MorTilki.Com

NASA, Artemis Planının Detaylarını Açıkladı! 2024’te İlk Kez Bir Kadın Ay’a Ayak Basacak

NASA, Artemis Planının Detaylarını Açıkladı! 2024’te İlk Kez Bir Kadın Ay’a Ayak Basacak

NASA, en son 1972 yılında ayak basılan Ay’a yeniden astronot gönderme projesi olan Artemis’in detaylarını açıkladı. Buna göre, 2024 yılında ilk kez Ay üzerinde bir kadın astronot yürüyecek ve ona erkek astronot arkadaşı eşlik edecek. 28 Milyar dolarlık proje, toplamda 3 aşamalı olarak yürütülecek.

1972 yılından sonra ilk kez Ay’a astronot göndermeye hazırlanana NASA‘nın üst düzey yöneticilerinden Jim Bridenstine, Artemis planının detaylarını açıkladı. Buna göre, 2024 yılında Ay’a 2 astronot seyahat edecek. Bunlardan biri kadın diğeri ise erkek olacak. Projenin tamamlanmasının ardından, ilk kez bir kadın Ay üzerinde yürümüş olacak.

Artemis Planı 3 Aşamada Gerçekleştirilecek

2021’de astronotsuz uçuş: İlk görev olan Artemis I, test uçuşu olacak. Orion uzay aracı, Ay çevresinde dolaşacak ancak bu uçuş esnasında astronotlar olmayacak.

2023’te astronotlu uçuş: İlk görevden 2 yıl sonra Artemis II görevinde astronotlu uçuş gerçekleştirilecek. Bu uçuşa 2 astronotun yanı sıra bir ekip eşlik edecek ancak Ay’a iniş yapılmayacak.

2024’te astronotlar Ay’da yürüyecek: Planın üçüncü ve son aşaması olan Artemis III 2024 yılında yapılacak. Orion uzay aracı ile 240 Bin mil seyahat sonrası 1 kadın ve 1 erkek astronot Ay’ın güney kutbuna inecek. Astronotlar, toplamda 1 hafta boyunca Ay yüzeyinden örnekler toplayarak çeşitli bilim deneyleri yapacak.

Ay’da ilk kez yürüyecek olan kadın astronotun kim olacağı ise henüz belli değil. NASA’nın listesine göre şu an 16 kadın aday var. Jim Bridenstine yaptığı açıklamada, ”Kendini kanıtlamış ve Uluslararası Uzay İstasyonunda zaten bulunmuş biri olacak. Elbette en nitelikli adayları arıyoruz ve inanılmaz derecede yetenekli ve yüksek nitelikli adaylarımız var.” dedi.

Ay’a yapılacak bu yeni yolculuğun, büyük proje olan ”Mars insan keşfi” için bir ön hazırlık mahiyetinde olduğu biliniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ