MorTilki.Com

Dünyanın En Çirkin Hayvanları ve Şaşırtan Özellikleri

Dünyanın En Çirkin Hayvanları ve Şaşırtan Özellikleri

Bazı hayvanlar güzel görünümü ve şirinliğiyle insanların ilgisini çekerken bazı hayvanlar oldukça çirkin görünüme sahip olabiliyor. Bu hayvanların görünüşü pek hoş olmasada savunma mekanizmaları ve çeşitli avlanma taktikleri hayrete düşürüyor. İşte o hayvanlar ve şaşırtan özellikleri…

Mata Mata Kağlumbağası (Chelus Fimbriata)

Bu kaplumbağa ilk olarak 1700’lü yılların ortalarında keşfedilmiştir. Güney Amerika’nın bataklık arazilerinde yaşarlar. Mata Mata su kaplumbağaları Amazon ve Orinoco havzalarının bataklıklarında gizlenerek hayatını sürdürür ve bu bölgede avlanırlar. Yaşadığı ortama uyum sağlayan mükemmel bir kamuflaj özelliği vardır. Bataklıkta gizlenen bu kaplumbağa gözünüzün önünde olsa bile görmekte zorlanırsınız.

Mata Mata kaplumbağalarının yetişkinleri 15 kilo ila 33 kilo arasındadır. Uzun boynu kaburgasındaki omurgasından çok daha uzundur. Uzun boynu sayesinde avının başını inanılmaz bir hızla koparır. Balık avlarında ise su içinde büyük ağzını olabildiğince açarak vakum gibi yakınındaki balıkları içine çeker.

Nefes almak için su yüzeyinede çıkan bu etçil kaplumbağa çene altındaki bıyıkları, uzun boynu ve dikenimsi pürüzlü dış yüzeyiyle dünyanın en çirkin hayvanları arasındadır.

Hagfish Balığı

Hagfish balığı araştırmacılar tarafından çözülmeyi bekleyen bir tür paradoks. Bazılarının okyanuslardaki en iğrenç balık olarak nitelendirdiği bu çirkin balık türü tarih öncesi çağlara dayanıyor. Hagfish balıkları 330 Milyon yıldır varlığını sürdürmektedir. Milyonlarca yıldır neslini devam ettirmelerinin altında ise eşsiz savunma kabiliyetleri yatıyor.

Hagfish balıkları kendilerini korumak için sümüksü ve zehirli bir madde yayar. Okyanuslarda köpekbalıkları dahil hiçbir canlı hagfish ile beslenmek istemez. Buna teşebbüs etse bile eylemini derhal sonlandırır. Okyanusların derin noktalarında yaşayan bu balıklar çoğunlukla yılan balıklarıyla karıştırılırlar. Ancak hagfish bir yılan balığı değildir. Aylarca aç kalabilen bu çirkin canlılar çenesiz olmalarına rağmen iki sıradan oluşan dişleri vardır.

Hagfishi av olarak gören diğer balıkların verdiği tepkiyi görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yıldız Burunlu Köstebek

Bu memeli türü yaşayan en çirkin hayvanlar listesinde yer alır. Kuzey Amerika’nın yayla bölgelerinde ya da Kanada’nın bazı bölgelerinde gezintiye çıktıysanız yıldız burunlu köstebek görmek için gözlerinizi dört açmanız gerekir. Eğer göremezsenizde kaçırdığınıza pişman olacağınız bir hayvan değil.

Yıldız burunlu köstebeklerin yetişkinlerinin boyu ortalama 12 cm uzunluğundadır ve dişilerinin gebeliği 40 gün sürer.  Yakaladığı solucan türü avları önce felç eden bu köstebek onları konserve haline getirerek saklar. Acıktığında ise avını yediğini görmek neredeyse imkansızdır. Çünkü yıldız burunlu köstebekler dünyanın en hızlı yiyen etoburu olarak bilinirler.

Tembel Hayvan

Tembel hayvan Orta ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde yaşayan bir memelidir. Boyları 80 cm kadar uzayabilen bu hayvanlar en fazla 10 kilo ağırlığındadır. Günde 15 ila 18 saat arasında uyuyan tembel hayvanlar uyanık kaldığı kısa sürede de pek hareket etmezler. Adıyla müsemma bu hayvanlar günde en fazla 30-40 metre yol kateder.

Tembel hayvanların doğada gizlenebilmek için harika kamuflaj yetenekleri vardır. Baş düşmanları kartallardan gizlenmek için hayatlarının çoğunu ağaç üzerinde geçiren bu hayvaları farketmek çok zordur. Yalnızca büyük ve küçük dışkılama işlemi için ağaçtan inerler. Bilim insanları dışkılamak için neden bu hayvanların yere indiğini henüz anlamış değiller.

Tembel hayvanların ismiyle zıt düşen tek eylemleri çiftleşmektir. Oldukça hızlı çiftleşen bu hayvanların ilişkileri en fazla 5 saniye sürer. Sayıları her geçen yıl azalan tembel hayvanların nesli tükenme tehlikesi altında.

Aksolotl Semenderi

Yürüyen balık olarakta bilinen Aksolotl Semenderi suda yaşar ve deniz organizmalarıyla hayatını sürdürür. Aksolotl semenderlerinin düğmeye benzeyen gözleri vardır ancak göz kapakları bulunmaz. Bu türün anavatanı Meksika’dır. Meksikanın dağlık bölgelerinde bulunan göllerde ve yine Meksika sınırları içindeki Chalco gölünde görmek mümkündür.

Oldukça uzun bir dile sahip olan bu canlılar avlarını kolayca yakalayıp parçalayabilir. Kafasının sağ ve sol yanında bulunan üçer solungacı hava almasını sağlar. Üstün koku alma kabiliyeti olan bu canlılar etçildir.

Aksolotl Semenderi sıradışı görünümü yüzünden akvaryumda beslenmek üzere rağbet gören su canlıları arasında yer alır. İki ya da üç günde bir beslenmeleri gerekir. Aynı ortamı paylaştığı diğer canlılara pek arkadaş canlısı davranmazlar. Kurbağa yavrularını, solucanları ve hatta bazı küçük balık türlerini kolaylıkla parçalayabilirler.

Ay Ay Hayvanı

Ay Ay ismindeki bu hayvan türünün anavatanı Madagaskar‘dır. Büyük ay ay ismindeki benzer bir türünün nesli tükenmiştir. Ay ay’ların da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ayrıca uzunparmakgiller familyasının yaşayan tek örneğini oluştururlar. Yalnızca geceleri ortaya çıkan bu primatlar 40 cm uzunluğunda ve 2.5 kilo ağırlığındadır.

Hem etçil hem de otçul olan bu maymunlar ağaç dalları üstünde yaşar. Uzun parmakları, parlayan gözleri ve güçlü kesici dişlere sahiptir. Uzun parmaklarını ağaç kovuklarındaki böcekleri çıkarmak için kullanırken keskin dişleri hindistan cevizini bile kolaylıkla parçalayabilir. Nesli tükenmekte olan bu maymunlar koruma altına alınmıştır.

Çıplak Kör Fare

Çıplak kör fareler Doğu Afrika’nın kurak bölgelerinde yaşarlar. Bu farelerin en önemli özellikleri hiç bir kanser türüne yakalanmıyor olmaları ve oksijen olmadan 18 dakika yaşayabiliyor olmalarıdır. Yarı açık olan gözleri isminden de anlaşılacağı üzere onlara görme yetisi kazandırmaz. Çıplak kör fareler görmeseler bile çok uzaktaki ses titreşimlerini anında hisseden gelişmiş bir ses alma kabiliyetine sahiptir.

Bu çirkin kemirgen memelilerin boyları 13 santimi aşmaz ve tam 30 yıl boyunca yaşayabilirler. Çıplak köstebek faresi olarakta bilinen bu tür yeraltında koloniler halinde hayatını sürdürür. Bu kemirgenler diğer canlılar gibi su içmezler, su ihtiyaçlarını yedikleri besinlerden karşılarlar ve ayrıca keskin ön iki dişini birbirinden bağımsız hareket ettirebilirler.

Dünyadaki tüm hayvanlar sevimli bir görünüme sahip olmayabilir ancak tüm canlıların bir yaradılış hikmeti var. Her yaşam biçimi ekolojik döngüde farklı bir katkı sağlıyor. Bu nedenle bu hayvanlar fiziki olarak göze pek hoş görünmese de eko sistemin düzenli yürümesi için herbirine ayrıca ihtiyacımız olduğu kuşku götürmez bir gerçek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ