MorTilki.Com

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler ve Çiçekler

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler ve Çiçekler

Karbondioksiti alan ve oksijen veren bitkiler, bu özelliği sayesinde bulundukları iç mekanların hava kalitesini önemli derecede artırabilirler. Ancak bazı bitki ve çiçekler, bunun çok daha fazlasını yaparlar. Havayı temizlerler ve odada bulunan zararlı kimyasalları emerler. Yaşam alanlarında daha temiz bir hava solunmasını sağlayan bu bitkiler, aynı zamanda ofisler ve yatak odaları için de idealdir.

Dışarıdan gelen kötü hava, egzoz dumanı veya sigara dumanı gibi birçok etken, iç mekanlardaki hava kalitesinde bir düşüşe yol açar. Bunun sonucunda evde yaşayan kişilerde halsizlik, baş dönmesi, yorgunluk ve hatta solunum sistemi sorunları ortaya çıkmaya başlar. Eviniz doğayla iç içe bir konumda bulunmuyorsa, birkaç bitkiyle kötü havayı oksijene dönüştürebilir ve evinizin havasını temizleyebilirsiniz.

1. Ağlayan İncir (Benjamin Bitkisi)

Yaprak dökmeyen bir bitki türü olan ağlayan incir, Avrupa’da popüler ev bitkilerinin başında gelir. Bakımı kolaydır ve yapraklarının kurumaması için sadece düzenli sulama gerektirir. Bu bitki, harika bir dekorasyon objesinden çok daha fazlasıdır. Boyalarda kullanılan ve solunması zararlı kimyasallar olan ksilen, toluen ve formaldehiti azaltır. Söz konusu maddeler buharlaşarak ortam havasına nüfuz edebilir. Ancak ağlayan incir, havadaki bu tür maddeleri emerek daha iyi bir iç mekan iklimi sağlar.

2. Gece Sefası (Ay Çiçeği)

Bilimsel adı Ipomoea olan ve ay çiçeği olarak da bilenen gece sefası, güzel görüntüsünün yanı sıra havayı da mükemmel bir şekilde temizler. Özellikle sigara içilen alanlarda sıklıkla kullanılmasının nedeni budur. Benzen ve klisen gibi boyalardaki çözücü kimyasalların bu çiçeğe karşı hiç şansı yoktur. Ay ışığında parlayan harika bir görüntüye sahiptir. Sadece bulunduğu ortamın dekoruna katkı sağlamakla kalmayarak, akciğerlerin kirli havaya maruz kalmasını önlemeye de yardımcı olmaktadır.

3. Paşa Kılıcı

Paşa kılıcı çiçeği (sansevieria trifasciata), yavaş büyüyen uzun ömürlü bir bitki türüdür ve çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz. Canlı kalabilmesi için ışık alan bir konumda bulundurulması yeterlidir. Bu yüzden, bitkilerin bakımı hakkında fazla bilgi sahibi olmayan insanlar için de uygundur. Bunların yanı sıra, havadaki çok sayıda kirletici maddeyi temizleyen bir oksijen kaynağıdır ve doğal bir hava filtresi sistemi gibi çalışır.

4. Orkide

Bakımı ustalık ve aşırı dikkat gerektiren orkide, doğadaki en zarif ve hassas bitki türleri arasında bulunur. Ancak iç mekanlarda bulundurulması, sağlık açısından birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Orkide, güzel görüntüsünün yanı sıra, egzoz gazlarının neden olduğu kirli havayı da temizler. Ayrıca ksilen, toluen ve formaldehit gibi zararlı gazların da düşmanıdır.

5. Kentia Palmiyesi

Popüler iç mekan bitkilerin bir diğeri de bilimsel adı howea olan kentia palmiyesidir. Tropik bir bitkidir ve son derece sağlamdır. İç mekanlar için ideal bir hava temizleyicidir. Kısmen gölgeli bir konum ve ara sıra su vermek, bu bitkinin 40 yıla kadar hayatta kalabilmesi için yeterlidir. Bu süre zarfında ortamdaki kirli havayı filtreleyerek oksijene dönüştürür.

6. Ejderha Ağacı (Dracaena)

Bulunduğu ortamdaki zararlı gazların % 70’ini 24 saat gibi bir sürede yok edebilen ejderha ağacı bitkisi, özellikle iç mekanlardaki formaldehit gazların temizlenmesi içi doğru bir seçimdir. Bitki, ayrıca havadaki diğer kirleticileri de güvenli bir şekilde ortadan kaldırır. Koyu yeşil, şarap kırmızısı ve sarı gibi farklı çeşitleriyle iç mekanlara egzotik bir çekicilik katar.

Not: Ejderha ağacı bitkisi, evcil hayvan ve çocukların olduğu evlerde bulundurulmamalıdır. Onlar için tehlikeli bir bitki türüdür.

7. Kurdele Çiçeği

Kurdele çiçeği (chlorophytum comosum), hava kirliliğinin yoğun olduğu evler için en çok tercih edilen bitkilerden biridir. Havadaki zararlı gazların neredeyse tümünü filtreler ve oksijene dönüştürür. Ayrıca, sigara içilen ortamlar için de idealdir. İyi filtreleme yeteneğine ek olarak, sağlamdır ve bakımı zahmetsizdir. Çok az suya ihtiyaç duyar ve bitki bakımı konusunda deneyimli olmayanlar tarafından da yetiştirilebilir.

8. Orman Sarmaşığı

Bu sarmaşık türü (hedera), en etkili hava temizleyici bitkiler arasında bulunur. Tırmanarak büyür ve ev bitkisi olarak da oldukça uygundur. Bulunduğu mekandaki kirli gazların yaklaşık % 90’ı kadarını rahatlıkla filtreleyebilir. Ek olarak, orman sarmaşığı evlere sürekli bir oksijen kaynağı sağlar. Aynı zamanda soğuk kış aylarında yalıtım etkisi bulunur ve iç mekanlardaki ideal sıcaklığı korumaya yardımcı olur.

9. Yelken Çiçeği

Barış çiçeği veya tek yaprak gibi farklı isimlerle bilinen yelken çiçeği (spathiphyllum), yaprak dökmeyen, uzun ömürlü ve güzel görüntüye sahip popüler bir bitki türüdür. İç mekanlarda yaygın olarak kullanılan yelken çiçeği, narin görünüşünün aksine sağlamdır. Aydınlık bir ortamda çok az su ile büyüyüp gelişebilir. Bu avantajlarına ek olarak, havadaki insan sağlığı için risk teşkil eden gazlarla savaşarak kötü havayı da temizler. Tek dezavantajı zehirli olmasıdır ve alerjisi olan bazı kişilerde hassasiyete neden olabilir.

10. Kasımpatı

Doğada 30 farklı tür barındıran kasımpatı çiçeği (chrysanthemum), iç mekanların popüler hava temizleyici bitkilerinden biridir. Ortamdaki solunması sakıncalı olan kimyasalları yok etme konusunda son derece etkilidir. Neredeyse tüm zararlı gazları emerek oksijene dönüştürür ve daha rahat nefes almanızı sağlar. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde renkli çiçekler açar. Bunlarla birlikte, bu güzel bitkinin bir dezavantajı da bulunur. Kedi ve köpekler için zehirli olabileceğinden, hayvanların erişemeyeceği yerlerde bulundurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ