MorTilki.Com

Gezmekten Keyif Alacağınız Dünyanın En İyi Hayvanat Bahçeleri

Gezmekten Keyif Alacağınız Dünyanın En İyi Hayvanat Bahçeleri

Hayvanat bahçeleri metropolde yaşayan insanların canlı kanlı göremediği birçok hayvan çeşitliliğini onlara yakından görme imkanı sunan mekanlar. Çoğu şehirde hayvanat bahçelerine rastlamak mümkün ancak dünyanın farklı noktarında bazı hayvanat bahçeleri var ki diğerlerinden her açıdan üstün.

Bu yazımızda dünyanın en iyi ve en büyük hayvanat bahçelerini listeleyerek bu mekanlar hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Eğer sizde gezi planınıza hayvanat bahçeleri ziyaretini eklemeyi düşünüyorsanız listemize göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim.

1 – Prag Hayvanat Bahçesi – Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag gezi turunuzda hayvanat bahçesi ilgi çeken noktalar arasında listenizde bulunmayabilir ancak sizi temin ederim Prag Hayvanat Bahçesi zaman ayırıp gezmeniz gereken bir yer. Yılda 1.3 Milyon insan bu hayvanat bahçesini gezmek için bölgeye geliyor. Burada 5000 hayvan ve 650 ayrı tür bulunuyor. Hayvanat bahçesinin toprakları yemyeşil bir nehir vadisinden dik kayalıklı arazilere uzanıyor ve sonrasında göz alabildiğince çayırlık alanlara ulaşıyor.

1931 yılında kurulan bu hayvanat bahçesine giriş için 5 Euro ödeyerek bilet almanız gerekiyor. Sonrasında gün boyu gezebileceğiniz mekan akşam saat 19:00’da kapanıyor. Hayvanat bahçesine girdiğinizde Maymun Adası ve Endonezya Ormanı’nı gezmeyi es geçmeyin.

2 – Ulusal Hayvanat Bahçeleri – Pretoria, Güney Afrika

1899 Yılında açılan mekan Afrika’nın en iyi hayvanat bahçesi. Golf arabalarından birini kiralamak isteyeceğiniz kadar büyük bir alan üzerine kurulu. Hayvanat bahçesi genel olarak düz bir zemin üzerine kurulu ancak bir kısmı tepenin yamacında bulunuyor. Alttaki girişten tepeye gitmek için bir teleferik bulunuyor.

Pretoria Ulusal Hayvanat Bahçesinde yaklaşık 4500 hayvan bulunuyor. Bunların içinde 97 memeli türü, 161 kuş türü, 279 balık türü, 106 sürüngen türü ve 7 amfibi türü var. Hayvanat bahçesinin bir diğer özelliği de Güney Afrika’nın en büyük akvaryumunun burada bulunması. Rengarenk balıkların olduğu bu dev akvaryumu görmeden hayvanat bahçesi gezinizi tamamlamayın.

3 – Bronx Hayvanat Bahçesi – New York, ABD

8 Kasım 1899 yılında 107 dönüm alan üzerine kurulmuş olan Bronx hayvanat bahçesinin yüzölçümü günümüzde 265 dönüme kadar ulaşmış durumda. New York sınırlarındaki bu hayvanat bahçesi 6000 civarında hayvan ve 500’ün üzerinde ayrı türe ev sahipliği yapıyor.

Burası kesinlikle herkesin gezerken keyif alacağı ve dolu dolu gün gerçireceği bir yer. Nadir görülen kar leoparlarının yanısıra kaplanlar, goriller, lemurlar ve birçok ayı cinsini burada yakından görebilirsiniz. Diğer yandan dünyanın en büyük, insan eliyle oluşturulmuş yağmur ormanıda hayvanat bahçesi sınırları içinde bulunuyor.

4 – Smithsonian Ulusal Hayvanat Bahçesi – Washington, ABD

Smithsonian hayvanat bahçesi Amerika’nın en eski hayvanat bahçesi olarak bilinmektedir. Smithsonian Vakfının bir parçası olması nedeniyle hayvanat bahçesi çocuklar için yılın tüm zamanlarında bedavadır. 163 dönümlük bir alan üzerine kurulan hayvanat bahçesinde 400 farklı türden yaklaşık 2000 ayrı hayvan yaşamını sürdürüyor.

Eğer Smithsonian hayvanat bahçesini gezme planınız varsa buranın en bilinen sakinleri olan pandaları görmeden gezinizi bitirmeyin.

5 – San Diego Hayvanat Bahçesi – San Diego, Kaliforniya

Güney Kaliforniya’da bulunun San Diego hayvanat bahçesi dünyanın en gelişmiş ve en büyük hayvanat bahçelerinden biridir. Dünya hayvanat bahçeleri ve Akvaryumlar birliğine üye olan bu mekanda 4000 civarında hayvan ve 800 ayrı tür yaşamını sürdürüyor. Ayrıca dünyada pandalara ev sahipliği yapan nadir hayvanat bahçelerinden bir diğeri.

Egzotik bitkilerin, dolambaçlı yolların ve doğal sergilerin olduğu bu mekan 100 dönümlük bir hektar üzerine kurulu. San Diego’nun heyecan verici atmosferinden hoş bir mola vereceğiniz hayvanat bahçesinde ayrı bir ücret karşılığında safari turuna katılabilirsiniz.

6 – Hayvan Krallığı, Florida Hayvanat Bahçesi – Orlando, Florida, ABD

Disney’in ”hayvan krallığı” adını verdiği Florida hayvanat bahçesi 1975 yılında kuruldu. Tüm aile bireyleriyle gidip eğlenceli zamanlar geçireceğiniz harika bir ortamı var. Aynı zamanda Disney‘in dünyadaki en büyük tema parkı olma özelliğine sahip. Egzotik hayvanların olduğu ve eğlenceli şovların yapıldığı hayvanat bahçesi 500 dönümlük alanı kapsıyor.

7 – Toronto Hayvanat Bahçesi – Toronto, Ontario, Kanada

Kanada’nın en büyük hayvanat bahçesi olan Toronto hayvanat bahçesi 287 hektarlık bir alana sahip. 1974 yılında kurulan hayvanat bahçesinde 5000’den fazla hayvan bulunmakta. Hayvanat bahçesinde kar leoparları ve sibirya kaplan yavrularını yakından görmeniz mümkün. Ayrıca sınırları içinde çocuk hayvanat bahçesinede yer veriyor. Hayvanat bahçesi akşam saat 19:00’da ziyaretçilerine kapılarını kapatıyor.

8 – Singapur Hayvanat Bahçesi – Singapur

Mandai hayvanat bahçesi ismiylede bilinen Singapur Hayvanat Bahçesi dünyanın en iyileri listesinde şüphesiz ilk sıralarda. Singapur’un yoğun ormanlık arazisi ve havzası içine konumlandırılmış bu hayvanat bahçesi harika bir gün geçirmek için mükemmel bir yer.

Ziyaretçiler bazı gizli ve otantik geçitlerden geçerek hayvanları yakından görebiliyor. Küçük maymunlar, kuşlar, kaplumbağalar ve hatta ziyaretçilerin yol güzergahında karşısına çıkabilecek orangutanlarla bu mekan tam bir eğlence merkezi. Hayvanat bahçesinde filleri besleyip, buraya özgü orman kahvaltısı yapmayı ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ