MorTilki.Com

Manipülasyon Nedir? Manipülatif Bireylerin Temel Davranışları ve Özellikleri

Manipülasyon Nedir? Manipülatif Bireylerin Temel Davranışları ve Özellikleri

Manipülasyon, dolaylı veya aldatıcı yöntemlerle insanları gizlice etkilemenin bir yoludur. Manipülatif insanlar, başkalarının duygularını görmezden gelerek veya onlara zarar vererek istediklerini elde edebilirler. Amaçlarına ulaşabilmek için ikna, hile ve yanlış yönlendirme gibi birçok yönteme başvururlar. Eğer manipüle ediliyorsanız, bunun farkına varabilmek oldukça güçtür çünkü karşı tarafın davranışları size inandırıcı ve masum gelebilir.

Böyle biriyle ilk tanıştığınızda, manipülatif olup olmadığını anlamak zor olabilir. Zekidirler ve karakter analizinizi kısa sürede yaparak bunu aleyhinize kullanmaya başlarlar. Hayatlarına çok fazla dahil olana kadar fark edilmezler. Manipülatif insanlar, hakkınızda endişe duyuyormuş gibi, iyi huylu, dost ya da sizinle gurur duyar gibi farklı görünümlere bürünebilir. Hayatınızda bu tür bir insanın olmasının en kötü yanı, çevrenizdeki diğer kişilerin gerçekliklerinden şüphe duymanıza neden olabilmeleridir.

Manipülasyon Nedir ve Nasıl Tespit Edilir?

Yakın bir dostunuzla veya gündelik bir karşılaşmada bazı şeylerin aşırı kontrollü, baskı altında olduğunu hissediyor ve kendinizi normalden daha fazla sorguluyorsanız, bu yaşadıklarınız manipülasyon olabilir. Hayatınıza dahil olan manipülatif kişi, davranışlarınızı, duygu ve düşüncelerinizi kendi çıkarlarına uygun bir şekilde yönetmek istemektedir.

Manipülatif insanların size karşı kullanmayı en sevdiği silahlar:

  • Suçluluk
  • Yalan söyleme
  • Karşılaştırma
  • İnkar etme
  • Varsayımlar
  • Duygusal şantajlar
  • Sahte endişe
  • Unutma

Bu tür davranışları sergileyenler, bir tartışma sonrası haksız oldukları durumlarda muhtaç ve çaresiz davranışlar sergileyerek “Senin için yaptığımın onca şeyden sonra” gibi cümleler kurabilirler. Ardından, negatif yönlerinizi başkalarıyla karşılaştırabilirler ve “Şu kişi senin hakkında şunları söylüyor” diyerek üzerinizde psikolojik üstünlük sağlamaya çalışabilirler.

Manipülatif İnsanların Davranış ve Alışkanlıkları

Aşağıdaki başlıklardaki özellikleri sergileyen bir ‘arkadaşınız’ varsa, ona “hayır” demesini bilin ve size karşı olan tavırlarını önemsemeyin. Hatta bu tür insanları en kısa sürede hayatınızdan çıkarmaya çalışın.

1 – Yaklaşımlarının Doğru Olduğuna İnanırlar

Manipülatif insanlar, kendilerine kurban olarak seçtikleri kişiyi inandırmanın bir yoluna her zaman sahiptir. İnsanlara olan sahte yaklaşımlarıyla güven duygusu kazanırlar ve yanlış anlaşılmayacaklarından emin olurlar. Örnek vermek gerekirse, maddi ihtiyaçlarını bir şekilde arkadaşlarına karşılatırlar ve bunu yaparken masum rolünü oynarlar.

2 – İnsanları Aldatma Sanatı Konusunda Uzmandırlar

Bir an bile tereddüt etmeden yalan söyleyerek karşılarındaki kişiyi aldatırlar. Bunun ilginç tarafı, söyledikleri yalanlara kendilerinin de inanıyor olmasıdır. Manipülatif insanların yalanları, yaşadıkları hayat hakkında size anlattıkları hikayeyi oluşturur.

Yalan söylemelerinin nedeni, sosyal hayatta onaylanmamaktan korkmalarıdır. Çoğunlukla bu işte başarılıdırlar. Çünkü sizi tanırlar ve yalan söylerken bilgi sahibi olduğunuz konuları bunun dışında bırakırlar. Söylenen bu yalanlar, gün geçtikçe çoğalarak onların hayatlarının bir parçası haline gelir.

3 – Sorunlarından Dolayı Sizi Suçlarlar

Manipülatif bireyler, kendi yaşamlarından sorumlu olmama konusunda usta birer sanatçıdırlar. Hayatınızda sizi manipüle eden birisi bulunuyorsa, başına kötü bir şey geldiği zaman hatayı kendilerinde aramak yerine sizi suçlayabilir. Neyi yanlış yaptıklarını sorgulamak yerine manipülasyon yöntemine başvururlar. Örneğin, yaptıkları herhangi bir işte başarısız oldukları zaman suçu hemen başkasının omuzlarına yüklerler.

4 – Duygularınızla Oynarlar

Kurnaz ve uyanıktırlar. Sizi rahatsız eden bir durumda, ona olan güveninizden faydalanarak duygularınızla oynayabilirler. Hissettiğiniz duygular sizi manipüle eden kişi için önemsizdir ve onun gözünde her zaman zayıf bir kişiliksiniz. Ayrıca, duygularınız hakkında sizi kötü hissettirme eğilimindedirler.

Onun herhangi bir tavrı karşısında üzgün hissetmeniz durumunda, “Beni gerçekten sevseydin asla beni sorgulamazdın” gibi bir ifade kullanabilirler. Hatalı olsalar bile, buna benzer birçok ifadeyle aklınızı çelebilirler.

5 – Bazen Duvarla Konuşuyor Gibi Hissedebilirsiniz

Manipulatif tiplerin yalan söyleme konusundaki kabiliyetlerine yukarıdaki başlıklarda değinmiştik. Sizinle konuşurken uzun süre düşünüp kısa cevaplar verebilirler. Bu onların savunma mekanizması ve kontrolü ele geçirmek için kullandıkları bir araçtır.

Sohbet esnasında size verdikleri yanıtlarla kötü hissetmenize neden olabilirler. Siz ciddi bir konu hakkında konuşurken önemsemezler ve “Tamam, iyi, harika” gibi kısa cevaplarla konuyu geçiştirmeye çalışırlar.

6 – Söyledikleriyle Yaptıkları Uyuşmaz

Bir arkadaşınızın sizi manipüle ettiği konusunda şüphe duyuyorsanız, bunu anlamanın en iyi yolu onun eylemlerini izlemektir. Size bir şey söyleyip farklı şeyler yapıyorsa, muhtemelen sizden bazı durumları gizlemeye çalışıyordur ve sadık birisi değildir.

Karşınızdaki kişinin eylemlerini iyi bir şekilde analiz ederseniz, sözleriyle asla sizi kandıramaz. Söylemek ve yapmak arasında önemli bir fark olduğunu asla unutmayın.

Manipulatif İnsanlarla Nasıl Başa Çıkılır?

Her insan, hayatı boyunca saygılı ve dürüst insanlarla karşılaşmak ister. Ancak hayat bazen, çıkarcı ve menfaat düşkünü insanları karşımıza çıkarır. Bu kötü bir şey gibi görülebilir fakat edindiğiniz tecrübeleri ilerleyen dönemlerde hayatınıza girebilecek diğer insanları daha iyi analiz etmek için kullanabilirsiniz.

Manipulatif eğilimdeki insanların genellikle uzun süreli yakın ilişkileri bulunmaz. İçlerine kapanık bir hayat sürerler ve girdikleri ortamlarda gerginliğe neden olabilirler. Hayatınıza böyle biri varsa, iki farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. İlki, bu konu hakkında bazı önlemler alarak manipüle edilmeyi önlemektir. İkincisi ise böyle insanları hayatınızdan çıkarmaktır.

Doğru Yerde Bulunduğunuzdan Emin Olun

Sizi manipüle eden biriyle mücadele ederken, bu durumla başa çıkmanın ilk adımı güvenli bir yerde olduğunuzdan emin olmaktadır. Sürekli onun istediği yerlerde bulunmaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Bu kişiyi hayatınızdan çıkarmaya karar verdiyseniz, fiziksel sınırlar koyduğunuzdan emin olmalısınız. Bir araya gelmeniz gerekiyorsa, üçüncü kişilerin olduğu yerlerde zaman geçirin. Bu durumu fark ettiğinde, bahaneler uydurarak yeniden güveninizi kazanmaya çalışabilir. Cep telefonunuza gönderdiği mesajları okumadan silin ve önemsemeyin.

Suçlamaktan Kaçının

Ona karşı hissettikleriniz ve düşünceleriniz hakkında konuşmak için bir araya geldiğinizde, haklı olsanız bile manipulatif insanları suçlamamalısınız. Böylesi durumlarda yenilmeyi asla kabullenemezler ve bu oyunu sonsuza kadar sürdürmeye çalışabilirler.

Kişi sizi manipüle edebildiğinin farkındaysa, suçlamanız durumunda buna son vermesi pek olası değildir. Durumu lehine çevirebilmek için yeni yöntemlere başvurabilir. Onu suçlamak yerine, nasıl hissettiğiniz konusunda bir konuşma yaparak oyunun şartlarını eşitleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ