika

Selenit kristallerinin bulunduğu Kristallerin Mağarası, Dev Kristal Mağarası ismiylede biliniyor. Bu mağara 2000 yılında Kuzey Meksika’da Naica madeninin kazısı yapılırken tesadüfen bulundu.

Mağaranın ana odasında dünyanın en büyük ve gerçek kristalleri bulunuyor. 11 Metre uzunluğunda, 5 Metre çapında olan Selenit kristali, dünyadaki en büyük doğal kristal olma üzelliğini taşıyor.

3 – Eisriesenwelt Mağarası – Werfen, Avusturya

Werfen Avusturya’da bulunan Eisriesenwelt Mağarası kireç taşı ve buz oluşumuyla kaplı doğal bir mağaradır. Bu doğa harikası mağara, Alpler’in Tennengebirge kısmındaki Hochkogel dağının içindedir.

42 Kilometre uzunluğu olan mağara, dünyanın en büyük buz mağarası olarak bilinmektedir. Avusturya tatili için bölgeye gelen maceracı gezginlerin uğrak yeridir. Mağarayı her yıl 200 Bin civarında turist gezmektedir.

4 – Carlsbad Mağaraları – New Mexico, ABD

Bu mağaralar ulusal park sınırları içinde ve New Mexico Eyaletinin Carlsbad şehri yakınlarında bulunuyor. 1930 yılından bu yana turistlerin uğrak yeri olan Carlsbad Mağaraları, dünyanın en büyük 7. mağarasıdır.

1219 x  190 ölçülerinde ve 107 metre tavan yüksekliği olan devasa büyüklükte bir odası bulunur. Sayısız sarkıt ve dikit olan mağara, 190 kilometrekare alanı kapsamaktadır.

5 – Reed Flute Mağarası (Doğal Sanatlar Sarayı) – Guilin, Çin

İnsanı fantastik bir hayal dünyasında gibi hissettiren Reed Flute mağarası, Doğal Sanatlar Sarayı ismiylede biliniyor. Guilin şehrinin yaklaşık 1200 yıldır en ilgi çekici noktası olan bu mağara, eşsiz kireçtaşı oluşumlarına sahip.

Sarkıtlar, sütunlar ve çeşitli bitkilerle inanılmaz renkli görüntülerin olduğu mağara, her yıl yüzbinlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor.

6 – Puerto Princesa Yeraltı Nehri – Palawan, Filipinler

Filipiler’in en büyük adası olan Palawan’da bulunan Puerto Princesa yeraltı nehri, Unesco Dünya Mirasları listesinde bulunuyor. Yaklaşık 8.2 kilometre uzunluğundaki nehire bireysel giriş izin verilmiyor. Burayı ziyaret etme gibi bir planınız varsa, daha öncesinden yerel tur acentasıyla görüşüp randevu almanız gerekiyor.

Milli park sınırları içinde bulunan bu yeraltı nehri, oldukça karanlık ve binlerce yarasaya ev sahipliği yapıyor. Koruma alanı olduğu için, motorlu tekle ile de yolculuğa asla müsaade edilmiyor.

7 – Skocjan Mağaraları – Matavun, Slovenya

Slovenya Matavun’da bulunan Skocjan mağaraları 1986 yılında koruma altına alınarak Unesco Dünya Mirasları listesine dahil edilmiştir. Avrupa’da bulunan en büyük mağara odasını, şelaleleri ve büyük bir kanyonu içinde barındırmaktadır.

Birçok noktadan köprüler ile bağlantı kurulmuştur. Mağara içerisinde, sarkıt ve dikitlerin birleşmesinden oluşan mükemmel sütunlar bulunmaktadır. İçinden geçen Reka Nehri bu mağaralara hayat vermektedir.

8 – Waitomo Mağarası – Waitomo, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın kuzeyinde bulunan Waitomo adasında bulunan bu mağara, adeta masalsı bir dünya kapılarını açıyor. Yalnızca Yeni Zelanda’da yaşayan parıltı solucanları bu mağarada hayatını sürdürüyor. Yalnızca bir sivrisinek büyüklüğünde olan bu küçük ışıltılı canlıların binlercesi aynı anda mağarayı aydınlatıyor.

Tam bir doğa harikası olan Waitomo mağarasını ziyaret gezmek için bölgeye giderseniz, yakınlarında bulunan Ruakuri ve Aranui mağaralarınıda gezmeyi ihmal etmeyin.

9 – Jeita Mağarası – Jeita, Beyrut, Lübnan

Lübnan’ın başketi Beyrut’a 18 kilometre mesafede bulunan Nahr Kalb bölgesindeki Jeita mağarası, 9 kilometre uzunluğundadır. Karstik kireçtaşı oluşumlarından meydana gelen magara alt ve üst olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Birbirine bağlı bu bölümlerin alt kısmında birde göl oluşumu bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın en büyük mağara sarkıtlarıda Jeita mağara sistemi içindedir.

10 – Majlis al Jinn Mağarası (Cinler Meclisi Mağarası & Ruhlar Mağarası) – Umman

Umman sınırları içinde bulunan Majlis al Jinn mağarası, Cinler meclisi Mağarası ya da Ruhlar Mağarası isimleriylede biliniyor. Turistik geziler için pekte uygun bir konumda olmayan bu mağara, dünya üzerinde keşfedilmiş 2. büyük mağara ünvanına sahip.

Macera tırmanıcılarının ilgi gösterdiği mağaraya girmek için kubbeli giriş noktasından aşağı 120 metre inmek gerekiyor. Daha sonra 310 x 225 metre ölçülerinde oldukça geniş bir odayla karşılaşıyorsunuz.

Konumu ve giriş zorluğu nedeniyle turistlerin pek tercih etmediği bu mağarayı turizme kazandırmak için Umman hükümetinin çalışmaları sürüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ