MorTilki.Com

George Floyd’un Ölümünün Ardından ABD’de Protestolar Çığ Gibi Büyüyor

George Floyd’un Ölümünün Ardından ABD’de Protestolar Çığ Gibi Büyüyor

Siyahi bir Afrikan-Amerikalı olan George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından Amerika’nın birçok bölgesinde sokaklar adeta yangın yerine döndü. Atlanta, Minneapolis, Colarado, Washington, Arizona, New York, Kaliforniya, Teksas, Atlanta, Chicago, Louisville ve Detroit gibi birçok büyük yerleşim merkezinde protestolar çığ gibi büyüyor.

Gözaltına alınan George Floyd‘un geçtiğimiz pazartesi polis tarafından öldürülmesinin ardından Amerika’da sular bir türlü durulmuyor. Olayın görüntülerinin sosyal medyada yayılmasının ardından sokağa dökülen öfkeli Amerikalılar, ırkçılık ve polis vahşetini protesto ediyor.

George Floyd’u öldüren işkenceci polis Derek Chauvin, görevinden alınmış ve kasten adam öldürme suçuyla yargılanacağı açıklanmıştı. Ancak atılan bu adımlar Amerikalıların öfkesini dindirmedi. Minneapolis’te başlayan protestolar ABD’nin en az 30 şehrine sıçradı. İşte Floyd’un ölümünün ardından protestoların gerçekleştiği bazı yerlerdeki son durum ve yerel yöneticilerin açıklamaları…

Minnesota

Minnesota’da bir şehir olan Minneapolis, gösterilerin merkez üssü olarak biliniyordu. Göstericiler, polis merkezine zorla girerek binayı ateşe verdi. 170 civarında işletme zarar gördü. Bölgede bulunan milletvekilleri ve bürokratlar güvenlik amacıyla tahliye edildi. Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, ”Yaşanan olay sonucu özellikle siyahi vatandaşlarımızın öfkesini ve üzüntüsünü anlayabiliyorum. Ancak bu, yağmaya ve şiddete dönüşmemeli. Herkesi sağduyulu olmaya davet ediyorum” İfadelerini kullandı.

Colarado

Colarado’da Salı günü başlayan gösteriler Perşembe gecesi zirveye ulaştı. Öfkeli kalabalık polisi şişe ve taş yağmuruna tuttu. Colarado Valisi yaptığı açıklamada, ”Devletimiz adına oldukça üzüntülü günlerden geçiyoruz. George Floyd’un öldürülmesiyle ilişkin bu protesto vandalizme ve şiddete dönüştü. Bu şiddeti onaylamamız mümkün değil” dedi.

Arizona

Perşembe gecesi Arizona’da başlayan protestolarda onlarca kişi yaralandı. Arizona Eyaleti Meclis Binası’na girmeye çalışan göstericiler polisle çatıştı. 8 kişi gözaltına alındı. Polis Müdürü Jeri Williams yaptığı açıklamada” Ne yazık ki küçük bir grup insanın eylemleri bu barışçıl protestoyu suç teşkil eden bir protestoya çevirdi. Protesto hakkını barışçıl bir şekilde kullanmak isteyen herkese saygı duyuyoruz ve bunu destekliyoruz, ancak toplumumuzu, polisimizi ve diğer göstericileri tehlikeye sokan suç faaliyetlerine tahammül edemeyiz ve etmeyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Kaliforniya

George Floyd’un öldürülmesine tepki gösteren protestocular Kaliforniya’da da eylem yaptı. San Jose şehrindeki otoyolu çift taraflı ulaşıma kapatan öfkeli kalabalık, slogan ve pankartlar eşliğinde yürüdü. San Jose Emniyet Müdürü Eddie Garcia, Twitter’dan bir paylaşım yaparak “Barışçıl protestoya izin verdik. Ancak kanunsuzluğa müsamaha etmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

New York

Brooklyn’de protestocular ve emniyet güçleri arasında arbede yaşandı. Onlarca polis memuru yaralandı ve birkaç polis arabası ateşe verildi. Olaylar sonrası 200’ü aşkın protestocu gözaltına alındı. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Brooklyn’deki protestoları Twitter üzerinden yorumladı: “Tek odak noktamız bu durumu daha da kötüleştirmeden ve insanların evlerine dönmelerini sağlamak. Böyle olayların yaşanmasından duyduğumuz üzüntüyü belirtmek isterim. Sorunların çözümü şiddet olmamalı” dedi.

Atlanta

Atlanta’da protestocular ve emniyet birimleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. CNN binasına saldıran göstericiler, polis arabalarını ateşe verdi. Arbedeyi kontrol altına alamayan polis güçleri, SWAT ekibinden yardım istedi. Georgia Valisi Brian Kemp, Atlanta’nın Fulton ilçesinde olağanüstü hal ilan etti ve bölgeye 500 kadar ulusal muhafız gelmesini talep etti.

Teksas

George Floyd’un doğup büyüdüğü Houston’daki gösterilerde 200 kişi tutuklandı ve onlarca polis memuru yaralandı. Yaralı polisler hastaneye kaldırıldı. Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner bir basın yaparak, “Bu şehrin belediye başkanı olarak insanların gösteri yapma hakkı olduğunu ve protesto etme hakkına sahip olduklarını söylemeliyim. Ancak, kötü niyetli bir avuç insan protestoyu yanlış yönlendiriyor. Lütfen barışçıl kalın!” dedi.

Detroit

Detroit’teki göstericilerin sayısı 1500’ü buldu. 9 kişi tutuklandı ve 21 yaşındaki bir sivil vurularak öldürüldü. Göstericiyi öldüren merminin kimin silahından çıktığı ise henüz bilinmiyor. Detroit Emniyet Müdürü James Craig, ”Kötü niyetli küçük bir azınlığın ve suçluların buraya gelmesine, emniyet güçlerimize saldırmasına ve toplumumuzu tehdit etmesine izin vermeyeceğim” dedi.

Chicago

Chicago’da meydana gelen olaylar sonrası 108 kişi tutuklandı. Chicago Belediye Başkanı Lori Lightfoot Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ”İnsanlara kendilerini ifade etmeleri için fırsat verebiliriz ama kanunsuzluğa tahammül etmeyeceğizin herkesin bilmesini isterim” ifadelerini kullandı.

Öte yandan protestolar Louisville ve Washington’da da sürüyor. Polis ve göstericiler arasında yaşanan arbedede onlarca sivil ve polis memuru yaralandı. Öfkeli kalabalığı dağıtmak isteyen polis, biber gazı ve plastik mermi kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ