MorTilki.Com

Obruk Nedir? Obruk Oluşumuna Neden Olan Etmenler

Obruk Nedir? Obruk Oluşumuna Neden Olan Etmenler

En basit anlatımıyla, doğal etmenler sebebiyle yeryüzünde oluşan çukurlara obruk denir. Obruklar insanlar ve hayvanlar için tehlike oluşturmakla beraber tarım alanlarının azalmasınada neden olur. Son yıllarda ülkemizde de sıkça rastlanan obruklar nasıl oluşuyor? Yakından inceleyelim…

Türkiye’de obruk oluşumları genellikle iç anadolu’nun güney kesimlerinde ve Toroslara yakın bölgelerde görülmektedir. Konya ilinin Karapınar ilçesinde oluşan devasa obruklar bunların en bilinen örneklerini oluştururlar. Dünyada ise en çok obruk oluşumu, bir orta amerika ülkesi olan Guatemala ve Çin‘de görülmektedir.

Çoğunlukla silindirik yapıda olan obrukların bazılarının dip noktası görünürken bazılarının dip kısmı yer altı mağaralarıyla birleşir. Bu obrukların içi su dolu olanlarını görmek mümkün olduğu gibi, içi boş ancak zehirli gaz ihtiva edenlerede rastlanır.

Obruk Nasıl Oluşur?

Obruklar doğal jeolojik hareketlenmelerin sonucu oluşur. Yer altında bulunan tatlı su zamanla karbondioksit ile etkileşime girer. Bu etkileşim karbonik asit oluşumuna sebep olur. Oluşan bu karbonik asit toprağı çözülmeye uğratarak yer altı mağaralarının meydana gelmesini sağlar. Zaman içerisinde üzerindeki yükü taşıyamayan bu mağaralarda göçük olur ve obruk meydana gelir. Obrukların genişliği 1 km’yi derinliği ise 300 Metreyi bulabilir.

Türkiye’de obruk oluşumları 2000 yılından sonra artmaya başlamıştır. Ancak oluşumu çok daha eskiye dayanan güzel obruklarda vardır. Bunlar Mersin sınırları içinde bulunan Cennet-Cehennem mağarası ya da obruğu, Konya Karatay’da bulunan içi su dolu Kızören obruğudur. Kızören obruğunun genişliği 180 metre derinliği ise 145 metredir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ