MorTilki.Com

Mutluluk Veren Hormonlar Nelerdir ve Nasıl Güçlendirilir?

Mutluluk Veren Hormonlar Nelerdir ve Nasıl Güçlendirilir?

Mutluluk hormonları, insan beyninde üretilen ve vücut üzerindeki olumlu etkileriyle huzuru artıran çeşitli haberci maddelerdir. Vücutta bulunan çeşitli bezler tarafından salgılanırlar ve her birinin kendine özgü rolü bulunur. Sinir uyarılarını beyne ileterek her duygunun, her düşüncenin ve her hareketin temelini oluştururlar.

Mutluluk, vücudun bazı olaylara tepki vererek belirli hormonları salgılaması ile ortaya çıkan bir duygudur. Aşık olmak, çikolata yemek, meditasyon ya da yoga yapmak, iyi bir arkadaşla vakit geçirmek, güzel bir manzaraya bakmak, hayali kurulan bir otomobili kullanmak gibi çok sayıda örnekle tarif edilebilir.

Mutluluk Hormonları Nelerdir?

Mutluluk hormonu, aslında teknik olarak doğru bir terim değildir. Ancak psikolojik ve fiziksel etkilerini daha net anlatabilmek için yaygın olarak kullanılır. Duygular ve ruh hali, büyük ölçüde bu hormonlarla alakalıdır. İnsanları mutlu etmekle ve ruh halini düzenlemekle görevli dört temel hormon mevcuttur:

1. Dopamin

Adrenalin, egzersiz ve temiz hava ile ortaya çıkarak, duygu ve duyuların aktarılmasını sağlar. İç organlara giden kan akışını kontrol eder ve uyarıları kaslara iletir. ‘İyi hissetme‘ hormonu olarak tabir edilen dopamin, hafıza, öğrenme ve zevk alınan tüm hislerle bağlantılıdır. Kan dolaşımında meydana gelen dopamin salınımı, ruh halini kısa sürede yükselterek daha mutlu hissedilmesini sağlar.

2. Serotonin

Birçok işlemde önemli bir rol oynayan serotonin, sadece ruh halini düzenlemeye yardımcı olmakla kalmayarak öğrenme, uyku, sindirim ve ağrı algısı üzerinde de etki gösterir. Bu nedenle en önemli mutluluk hormonlarından biri olarak kabul edilir. Bu hormon için gerekli olan triptofan çikolatada bulunur. Kişiyi strese karşı daha dirençli ve daha az endişeli yapar.

3. Oksitosin (Aşk Hormonu)

Sosyal insanlar için önemli bir ihtiyaç olan oksitosin hormonu, aynı zamanda sarılma veya aşk hormonu olarak da bilinir. Sosyal etkileşim üzerindeki etkilerinin yanı sıra korku ve stres gibi duyguları da azaltır. Ayrıca, doğumdan itibaren anne ve çocuk arasındaki bağın oluşmasında önemli bir role sahiptir. İnsanlar arasında sadakat, sevgi ve empati sağlar.

4. Endorfin

Endorfin, egzersiz yaparken, yemek yerken, bir şeyler içerken, gülerken veya eğlenirken kanda salınan bir hormondur. Vücut için doğal bir ağrı kesicidir. Bir ağrı veya yaralanma durumunda tetiklenir. Ayrıca açlık ve genel ruh halini de düzenler. Vücutta enerji artışı sağlayarak yorgunluk hissini giderir. Örnek vermek gerekirse; futbol müsabakalarındaki sporcular, genellikle ikinci devre için sahaya çıktıklarında endorfinlerin etkilerini hissederler.

Mutluluk Hormonlarını Güçlendirmenin Yolları

Yukarıda sıralanan mutluluk hormonlarının aktif olarak nasıl salgılanacağını bilmek önemlidir. Örneğin serotonin hormonunun açığa çıkması için ışığa ihtiyaç duyulur. Bunun için soğuk mevsimlerde sürekli evde kalınmaması, mümkün olduğunca dışarıda yürüyüş yapılması tavsiye edilir. Endorfin hormonunun egzersiz yoluyla salgılanabileceği kesin bir durumdur ve sporu seven biri için mutluluk kaynağı olabilir. Ancak bu spora yeni başlayan veya daha az aktif olan kişiler için geçerli değildir.

Dışarıda Vakit Geçirin

Vücudun güneş ışınları ile temas etmesi, hem serotonin hem de endorfin hormonlarının salınım seviyesini yükseltebilir. Bunun için güneşe çıkarak temiz hava alınması gerekir. Dışarıda vakit geçirdiğiniz anları daha keyifli hale getirmek ise sizin elinizde olan bir durumdur. Yeterli miktarda güneş ışınını vücuda depolamak için yürüyüş yapabilir, koşabilir, dinlenebilir, piknik yapabilir veya evcil hayvanlarınızı gezdirebilirsiniz.

Hayatınızdan Kahkahayı Eksik Etmeyin

Gülmek, vücudunuza tahmin edebileceğinizden daha fazla fayda sağlar. Stresli bir gün geçirmiş olsanız dahi, tek başınıza kalmamaya çalışın. Bu gibi durumlarda aileniz veya arkadaşlarınızla birlikle daha uzun süre birlikte vakit geçirmeye çalışın ve gülümsemek için vakit ayırın. Onlarla birlikle kahkaha atmanın endorfin hormonunu tetikleyeceğini ve daha iyi bir bağ kurmanıza yardımcı olacağını unutmayın.

Hobileriniz İçin Vakit Ayırın

Hoşlandığınız aktiviteleri gerçekleştirmek, dopamin, serotonin ve endorfin hormonlarının seviyelerini artırarak stresinizi azaltabilir ve sizi daha mutlu bir hale getirebilir. Şarkı söylemek, yemek yapmak, dans etmek, resim yapmak veya hoşunuza gidebilecek bir filmi izlemek, zihninizdeki karmaşayı ortadan kaldırarak sizi negatif düşünmekten uzaklaştırabilir.

Meditasyon Yapın

İnsan beyni yeterince mutluluk hormonu ürettiğinde, huzur ve mutluluk artar. Ancak bu hormonları üretmek için vücutta bir şeylerin tetiklenmesi gerekir. Meditasyon, kan dolaşımındaki endorfin salınımı yükselten bir aktivitedir. Bu, sizi daha sakin ve mutlu kılmanın yanı sıra endişelerinizden uzaklaşmanızı ve daha zinde hissetmenize yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ