MorTilki.Com

Yeryüzünün Kurak Toprakları ve Çöllerin Oluşumu

Yeryüzünün Kurak Toprakları ve Çöllerin Oluşumu

Uzun süreli insan yaşamının neredeyse mümkün olmadığı çöller yeryüzünün bütün kıtalarında görülür. Bilinenin aksine çöllerin hepsi dayanılmaz sıcağın olduğu yerler değildir. Bazı çöller gündüzleri sıcak, geceleri soğukken bazıları sürekli soğuktur. Düzenli bitki örtüsüne sahip olmayan, metrekareye düşen yıllık yağışın 25 santimetrenin altında bulunan kurak alanlara çöl tanımını verebiliriz.

Afrika kıtasındaki Kalahari Çölü gibi bazı çöller, gündüzleri oldukça sıcak, geceleri ise soğuktur. Her zaman soğuk olan çöllere ise Çin’deki Taklamakan Çölü örnek olarak gösterilebilir. Okyanus kıtasında olmasına rağmen Atakama Çölü, dünyanın en kurak yerlerinden biridir. Çöl denince aklımıza yalnızca kum gelmemelidir. Antarktika ve Grönland’ın buzla kaplı bölgeleride çöl olarak değerlendirilir. Bu bağlamda dünyamızın yakşalık %30’u çöldür diyebiliriz.

Çöller Nasıl Oluşur?

Çöller yüzyıllar boyunca oluşmuş yeryüzü parçalarıdır.  Günümüzden 1 Milyon yıl önce şu an çöl olarak tabir ettiğimiz bir çok bölge ormanlık yeşil alanlardı. Basit anlatımla çöllerin oluşumundaki ana etmen değişen iklim şartlarıdır. Yağış ve nem azlığı bitki örtüsünü etkilemekte çöl arazileri oluşmaktadır. Diğer yandan zaman içerisinde bazı hayvan türleri yaşanması zor bu bölgelere türlerini adapte ederek hayatını sürdürmüştür.

Çöl oluşumunu bilimsel dille açıklamak gerekirse, sebep dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesinden kaynaklanan atmosfer hareketleridir. Bu bölgede oluşan ters alizeler 30 derece enlemlerinde sapmaya uğramakta ve yığılarak alçalmaktadır. Bu olayın neticesinde aşırı yığılma sebebiyle hava ağırlaşmakta, yükselememekte ve yağış meydana gelmemektedir.

Dünyanın En Kurak Toprakları, Sıcak ve Soğuk Çölleri :

  • Sahra Çölü (9 Milyon 200 Bin Kilometrekare)
  • Antartika (Soğuk Çöl – 14 Milyon 107 Bin Kilometrekare)
  • Büyük Havza Çölü (541 Bin Kilometrekare)
  • Suriye Çölü (518 Bin Kilometrekare)
  • Büyük Victoria Çölü (348 Bin 750 Kilometrekare)
  • Kalahari Çölü (930 Bin Kilometrekare)
  • Patagonya Çölü (673 Bin Kilometrekare)
  • Arabistan Çölü (2 Milyon 230 Bin Kilometrekare)
  • Gobi Çölü (1 Milyon 295 Bin Kilometrekare)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ