MorTilki.Com

Dünya Üzerinde Yalnızca Hindistan’a Özgü Tuhaf Şeyler

Dünya Üzerinde Yalnızca Hindistan’a Özgü Tuhaf Şeyler

Hindistan gelenek, görenek ve yaşam biçimlerinin yalnızca televizyonlarda izlediğiniz Hint dizilerinde yaşananlardan ibaret olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Dünyanın en renkli insanlarına ev sahipliği yapan bu ülkenin kendine özgü adetleri ve fazla bilinmeyen bazı tuhaf yönleri var. Sadece Hindistan’da görme şansınızın olduğu bu garip şeyleri listeledik…

1 – Hindistan’da Kurbağa Düğünü

Hindista’da kurbağa düğünleri sık karşılaşılan garip bir durum. Hintliler kurbağaları evlendirerek indra ismindeki yağmur ve rüzgar gibi gök olaylarına bakan tanrılarını memnun edeceklerine inanıyor. İnanışlarına göre kurbağalar evlendirilerek indra hoşnut edilecek ve yağmur yağacak.

Yağmur yağması için evlendirilip balayına gönderilen kurbağaların düğün törenlerinden kısa bir video;

2 – Hindistan’da Hicra İsmi Verilen Üçüncü Bir Cinsiyet Var

Hindista’da cinsiyet değiştirenler ya da transseksüel olanlar Hicra ismiyle biliniyor. Hicralar genellikle eğlence ve dans sektöründe çalışıyor. 2014 yılında alınan bir karar sonrası ülkede Hicralar üçüncü bir cinsiyet olarak resmi olarak tanındı. Hicraların kendine ait özel kimlikleri bulunuyor.

3 – Dünyanın En Çok Altın Tüketimi Hindistan’da

Dünyada en çok altın ihtiyacı olan ülke Hindistan. Hintli kadınların altına ve diğer takılara ne denli önem verdiğini yayınlanan dizilerden görmüşsünüzdür. Son 10 yılda 850 Ton civarında altın kullanan Hindistan’da, Hintli kadınlar için altın olmazsa olmaz takıları oluşturuyor.

4 – Hindistan’da Evli Kadınlara Özgü Takı ve İşaretler Var

Hintli kadınların alınlarında neden kırmızı nokta olduğunu hiç düşündünüz mü? Hintli kadınlar evlenmelerinin ardından 16 ayrı takabilmeye hak kazanıyor. Bu takılara genel olarak Solah Shringar deniliyor. Burundan geçen büyük bir halka, alındaki kırmızı nokta ve çeşitli takılar evli olmanın göstergesi.

5 – Hindistan’da Yas Tutmanın Rengi Siyah Değil

Siyah tüm dünyada matemi çağrıştıran bir renk olarak kabul görür ve yas tutanlar siyah renk giyer. Ancak Hindistan’da durum böyle değil. Yas tutan hintliler siyah yerine beyaz rengi tercih eder.

6 – Hindistan’da Kadınlar Birden Fazla Erkekle Evli Olabiliyor (Poliandri)

Bir erkeğin birden fazla kadınla evlenmesi (polygamy) dünya genelinde sık karşılaşılan bir durum ancak Hindistan’ın bazı bölgelerinde bunun tam tersi olarak bir kadın birden fazla erkekle evlenebiliyor. Poliandri olarak adlandırılan kadında çok kocalılık durumu Hindistan’da eskiden çok daha yaygın olsada günümüzde bazı bölgelerde halen sürdürülüyor. Bir kadın aynı anda 7 erkekle evli olabiliyor ve birlikte yaşayabiliyorlar.

7 – Hindistan’da Erkeklerin El Ele Gezmesi Çok Normal

Bize oldukça tuhaf görünsede Hindistan’da erkeklerin el ele tutuşarak yürümesi normal karşılanan sıradan bir durum. İki erkek birbirine olan sevgisini göstermek için el ele tutuşarak yürür. Bu hareketin arkadaşlar arasındaki sevgiyi ve bağı temsil ettiği düşünülüyor.

8 – Hindistan’da Düğün Yüzükleri El Parmaklarına Değil Ayak Parmaklarına Takılır

Hindistan’a özgü tuhaf adetlerden biride evlilik yüzüklerinin el parmakları yerine ayak parmaklarına takılmasıdır. Hintliler için ayaklar insanların en nadide organlarından biridir. Ayak parmaklarına taktıkları alyansların altın olmamasına dikkat edilir. Çünkü altın madeni bereket tanrıçası olan Lakshmi‘nin sembolüdür ve ayak altına alınamaz. Takılan evlilik yüzükleri genellikle gümüştür ve bu gümüş yüzüklerin kadınların doğurganlığına yardımcı olacağına inanılır.

9 – Hint İnanışına Göre 300 Milyondan Fazla Tanrı Var

Hint nüfusunun çoğunluğu Hinduizm dinine inanır. Dünyada en çok insanın inandığı 3. din olan Hindu inancına göre tam 330 Milyon farklı Tanrı var. Hintliler bu tanrıların isimlerini bilmese bile bunlara saygı gösterir. Ancak diğer yandan tüm tanrılardan üstün olduğuna inanılan 3 tanrı vardır bunlar; Vishnu, Shiva ve Brahma adıyla da bilinen Trimurti‘dir.

10 – Hindistan Dünyanın En Büyük Film Endüstrisine Sahip

Bollywood olarakta bilinen Hint film ve dizi endüstrisi her yıl binlerce yeni film ve tv dizisi çıkarıyor. Neredeyse tüm dünya ülke kanallarına satış yapan Bollywood  geçtiğimiz yıl 1900 civarında sinema filmine imza attı.

Hindistan şaşkınlık verici gelenek ve göreneklere sahip bir yer. Çoğu insanın bildiği ineklerin kutsal sayıldığı bu ülkede sıradışı başka tuhaf şeylerde var. Örneğin intihar etmek günah olarak görülmüyor ve erdemli bir davranış olarak değerlendiriliyor. Ganj nehrinde yıkananların işlediği tüm günahlardan temizlendiğine inanılıyor.

Drahoma denilen bir geleneğe göre gelinler, damatlara başlık parası yerine geçen para veriyor ya da takı takıyor. Ayrıca dünyanın en büyük heykeli olarak bilinen 182 metre uzunluğundaki Hint bağımsızlık lideri Sardar Vallabhbhai Patel‘in heykeli Hindistan sınırları içinde bulunuyor ve Birlik Heykeli olarak isimlendiriliyor.

Dünyada yalnızca Hindistan’da yapılan boğa sörfü ismi verilen aktiviteye yerel halk büyük ilgi gösteriyor. Pirinç tarlaları üzerinde boğaları koşturan yarışmacılar, su dolu tarlada sörf yapıyor.

Hindistan garip adetlerinden biriside 7 yaşına gelen kız çocuklarının köpekle evlendirilmesi. Bu köpeğin, kızı bir erkekle gerçekten evlenene kadar koruyacağına inanılmakta.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ