MorTilki.Com

Obsidyen Taşı: Özellikleri, Faydaları ve Kullanım Alanları

Obsidyen Taşı: Özellikleri, Faydaları ve Kullanım Alanları

Obsidyen taşı, eriyen lavların göl veya okyanus gibi yerlere dökülürken oluşturduğu doğal bir cam şeklidir. Aniden soğuyarak çok hızlı bir şekilde oluştuğu için düzensiz bir yapıya sahiptirler ve kolay kırılabilirler. Gümüş, mor, kırmızı, mavi veya altın gibi renklerde bulunabilen bu değerli taşın en yaygın çeşidi siyah obsidyendir.

Kökenleri Taş Devri’ne kadar uzanan obsidyen taşı, oyulması kolay ve keskin olduğu için bıçak, mızrak, ok, balta ve diğer birçok aletin yapımında kullanılmıştır. Hatta o dönemlerde cilalanarak ilkel ayna olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Nerede oluştuğuna ve bulunduğu yere bağlı olarak farklı bileşimleri mevcuttur.

Obsidyen Taşı Nedir ve Nerelerde Bulunur?

Kaynayan sıcak lavın soğuk suya karışmasıyla oluşan volkanik bir camdır. Silisik asit içerdiğinden dolayı aniden katılaşır. Bu nedenle düzenli kristal yapıya sahip değildir. Obsidyen taşlarda kristalleşme mümkün değildir fakat cam benzeri bir parlaklığa sahiptir. Sadece volkanlarda görülürler ve diğer taşlardan ayırt edilmesi kolaydır. Obsidyen taşlarının en çok bulunduğu bölgeler:

 • Türkiye’de Anadolu
 • Endonezya
 • Japonya
 • İzlanda
 • İtalya’daki Lipemik Adaları
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Yunanistan
 • Ermenistan
 • Yeni Zelanda
 • Rusya
 • Ekvador

Obsidyen Taşının Tarihi

Siyah lav camı olarak da bilinen obsidyen taşı, kökenleri MÖ 100 yıllarına kadar uzanan Maya tüccarları tarafından ticarette kullanılmıştır. O tarihlerde altından bile daha değerli görülmekteydi. Daha sonraki yıllarda ise kolay yontulması ve çok keskin kenarları olmasından dolayı silah yapımında sık kullanılan bir madde haline gelmiştir.

Bu değerli taşın mistik özellikleri de eski uygarlıklara kadar uzanmaktadır. Antik Meksika’da ve çevresindeki bölgelerde mücevher, ayna ve mezar süsleri için kullanılıyordu. Dünyada ve göklerde olup biten her şeyin obsidyen aynasından gördüğüne inanılırdı.

Günümüzde Obsidyen Taşının Kullanımı

Metafizik özellikleriyle bilinen obsidyen taşı, günümüzde meditasyon alanında yaygın olarak kullanılır. Bunun yanı sıra mücevherlerde ve tıp alanında neşter yapımında da kullanılmaktadır. Bu volkanik taşlar, cam benzeri yapıları nedeniyle sadece nanoteknoloji ile ulaşılabilen en keskin malzemelerin üretiminde tercih edilmektedir.

Çelikten üretilen bıçakların en keskin kenarlarına mikroskop ile bakıldığında, uç kısımlarda testere benzeri dişler fark edilir. Obsidyen bıçaklarında ise mikroskobik seviyede bile bu alan düzdür. Bu nedenle cerrahi müdahalelerde obsidyen bıçağı kullanılır. Bunun nedeni, vücutta kesilen bölgenin çok daha hızlı iyileşmesine önemli derecede katkı sağlamasıdır.

Obsidyen Taşı Türleri ve Metafizik Özellikleri

Bu volkanik camın ek özelliklere sahip birçok çeşidi bulunmaktadır. Obsidyen taşının bu çeşitliliği meditasyon için bir avantajdır. Sadece bakılmasının bile olumlu psikolojik etkiye yol açtığı, doğrudan cilt ile temasının ise fiziksel sonuçlar verdiği düşünülür. Tılsım, kolye, yüzük ve küpe gibi farklı kullanımları mevcuttur.

Gökkuşağı obsidyen: Işıkta farklı renklerde parıldayan değerli bir taştır. Hayata ışık ve sevgi getirdiğine inanılır. Kişide içsel doyum ve minnettarlığa yol açtığı için yaşam sevinci taşı olarak da bilinir.

Kar tanesi obsidyen: Genellikle siyahtır ve farklı boyutlarda beyaz lekelere sahiptir. Ancak farklı renk çeşitleri de bulunur. Kişinin hareket tarzında, onu daha esnek hale getirdiği düşünülür.

Apaçi gözyaşları obsidyeni: Mor, yeşil, siyah veya kahverengidir. Dumanlı ya da berrak bir görünümü bulunur ve üzerinde dairesel şekillerde işaretler vardır. Kişiye teselli verdiği, belirli yetenekleri harekete geçirdiği, beden ve ruh üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu düşünülür.

Altın obsidyeni: Oldukça değerli bir volkanik taştır ve yüksek enerji sağladığı belirtilir. Hayatta karşılaşılan sorunların çözülmesi için neler yapılması gerektiğinin belirlenmesine yardımcı olduğu söylenir.

Maun obsidyen: Siyah, kahverengi ve kırmızının karışımından oluşur. Bu renk birleşimin güç verdiğine, ruhun enerji merkezlerini uyararak bu alandaki olumsuzlukların serbest bırakılmasına yardımcı olduğu düşünülür.

Obsidyen Taşının Faydaları

Obsidyen gibi şifalı taşların vücut üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğu iddia edilir. Genellikle psikolojik sorunları önlemekte kullanılır. Ayrıca sırt ağrısı ve dolaşım bozuklukları için de tercih edilmektedir. Günümüzde çeşitli yerlerden temin edilebilen obsidyen taşları, değerli olarak gösterilen taşlara kıyasla çok daha gençtir. Yaşlı ve değerli obsidyen taşlarının büyük bir kısmı, hava şartlarına bağlı olarak zamanla parçalanarak yok olmuştur. Oluşumları milyon yıllara dayanan obsidyenler nadirdir.

 • Stresi azaltır.
 • Aşırı heyecanı yatıştırır.
 • Kas ve eklemlerde görülen ağrıları azaltıcı etkisi bulunur.
 • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Cesaret ve güveni artırır.

Bu tür taşlar sadece rahatsızlıkların iyileşme sürecinin desteklenmesi için kullanılır. Kişide bir hastalık belirtisi ortaya çıktığı zaman, ilk olarak doktora başvurulmalıdır.

Obsidyen Taşının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Obsidyen taşında en hakim renk siyahtır. Siyah rengin içerisinde daha açık tonlarda mineral lekeler bulunur. Farklı renkleri de mevcuttur fakat bunlar oldukça nadirdir. Piyasada mavi, yeşil, mor veya açık kırmızı bir renkle karşılaşırsanız, o obsidyen taşı muhtemelen boyanmış sahte bir üründür. Gerçek taşları sahtelerinden ayırt etmek kolaydır.

 • Cilalandığında veya yontulduğunda parlaklığını asla kaybetmez.
 • Kırıldığında son derece keskindir.
 • Doğal rengi siyah veya opaktır.
 • Ateşe tutulduğunda rengi hiçbir zaman değişmez.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ