MorTilki.Com

Dünyanın En Yüksek Dağı Gerçekten Everest mi?

Dünyanın En Yüksek Dağı Gerçekten Everest mi?

Ne zaman bu soru sorulsa herkesin ikinci kez düşünmeden vereceği cevap bellidir, Everest. Dünyanın en yüksek dağı olarak akıllara kazınmış Everest acaba gerçekten en yüksek dağ mıdır? Dağların yüksekliği neye göre ve nasıl ölçülür? Hep birlikte inceleyelim…

Dağların yüksekliği ölçülürken deniz seviyesi baz alınır. Bu açıdan düşünüldüğünde yüksekliği 8848 Metre olan Everest Dağı dünyanın en yüsek dağıdır. Everest Dağı, Çin ile Nepal sınırı arasında 28 derece kuzey, 87 derece doğu boylamında Himalayalarda bulunur.

Ancak diğer yandan eğer dağ yüksekliğinde deniz seviyesi baz alınmazsa o zaman Everest yükseklik açısından lider değildir. Başlangıç ölçümü deniz seviyesine göre hesaplanmazsa dünyanın en yüksek dağı Hawaii’ de bulunan Mauna Kea dağıdır.

Yaklaşık olarak 1 Milyon yaşında olduğu düşünülen Mauna Kea dağının okyanus üstünde kalan kısmı 4207 metre, okyanus içinde kalan kısmının yüksekliği ise 10 Bin 100 metredir.

Bu açıdan düşünüldüğünde 8848 metre yüksekliğe sahip olan Everest’i, Mauna dağı 14 Bin 307 Metre ile geçerek dünyanın en yüksek dağı ünvanını almaktadır.

Sonuç olarak dünyanın en yüksek noktası ve en yüksek dağı, Everest Dağı olarak kabul edilir. Ancak dağ bir bütün olarak hesaplanıp, deniz seviyesi görmezden gelinerek ölçüm yapılırsa dünyanın en yüksek dağı Mauna Kea dağıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ