Mortilki

Kendi Kendine Konuşmak Delilik mi?

Kendi Kendine Konuşmak Delilik mi?

İnsanların kendi kendine konuşmasının, konuşmamasından daha yaygın olduğunu biliyor muydunuz? Yakın tarihli bir araştırmaya göre insanların %96’sı iç diyalogları olduğunu, %25’i ise sesli olarak kendi kendilerine konuştuklarını söylüyor. Uzmanlara göre her iki durumda normal ve aslında kendi kendine konuşmanın bazı avantajları olabilir.

Kendi kendinize konuşurken yakalandıysanız utanmış olabilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, hemen herkes sesli veya sessiz kendisiyle konuşuyor. Kendi kendine konuşmak halk arasında akıl sağlığının yerinde olmadığının bir işareti olarak yorumlansa da başkalarıyla iletişim kurma ihtiyacından daha fazlası değildir. Yani evet, bu konuda yalnız değilsiniz ve akıl sağlığınız yerinde.

Karşısında Biri Varmış Gibi Konuşmanın Nedenini Anlamak

Kendi kendine konuşmak içten (sessiz) veya dıştan (sesli) olabilir. Her iki durumda normal kabul edilir. Zira, insanların büyük çoğunluğu düzenli olarak kendi kendine konuşur. Bu, bir fikir üzerinde düşünürken, birine sinirlenildiğinde, kendini motive etmek istenildiğinde, hayal kurarken, yaşanmış bir olayı yorumlarken veya herhangi bir şeyi ararken olabilir.

Karşısında biri varmış gibi konuşmak genellikle çocukluk çağında başlar ve yetişkinlik döneminde bu alışkanlık devam eder. Kendi kendine konuşmanın temeline inildiğinde bunun nedeninin başkalarıyla iletişim kurma ihtiyacı olduğu görülür. İnsanların en çok yalnız oldukları zamanlarda kendi kendine konuşuyor olmalarının nedeni budur.

Kendi Kendine Konuşmanın Faydaları

Zaman zaman herkes kendi kendine konuşur ve güler. Bunun delilikle alakası yoktur. Kendi kendine konuşmak düşünceleri organize etmeye, motivasyon sağlamaya, odaklanmaya, eylemleri planlamaya, hafızayı geliştirmeye ve duyguları modüle etmemize yardımcı olur. Başka bir ifadeyle, kendimizi kontrol etmemize yardımcıdır.

2012 yılında İngiltere’de yapılan bilimsel çalışma kendi kendine konuşmanın olumlu bir getirisi daha olabileceğini gösteriyor. Söz konusu çalışmada aranılan şeyin adını yüksek sesle tekrar ederek söylemenin, nesneyi daha kolay bulmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Örneğin, deneklerden bazılarına ilk kez gittikleri markette kolanın yerini ararken kola-kola-kola diyerek tekrar etmeleri istendi. Diğer denek grubuna ise sessiz bir şekilde aramaları söylendi. İlginç bir şekilde aradıkları gazlı içeceğin ismini sesli olarak tekrarlayan grup daha hızlı hedefe ulaştı.

Kendi Kendine Konuşmanın Zararları Olabilir mi?

Kendi kendine konuşmanın normal olduğunu ve hatta burumun çeşitli avantajlar sunabileceğinden bahsettik. Ancak, bu durumun bazı dezavantajları da olabilir. İçsel konuşmaların sorun yaratabileceği en bariz zaman geceleri yatağınıza yattığınız anlardır.

Özellikle gün içinde can sıkan bir şey olduğunda, yatağa yattığınızda içsel diyalog öylesine yoğunlaşır ki gecenin saat 3’ü olmasına rağmen uykuya dalınamaz. Ek olarak, sınav veya ders çalışma anında başlayan alakasız bir içsel konuşma tüm odağınızı kaybetmenize ve ayrıca süre kaybetmenize neden olabilir. Bununla birlikte, sınav ve ders çalışma anındaki içsel konuşmalar daha kısa sürelidir. Nitekim, amaca yönelik bir işle uğraşmak içsel konuşmaları kısa tutar.

Geceleri uyumadan önce kitap okumak, bulmaca çözmek veya benzeri bir işle meşgul olmak içsel sesinizi bastırarak daha kolay uykuya dalmanızı sağlayabilir. Ek olarak,meditasyon gibi bazı teknikler zihinsel gürültüyü susturmakta yardımcı olabilir.

Karşısında Biri Varmış Gibi Konuşmak Hastalık Belirtisi Olabilir mi?

Kendi kendine konuşmak çoğu zaman normal bir durum olsa da bunun psikolojik bir rahatsızlığı tanımlayabileceği zamanlar olduğunu da bilmek önemlidir. Örneğin, rastgele cümleleri tekrar etmek veya mırıldanmak şizofren belirtilerinden biridir. Şizofrenin ana semptomlarından biri düzensiz düşüncelerdir. Düşünceler engellenmiş veya karışık gelebilir. Düşüncelerin yüksek sesle telaffuzu esnasında mantıklı bir sıralaması olmayabilir.

Bununla birlikte, şizofrenin sanrılar ve halüsinasyonlar gibi ek belirtileri vardır. Yani, bir insanın kendi kendine konuşuyor olması her zaman şizofren veya psikoz olduğu anlamına gelmez. Öte yandan, anksiyete ve depresyon gibi kötü ruh hali içinde olan insanlarda kendi kendine konuşma eğiliminin daha fazla olduğu unutulmamalıdır.

Sonuç:

Evinizi temizlerken, aynada kendinize bakarken, market alışverişine giderken veya parkta yürürken kendi kendinize konuşuyorsanız ya da gülüyorsanız bunu anormal bir durum olarak görmeyin. Normalsiniz ve diğer tüm insanlar kadar akıl sağlığınız yerinde. Eğer sizi rahatsız etmiyorsa kendi kendinize sohbetlerin tadını çıkarmamanız için hiçbir neden yok!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ