MorTilki.Com

Eğlence Anlayışı Farklı Olan İnsanların Düzenlediği Dünyanın En Çılgın Festivalleri

Eğlence Anlayışı Farklı Olan İnsanların Düzenlediği Dünyanın En Çılgın Festivalleri

Dünya üzerinde yapılan tüm festivallerin müzik, otomobil, ve yemek üzerine olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Dünyanın farklı noktalarında değişik eğlence anlayışı olan ve çeşitli dini ritüellerle karnavalları birleştiren insanların düzenlediği çılgınca festivaller yapılıyor.

Eğlence kavramını her toplum farklı şekilde yorumluyor. Bu farklılık bizlere çok sıradışı gelsede, bu bölgelerde yaşayan insanlar için gayet sıradan. Dünyanın çeşitli noktalarında ilginç karnavallar düzenleyerek eğlenen insanların çılgın festivallerini derledik…

1 – Phuket Vejeteryan Festivali

Phuket vejeteryan festivali, Dokuz imparator tanrı festivali ya da Kin Jay festivali olarak biliniyor. Festival, Tayland ve Güneydoğu Asya’da bulunan Çin Halkı tarafından düzenleniyor. Tayland‘da yapılan bu festival her yıl düzenleniyor ve 9 gün boyunca devam ediyor.

Festivale katılan kişiler yalnızca et yemekten vazgeçmekle kalmıyor, vücutlarına sivri cisimler sokuyor, kor halindeki kömürlerin üzerinde yürüyor, keskin bıçak ve sivri çivilerden oluşan merdivenleri çıkıyor.

Phuket Vejeteryan festivaline katılanların uyması gereken bazı kurallar var. İsminden de anlaşılacağı üzere öncelikle katılımcıların et yememesi gerekiyor. Ayrıca ağır kokusu olan soğan ve sarımsak yemekte yasak olduğu gibi alkollü içeceklerde tamamiyle yasak. 1825 yılından bu yana düzenlenen festival, her yıl Eylül sonu ya da Ekim başı gibi yapılıyor.

Ayrıca festivale yas tutan kişilerin, hamile kadınların ve regl döneminde olan adetli kadınlarında katılmasının da yasak olduğunu belirtelim. 2019 yılında Phuket vejeteryan festivali, 29 Eylül Pazar – 7 Ekim Pazartesi tarihleri arasında yapılacak.

2 – Redneck Festivali

Redneck Festivali, Redneck Oyunları olarakta biliniyor. 1996 yılında birincisi düzenlenen festival, Dublin‘de yapılıyor. Bu güne kadar duymadığınız ve muhtemelende başka hiç bir yerde duyamayacağınız dünyanın en saçma yarışmaları bu festivalde düzenleniyor.

Festivale katılan insanlar birinci olmak için, karpuz kabuğu tükürme yarışması, ıslak tişört yarışması, çamurda yüzme yarışı, böcek zıplatma, çöplüğe dalış gibi onlarca saçma yarışmada ter döküyor. Eğer bu festivale katılmak gibi bir niyetiniz varsa geç kaldınız demektir. Saçma yarışların yapıldığı bu festival sadece, 1996 ve 2012 yılları arasında yapıldı. 2012 sonrasında yapılması yasaklandı.

3 – Boryeong Çamur Festivali

Çamur festivali deyip geçmeyin, bu festivale 2 Milyondan fazla insan katılarak çamurda eğlendi! Her yıl Temmuz ayının son günlerinde başlayan Boryeong Çamur festivali, Güney Kore‘de Seul‘e yaklaşık 200 Km mesafede olan Boryeong‘da yapılıyor.

1998 yılından bu yana düzenlenen festivalde, çamur güreşi yarışları yapıldığı gibi, çamur havuzlarında insanlar saatlerce eğlenerek zaman geçiriyor. Festivale iştirak eden katılımcılar, buradaki çamurun sağlık açısından faydalı olduğunu düşünüyor. Hem eğlenmek hemde çamurun minerallerinden yararlanmak için Temmuz sonunda Boryeong’da buluşuyorlar.

4 – Maymun Büfe Festivali (Monkey Buffet Festival)

İsminden de anlayacağınız üzere bu saçma festival insanlar için değil, insanlar tarafından maymunlar için düzenlenen bir eğlence. 2007 yılından bu yana her sene düzenlenen Maymun Büfe Festivali, TaylandLopburi‘de yapılıyor.

Festivale katılan 2 Binden fazla sayıda maymun için binlerce ton taze sebze ve meyve getiriliyor. Festivale getirilen meyvelerin çürük olmamasına ve yıkanmasına özen gösteriliyor. Lopburi kentindeki eski bir ibadethane olan Phra Prang Sam Yot tapınağının hemen yanı başına getirilen binlerce ton taze meyve-sebze maymunlara ziyafet çektiriyor.

Bölge halkı bu festivali, günümüzden 2 Bin yıl önce yaşamış olduğuna inandıkları Maymun Kral‘ı hoşnut edebilmek için düzenliyor.

5 – Domates Festivali – (La Tomatina Festival)

İspanya‘da düzenlenen domates festivali, Ağustos ayı içinde ValensiyaBunol‘da düzenleniyor. Festivalde, bölge halkı ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen turistler birbirlerine domates fırlatarak, domates savaşı yapıyor.

Festival için onbinlerce ton domates kullanılıyor. Festivalin başladığı gün, saat 11:00 ile 13:00 arasında domates savaşı başlıyor. Diğer saatler içinde insanların birbirine domates fırlatması yasak ancak, salça havuzu haline gelmiş Bunol sokaklarında ‘yüzmeniz‘ mümkün. La Tomatina festivali 2019 yılında, 28 Ağustos Çarşamba tarihinde yapılacak.

6 – Dünya Vücut Boyama Festivali (World Bodypainting Festival)

Dünya vücut boyama festivali ilk olarak Avusturya‘nın Pörtschact şehri yakınlarındaki Wörthersee Gölü çevresinde yapıldı. Ancak 2017 yılından beri Klagenfurt‘ta düzenleniyor. Vücut boyama festivali aslında resim sanatçılarının katıldığı bir yarışma. Yarışmada birinci olmak isteyen yüzlerce ressam, bölgeye gelerek insanları boyuyor.

Geçtiğimiz yıl festivale katılmak için 30 Binden fazla insan bölgeye akın etti. Derece yapanların ödüllendirildiği festivalde, sadece yüz ya da tüm vücut boyaması yapılıyor.

7 – Turp Gecesi Festivali (Night of the Radishes)

Her yıl Aralık ayının 23’ünde Meksika‘nın, Oaxaca şehrinde düzenlenen Turp Gecesi Festivali, turpların oyularak çeşitli figürlerin ortaya çıkarıldığı bir etkinlik. Bu festival için ağırlığı 3 kilo, boyları ise 50 cm’e ulaşan büyük turplar yetiştiriliyor.

Turp gecesi festivali ilk olarak 1897 yılında, bölgenin belediye başkanının turp oyarak, o tarihi turp festivali olarak ilan etmesiyle başladı. Festivale katılan insanlar turplardan yapılmış figürleri görmek için kilometrelerce uzunluğunda sıra oluşturuyor. Turp festivalinde, jüri karşısına çıkan turplardan birinci olanın sahibi, 12 Bin Pezo ödül kazanıyor.

Turp gecesi festivali 2019 yılında, 23 Aralık Pazartesi saat 22:00’da başlayacak ve 24 Aralık Salı sabahı saat 09:00’da sona erecek.

8 – Holi Festivali

Hindistan‘da düzenlenen Holi festivali, Holika isimli bir iblisin yakılarak yok edilmesinin kutlaması olarak düzenleniyor. Festivale katılan insanlar birbirlerinin yüzüne renkli toz boyaları atıyor, boyalı su fışkırtıyor ve çılgınca partiler düzenleyerek su fiskiyelerinin altında dans ediyor.

Mart ayında düzenlenen Holi Festivali, renk festivali ismiyle de biliniyor. Festivale katılan insanlar Bhang ismi verilen bir tür macun kıvamında yiyeceği tüketiyor. Renkli görüntülere sahne olan Holi Festivali 2020 yılında, 9 Mart Salı tarihinde başlayacak ve 10 Mart Çarşamba günü sona erecek.

9 – Varuna Yajna Ritüeli

Varuna Yajna ritüeli dini bir ayin olarak Hindistan‘da yapılıyor. Mumbai‘de bir tapınakta rahipler su dolu fıçıların içine girerek dua ediyor. Rahipler tam 50 bin kez  ”Dewa Varuna” cümlesini su dolu fıçının içinde yarı çıplak tekrarlıyor.

Ritüelin yapıldığı gün, tapınak çevresinde şenlik ateşi yakılıyor. İnsanlara süt, kek ve tahıldan oluşan yiyecek-içecekler ikram ediliyor. Yağmur tanrısı olarak inandıkları Varun‘u hoşnut edebilmek için rahipler her yıl belirli günlerde bu ayini gerçekleştiriyor.

10 – Timsah Festivali

Timsah festivali her yıl Pakistan‘ın Karachi (Karaçi) şehrinde düzenleniyor. Bölgedeki timsahlara 4 gün boyunca keçi eti veriliyor. Festivali düzenleyen yerel halk, timsahların keçi etini kabul etmesiyle iyi şansın geleceğine inanıyor.

Timsah festivalinin sürdüğü 4 gün boyunca çeşitli eğlenceler düzenleniyor. Eğlenceler kapsamında çeşitli müzikler eşliğinde dans ediliyor ve keçi etiyle beslenen timsahlar çiçek ve çelenklerle süsleniyor.

En ilginç olanı ise, bebeklerini timsahların çenelerine doğru sallıyorlar. Bu hareketle, timsahların bebeklere ileriki yıllarda şans getireceğine inanıyorlar.

11 – Yanan Adam Festivali (Burning Man Festival)

Dünyanın dört bir yanından toplanan insanlar Burning Man festivaline katılmak için her yıl Amerika‘nın Nevada eyaletine geliyor. Black Rock çölünde düzenlenen festival 9 gün boyunca devam ediyor. 1986 yılından bu yana her sene düzenlenen etkinlik, Ağustos sonu, Eylül başında yapılıyor.

Alevli bowling oynamak, ateş saçan arabalarla çölde hız yapmak ve çılgınca dans etmek festivale katılanların etkinlikleri arasında. Festivalin son gününde tahtadan yapılmış bir kukla yakılarak eğlence sonlandırılıyor.

Burning Man festivali 2019 yılında, 25 Ağustos Pazar tarihinde başlayacak ve 2 Eylül Pazartesi tarihinde bitecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ