MorTilki.Com

Korona Günlerinde Denize veya Havuza Girmek Güvenli mi?

Korona Günlerinde Denize veya Havuza Girmek Güvenli mi?

Koronavirüs pandemisinin etkisini nispeten yitirmeye başladığı şu günlerde çoğu ülke normalleşme sürecine girmeye başladı. Belirli kurallar çerçevesinde kısıtlamalar gevşetildi. Yazın sıcaklarının da gelmesiyle birlikte bu süreçte en çok merak edilen konulardan biri ise hiç şüphesiz denize veya umumi havuzlara girmenin güvenli olup olmadığı…

Kovid-19 pandemisinin ardından tüm dünyada normalleşme sürecine girilerek kısıtlamalar gevşetilmeye başlandı. Normalleşme sürecinde, hangi sıcak hava faaliyetlerine güvenle geri dönebileceğimiz ise merak konusu. Denize girmek nispeten daha güvenli olsa da umumi havuzlara girmek maalesef güvenli seçeneklerden biri değil!

Havuzdan Korona Bulaşır mı?

Havuzlardaki klorlama işlemi virüsü etkisiz hale getirerek nötralize edebiliyor ancak en büyük tehlikeyi havuz çevresindeki insan yoğunluğu oluşturuyor. Evinizin bahçesindeki havuzda yüzüyorsanız elbette sorun yok fakat umumi havuzlardaki asıl sorun havuzun ve çevresinin kalabalık olması. Bilindiği gibi, korona günlerinde sosyal mesafeyi korumak adına kalabalıktan kaçınılması gerekiyor.

Uzmanlar, Kovid-19 virüsünün deniz veya havuz suyundan bulaşma ihtimalinin oldukça düşük olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, söz konusu virüsün su içinde nasıl bir tepki verdiği ise henüz kesin olarak bilinmiyor. Bu nedenle, 2020 yazında umumi havuzlarda yüzmemek en mantıklısı olacak.

Denizden korona bulaşır mı? Sorusuna gelince, İspanya Bilimsel Araştırmalar Üst Konseyi (CSIC), denizde çözülme olmasının ve deniz suyunun tuzlu olmasının virüsü etkisiz kılabileceğini savunuyor. Ayrıca, havuzlar ve aqua parklar gibi gibi dar ve kısıtlı bir alan olmadığı için denize girmek nispeten daha güvenli olarak kabul ediliyor.

Sonuç olarak, ”denizden veya havuzdan korona bulaşır” diyemeyiz ancak yeni tip koronavirüs’ün (Covid-19) su içindeki durumu tam olarak bilimsel olarak kanıtlanmadığından dikkatli olmakta fayda var. Sosyal mesafeyi koruma zorunluluğu ve deniz suyunun tuzlu olması nedeniyle, denizlerin, umumi havuzlara göre daha güvenli olduğu genel kabul görüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ