MorTilki.Com

Sadece Kuzey Kore’de Uygulanan İlginç Yasak ve Kısıtlamalar

Sadece Kuzey Kore’de Uygulanan İlginç Yasak ve Kısıtlamalar

Kuzey Kore efsanevi bir ülke. Daha doğrusu bu ülke hakkında yayılan yalan yanlış bilgiler yüzünden birçok efsane yaratıldı. Ancak bunların arasında doğruluk payı olanlarda hiç azımsanacak miktarda değil. Dünya’nın en dışa kapalı ve izole ülkesi olan Kuzey Kore’de yürürlükte olan ilginç yasakları ve kısıtlamaları araştırdık..

Mavi Kot Pantolon Giymek Yasak

Kuzey Kore’de kot pantolon giymek yasak değil ancak rengi mavi ise giyemezsiniz. Tabi bu yerel halk için geçerli. Turistler için böyle bir yasak bulunmuyor fakat devlet büyüklerinin anıt mezarlarını ziyaret etme gibi bir planınız varsa mavi kot pantolonunuzu değiştirmeniz gerekiyor.

Turistler Yerel Para Birimini Kullanamaz

Kuzey Kore’ye giden turistlerin yerel para birimini kullanması yasaktır. Ülkenin para birimi olan Kuzey Kore Wonu‘nu yalnızca kendi vatandaşları kullanabilir. Diğer yandan Amerikan Doları ile rahatça para harcayabilirsiniz.

İnternet Erişimi Yok Denilecek Kadar Kısıtlıdır

Kuzey Kore’de internet var ancak yabancı sitelere erişim yok. Kwangmyong isminde bir ağ ile internete bağlanan Kuzey Kore halkı yalnızca ülkenin kendi internet sitelerine erişebiliyor. Bu internet sitelerinin 5 Bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Diğer yandan Çin tarafından Kuzey Kore için üretilen tablet ve bilgisayarlarda Wi-Fi ve Bluetooth özelliği bulunmuyor. Ayrıca Ipad, Apple, Sony gibi markaların satışıda yapılmıyor.

Araba Almak Neredeyse İmkansızdır

Kuzey Kore’de arabası olan birini gördüğünüz zaman çok zengin olduğu kanısına varabilirsiniz. Aslında durum tam da böyledir. Araba sahibi olanlar ya çok zengin ya da çok nüfuzlu insanlardır. Aslında Kuzey Kore’de araba sahibi olmak yasak değil ancak fiyatları çok uçuk. Sıradan basit bir arabanın fiyatı bile  40 Bin dolardan başlıyor. Hatta bisikletlerin fiyatı bile çok pahalı ve bisikletlerde plaka olması zorunlu.

Gazeteye Para Ödemezsiniz

Kuzey Kore’de günlük gazetelere para vererek satın almanıza gerek yoktur. Çünkü Kuzey Kore gazeteleri sokak ve toplu taşıma araçlarının istasyonlarında bulunan standlarda yayımlanır. Eski gazetelere ulaşmak neredeyse imkansızdır. Kütüphanelerde bile eski yıllara ait gazeteler bulunmaz.

Yerel Bir SIM Kartla Yurt Dışını Arayamazsınız

Kuzey Kore’de cep telefonu kullanımı yaygındır ancak bu telefonlarla yalnızca yurt içi görüşmeler yapılabilir. Yerel operatörlerin kullanıldığı ülkede cep telefonlarıyla yurt dışıyla görüşme yapmak imkansızdır.

Coca Cola Satışı ve Tüketimi Yasaktır

Dünya’da Coca Cola satışının yasak olduğu tek ülkedir Kuzey Kore. 2015 yılına kadar Coca Cola’ya Küba’da yasak uyguluyordu. 2015 yılında bu yasağın kaldırılmasından sonra Dünya üzerinde yalnızca Kuzey Kore’de bu yasak sürdürülmekte. Elbette ideolojik sebeplerden dolayı böyle bir kısıtlama uygulanmakta. Ayrıca Starbucks kafelerinide bu ülke sınırları içerisinde göremezsiniz.

Uluslararası Yolculuk Yapmak İmkansızdır

Kuzey Kore vatandaşları başka bir ülkeye uçak bileti alamaz, yurt dışı tatillerine gidemez. Pahalı olduğu için değil yasak olduğu için. Yalnızca bazı kişiler özel izin alarak sadece Çin ve Rusya’ya gidebilir. Bu seyahatte tatil için değil çalışma ve iş içindir.

Kuzey Kore’de McDonald’s Yok

Kuzey Kore’de McDonald’s ve türevi fast food zincirleri yoktur. Fakat Kore yemek kültürüne uygun restoranlar ve lokantalar mevcuttur. Kimchi adı verilen baharatlı lahanadan yapılan hazır yemek Kuzey Kore halkı tarafından sıklıkla tercih edilen yiyeceklerdendir.

Yabancıların Fotoğraf Çekmesine İzin Verilmez

Turist olarak Kuzey Kore’ye gittiğinizde yerel halktan biri siziyle konuşursa ceza almaz, yargılanmaz ancak ona ülke hakkında ciddi sorular sorar ve fotoğrafını çekmeye çalışırsanız hemen sizin yanınızdan uzaklaşacaktır. Kuzey Kore’de turistlerin fotoğraf çekmesi neresi olursa olsun yasaktır. Askeri bölgelerin yakınlarında ise bu yasak kati şekilde uygulanır. Eğer bir tur ile gitmişseniz, tur rehberiniz sizi fotoğraf çekmemeniz konusunda uyaracaktır.

Prezervatif ve Kadınsı Hijyen Ürünlerini Bulmak Çok Zordur

Prezervatif, kadın pedi ve tamponu gibi ürünlere Kuzey Kore halkı oldukça yabancı. Son zamanlarda prezervatif el altından karaborsada satılsa da yerli halk tarafından pek tercih edilen bir ürün değil. Kuzey Kore’de son zamanlarda yerli bir kadın pedi markası üretilmeye başlandı. Fakat kadınlar uzun yılların verdiği alışkanlıklar  ve fiyatının pahalı olması nedeniyle pedleri kullanmak yerine regl dönemlerinde eski usülleri kullanmayı tercih ediyor.

Kuzey Kore’de Yaratıcı Modellerde Saç Stiliniz Olamaz

Eğer bir Kuzey Kore vatandaşıysanız öyle kafanıza göre kuaföre gidip sıradışı saç stillerini kendinize uygulatamazsınız. Yerel berber-kuaför salonlarında tavsiye edilen ve içlerinden birini seçmeniz gereken bir tablo görürsünüz. Tablodaki bu seçeneklerden birini tercih etmek zorundasınız. Kuzey Kore erkekleri genellikle başkanları Kim Jong-Un‘da görmeye alışık olduğumuz stili tercih ediyor. Diğer yandan saç stili konusunda kadınlar içinde durum pek farklı değildir. Gökkuşağı tarzında farklı renkleri içeren ve değişik stillerdeki saç kesimi-boyası yasaktır.

Televizyon ve Radyo Kısıtlaması

Kuzey Kore’li insanların yararlanabildiği yalnızca birkaç televizyon ve radyo kanalı bulunuyor. Bu kanallardan bazıları sürekli politik içerikler yaparak Kim Jong Un lehinde övgüler yağdırırken diğerleri günlük yaşama dair içerikler yayımlıyor. Ancak yinede tüm radyo ve televizyon kanalları devlet kontrolü altında hizmet veriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Cemre Düzgün dedi ki:

  Bu ülkede yaşamadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum

 2. Fatma Nisa dedi ki:

  Hadi hepsi tamam ama saç kesimi ve hijyen ürünlerine olan yasak nedir yaaaa. eğer gerçekse yaşanmaz burda.

 3. Lütfiye dedi ki:

  Bir de özgürlüğümüz kısıtlanıyor diye sitem ederler. Bakın da özgürlük nasıl kısıtlanıyormuş diğer ülkelerde öğrenin. insanlar mavi kot pantolon bile giyemiyor.

 4. Caner dedi ki:

  kola yasagı ve saç tıraşı hariç diğerleri benim için sorun olmaz. yine de gidip görmek lazım

 5. Nedim dedi ki:

  saç tıraşını istedigin gibi yaptıramıyormussun. ben sevmedim bu işi. saçaklı ense olmadan olmaz.

 6. Riza Korhan dedi ki:

  Kuzey Kore’de bu kadar katı kuralların uygulandığına inanasım gelmiyor. Gidip yerinde görmek en iyisi. Vize işlemlerinde zorluk çıkarmasalar gideceğim.

 7. Serdar dedi ki:

  Benim bi arkadaş gitmişti kuzey koreye. öyle kafana göre her yerde foto çekinemiyosun demişti. birde kola yokmuş gerçekten. diğerlerini bilmiyorum.

 8. Yadigar dedi ki:

  Ön yargılarınızı bir kenara bırakın arkadaşlar. Ben gittim ve bizatihi gördüm. Tamam bazı yasaklar var ama bu Kuzey Kore’nin yaşanmayacak bir yer olduğu anlamına gelmiyor.

 9. yurdagül dedi ki:

  Herkes kafasına göre bişeyler yazmış ama sorsan bunların hiçbiri kuzey kore nin haritadaki yerini bile bilmez.

BİR YORUM YAZ