MorTilki.Com

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ayakkabı almaya gittiğimizde ilk tercihimiz, ayağımıza yakışanından ya da markasından dolayı oluyor. Bu yanlış tercih nasırdan parmak şekil bozukluğuna kadar birçok rahatsızlığın temel sebebi.

Bilinçli ayakkabı seçimi, karşılaşabileceğimiz ayak problemlerinin önüne geçer. Yalnızca görünümü için alınan, ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabılar tırnak batması, nasır, parmak şekil bozukluğu, ayak kokusu, ayak mantarı gibi rahatsızlıklara davetiye çıkaracağı gibi gün içinde çabuk yorulmamıza neden olur. Ayakkabı alırken dikkat etmemiz gereken diğer bir etken iş koşullarımızdır. Günümüzün yaklaşık üçte birinin iş hayatında geçtiğini düşünürsek ayakkabı tercihinide çalıştığımız işe göre seçmek hayli yerinde bir karar olacaktır.

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler :

  • Ayakkabının iç kısmı çok sert ve kaygan olmamalıdır.
  • Parmak şekil bozukluğuna yol açtığından sivri burun ayakkabılar tercih edilmemelidir.
  • 8 cm üzerindeki topuklar bel ve ayak bileğine fazla yük binmesine aynı zamanda çabuk yorulmaya yol açacağı gibi duruş bozukluklarının sebebidir.
  • Hava almayan naylon türevi malzemelerden yapılan ayakkabılar ayak kokması, mantar vb. gibi sorunlara neden olur.
  • Baş parmağın bittiği yerden sonra 3-5 mm boşluk olmalıdır. ‘Giydikçe açılır‘ cinsinden mesleki yalanlara kanmamalı, ayağı sıkan ya da yürürken topuğunuzun çıkabileceği şekilde büyük ayakkabılar alınmamalıdır.
  • Ayakkabı gün sonunda satın alınmalıdır. Gün içerisinde az da olsa şişen ayaklarınızla giydiğiniz ayakkabı içinde rahat ediyorsanız, diğer zamanlarda da rahat edersiniz.
  • Ayakkabı alırken hem sağ hem sol teki denenmeli, mağaza içerisinde kısa bir yürüyüşün ardından almaya karar verilmelidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ