MorTilki.Com

Hırsızlık Mağduru Olmamak İçin Bilinmesi Gerekenler

Hırsızlık Mağduru Olmamak İçin Bilinmesi Gerekenler

Hırsızların arabanızı, çantanızı ve hatta evinizdeki değerli eşyalarınızı çalmak için sık kullandığı bazı yöntemler var. Bu yöntemleri biliyor olmanız kötü niyetli kişilerin tuzağına düşmenizi engeller. Bu yazımızda hırsızlık mağduru olmamanız için suçluların en çok kullandığı taktik ya da tekniklerden oluşan yöntemlere yer vereceğiz.

Araç Çamurluğuna Sıkıştırılmış Plastik Şişe

Aslında hırsızların genel olarak uyguladığı yöntemler çok basittir ve karmaşık planlar içermez. Ancak olay esnasında ne yazık ki bu basit tuzakların hırsızların bir oyunu olduğu idrak edilemez.

Araç lastiği ile çamurluğu arasına sıkıştırılmış pet şişe taktiği hırsızların en çok kullandığı yöntemlerden biridir. Bu plastik şişeler genellikle şoförün arabaya binerken görememesi için yolcu tarafındaki lastik bölgesine yerleştirilir. Otomobilini çalıştırıp biraz ilerleyen sürücü, gelen anormal sesi kontrol etmek için aracından iner ve bu esnada ya arabasının ya da arabasının içindeki değerli eşyalarının çalınmasına seyirci kalır.

Bu durumları yaşamamak için aracınıza binmeden önce araç etrafını kontrol edin. Kontrol etmeyi unutursanız ve  böylesi anormal bir ses duyarsanız, aracınızı durdurmayın ve arabadan inmeyin.

Araç Arkasına Bağlanmış Metal Kutular

Hırsızların kullandığı plastik şişe yönteminin bir başka versiyonu da boş metal içecek kutularını araç arkasına iple bağlamaktır. Hırsızlar, aracından gelen anormal sesi kontrol etmek için arabasından hazırlıksız şekilde inecek kişiyi bekler. Şoförün araçtan inmesiyle birlikte hırsızlık eylemini gerçekleştirirler.

Yukarıda da yazdığımız gibi araç çevresini yüzeysel olarak kontrol etmek, ya da bu tür sesler sonrası araçtan inmemek ve aracı durdurmamak en mantıklı seçenektir.

Ağlayan Bebek Sesi

Hırsızlar bazende kurbanlarının merhamet duygularını kullanarak onları mağdur eder. Bunlardan biride ağlayan bebek sesidir. Eğer kapınızın önünde ya da pencere kenarında ağlayan bir bebek sesi duyarsanız kapıyı açmayın, dışarı çıkmayın. Bu yöntemi hırsızlar size kapıyı açtırmak için kullanır.

Bahçe Musluğunu Açmak

Bu yöntemi hırsızlar genellikle bahçeli evi olanları tuzağına düşürmek için kullanır. Hazırlıksız şekilde musluğu kapatmak için bahçeye çıkan ev sahibi muhtemelen kapıyı da açık bırakır. Bu da hırsızların beklediği andır. Beklenmedik anda bahçe musluğunuz sebepsiz yere açılmışsa kapınızı açmayın, evinizden çıkmayın.

Aracın Ön Camına Çiğ Yumurta Atılması

Hırsızların oto soygunu için uyguladığı basit yöntemlerden bir diğeride aracın ön camına çiğ yumurta fırlatmaktır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız aracınızı durdurmayın, araçtan inmeyin ve silgeçlerinizi çalıştırmayın.

Yumurta yapısı gereği yapışkan kıvamlıdır. Silgeçleriniz ve cam suyunuz çiğ yumurtayı camınızdan temizlemeyeceği gibi camı daha çok berbat ederek görüş alanınızı tamamiyle engeller. Hırsızların istedikleride zaten tam olarak budur. Ön camı temizlemek için arabasından inen kişi hırsızların hedefi haline gelir.

Başka Hangi Tedbirleri Alabilirim?

Umarız burada yazılanların hiçbiri başınıza gelmez. Ancak bu tedbirleri almış olmanıza rağmen yinede başka durumlarda kötü niyetli kişilerin hedefi olabilirsiniz. Böylesi durumlarda soğuk kanlılığınızı koruyun.

  • Biri sizden cüzdanınız ya da çantanızı isterse onun eline vermek yerine çok daha uzağa atın, gaspçı nesneyi alırken olay yerinden kaçın ve en yakın emniyet birimine haber verin.
  • Aracınızın kapılarını içerden kilitleyin. Hırsızlar ani hareketle yolcu kapılarını açarak çanta, cüzdan ya da telefon çalabiliyor.
  • Özellikle kırmızı ışıklarda beklerken kapıların kilitli ve camların tam kapalı olduğundan emin olun. Hırsızlar saniyeler içinde açık camdan uzanarak çantanızı çalabilir.
  • Park halindeki aracınızın yanına gittiğinizde lastiklerinizden birinin patlamış olduğunu görürseniz dikkatli olun. Siz lastik değişimiyle uğraşırken hırsızlar kapıları açık olan arabanızda soygun gerçekleştirebilir.
  • Akşamları evinizden kısa süre ayrılacağınız zamanlarda, odanızın birinin lambasını açık bırakmanız caydırıcılık sağlar.
  • İçgüdülerinize güvenin. Eğer sizi takip eden birinin olduğunu ya da muhtemel şüpheli olarak düşündüğünüz biri varsa en yakın emniyet merkezine giderek durumu bildirin. Eğer gitme imkanınız yoksa kolluk kuvvetlerine telefon açarak yardım isteyin.

Kolluk kuvvetlerinin sizlerin güvenliği ve huzuru için var olduğunu unutmayın. Polis İmdat 155Jandarma İmdat 156 ve Sahil Güvenlik 158 telefon numaralarını aklınıza kazıyın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ