MorTilki.Com

Nesli Tükenmekte Olan Kuzey Atlantik Balinalarına Otopsi Yapılacak

Nesli Tükenmekte Olan Kuzey Atlantik Balinalarına Otopsi Yapılacak

Koruma altına alınmalarına rağmen bilinçsiz avlanma sonucu nesli tükenme tehlikesi altında olan Kuzey Atlantik balinalarının esrarengiz ölümleri devam ediyor. Dünya üzerinde yalnızca 400 adet kalan balinaların ölüm nedenini araştırmak ve önlem almak için New Jersey kıyılarında ölü bulunan bir Kuzey Atlantik balinasına otopsi yapılacak.

1930’lu yıllarda aşırı avlanan Kuzey Atlantik balinalarının sayısı her geçen yıl daha da azaldı. 2017 yılında tür koruma altına alınsa da ne yazık ki balina ölümleri sonlanmadı. Geçtiğimiz yıldan beri yalnızca ABD ve Kanada sularında 31 balina ölüsüne rastlandı.

Ölen Balinaya Otopsi Yapılmasına Karar Verildi

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), Kuzey Atlantik balinalarından birinin daha ölü bulunduğunu açıkladı. Bunun üzerine, dünyada yalnızca 400 adet kalan Kuzey Atlantik balinalarının neslinin yok olmaması ve gerekli tedbirlerin alınması için New Jersey kıyılarında bulunan balina ölüsüne otopsi yapılmasına karar verildi. Otopsi sonrası balinanın ölüm nedeni öğrenilecek ve türün daha uzun yaşayabilmesi için gerekli tedbirler alınacak.

Kuzey Atlantik balinalarını korumak amacıyla, gemi güzergah sınırlandırılması ve av yasağı gibi kapsamlı önlemler alınsa da ölümler hız kesmeden devam ediyor. Gemilerin çarpması, denizlerdeki eski ağlar ve iklim değişiklikleri balina ölümlerinin başlıca nedenlerini oluşturuyor.

Geniş siyah gövdesi ve güçlü kuyruğu olan bu türün boyu 15 metreye, ağırlığı ise 70 tona kadar ulaşabiliyor. Çoğu zaman planktonlar ile besleniyorlar ancak kemerli ağızları yetişkin bir insanın sığabileceği kadar büyük.

Bilimsel ismi Eubalaena Glacialis olan Kuzey Atlantik balinaları, ”gerçek balina” ve ”buzul balinası” isimleriyle de biliniyor. Şu an dünyada 400 civarında buzul balinası kaldı ve bunların sadece 50 kadarı doğurganlık özelliğine sahip dişilerden oluşuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ