MorTilki.Com

Yakın Geleceğin Uçak Tasarımı Flying-V

Yakın Geleceğin Uçak Tasarımı Flying-V

Hollanda Kraliyet Havayolu şirketi olan KLM, alışılmışın dışında bir uçak projesi ile gündemde. İlgi çeken uçak tasarımında, yolcu koltukları uçağın kanatlarında bulunuyor. Sıra dışı ve radikal değişiklikler ile dizayn edilen “Flying-V” adı verilen uçak yakıt kullanımında %20 tasarruf sağlayacak.

Yakın geleceğin uçak modeli olarak görülen Flying-V isimli uçak, Delft Teknoloji Üniversitesi ve KLM ortaklığı ile geliştirilecek. Uçağın en dikkat çekici noktası yolcu oturma alanları, kargo bölümü ve uçağın yakıt depoları. Bu alanlar bu güne kadar üretilmiş uçaklarda bulunan alanlardan çok farklı. Sıra dışı bir tasarıma sahip olan Flying-V’nin yolcu taşıma kapasitesinin Airbus A350 ile aynı olması bekleniyor.

Özel olarak tasarlanmış aerodinamik yapısı sayesinde, günümüzde kullanılan uçaklardan daha iyi bir performans sağlayacak. Hava yolu şirketlerinin en çok kullandığı Airbus modeli ile karşılaştırıldığında %20 oranında bir yakıt tasarrufunun sağlanması bekleniyor.

Flying-V adı verilen uçak, günümüzde kullanılmakta olan havalimanlarının pistleri, hangarları ve yolcu iniş biniş alanları ile uyum sağlayacak bir tasarıma sahip. Uçağın boy uzunluğu 55 metre, kanat genişliği ise 65 metre şeklinde.

Uçağın yolcu taşıma ve iç alanına ait geliştirmeler devam ettiği için iç tasarıma ait bir bilgi verilmedi. Flying-V‘nin iç tasarımının da, alışagelmişin dışında bir tasarıma sahip olacağı düşünülüyor.

Havacılık şirketinin yaptığı açıklamalara göre henüz konsept aşamasında olan Flying-V‘nin, 2040 yılında tamamlanması ve uçuşlara başlanması hedefleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ