MorTilki.Com

Hangi Saatler Arasında Uyunmalı? Uyumak İçin En Verimli Saatler

Hangi Saatler Arasında Uyunmalı? Uyumak İçin En Verimli Saatler

”Erken kalkanın yol aldığı” atasözünü daha önce duymuş olmalısınız. İdeal olarak, insanlar daha erken yatmalı ve sabahın erken saatlerinde uyanmalıdır. Bu uyku düzenine alıştığınızda, biyolojik eğilimlerinizi güneş ile uyarlayıp senkronize etmiş olursunuz. Böylelikle, gün batımından sonra doğal olarak uykunuzun geldiğini görebilirsiniz.

Çoğu insan, sosyal yaşamlarına göre uyku saatlerini belirler. Uyanma saatleri büyük ölçüde sorumluluklar tarafından belirlenirken, uyumaya başladıkları zaman kişisel tercihlerine ve akşam aktivitelerine bağlıdır. Diğer yandan, çocuk bakımı ve vardiyalı çalışma saatleri gibi etkenler, erken yatıp erken kalkma felsefesine bağlı kalmayı zorlaştırır.

İhtiyacınız olan uyku miktarı yaşınıza göre değişkenlik gösterir. Buna göre, farklı yaş gruplarından insanların genel uyku süresi aşağıdaki gibidir:

Yaş grubu Önerilen uyku miktarı
Yeni doğanlar Günde 14 ila 17 saat
12 aylıklar Geceleri yaklaşık 10 saat, ayrıca 4 saat şekerleme
2 yaşındakiler Geceleri yaklaşık 11 ila 12 saat, ayrıca 1 ila 2 saat öğleden sonra şekerleme
3 ila 5 yaşındakiler 10 ila 13 saat
6 ila 13 yaşındakiler 9 ila 11 saat
14 ila 17 yaşındakiler 8 ila 10 saat
Yetişkinler 7 ila 9 saat

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere yetişkin bir insanın ideal olarak günlük uyuması gereken süre 7 ila 9 saat aralığındadır. Peki ama bu süre, saat kaçta başlayıp kaçta bitmeli? Uyumak için en ideal saatler kaçtır?

İdeal olarak, insanlar daha erken yatmalı ve sabahın erken saatlerinde uyanmalıdır. Saat kaçta uyumaya başlayacağınının belirlenmesi, uyuması gereken süreye göre değişkenlik gösterir. Örneğin; bir yetişkinseniz ve sabah 7:00’da uyanmanız gerekiyorsa, sekiz saat geriye doğru sayın ve uyku başlangıç saatinizi (23:00) belirleyin. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var; melatonin hormonu.

Epifiz bezinin gece karanlığında salgıladığı melatonin hormonu, kanserler dahil birçok hastalığa karşı adeta bir savunma kalkanı olarak çalışır. Dahası, stres, kaygı ve endişe gibi olumsuz duyguları azaltarak yaşam süresini artırdığına dair onlarca bilimsel çalışma yapılmıştır. Şimdi asıl soru şu, melatonin hangi saatler arasında salgılanır? Bu soru aslında saat kaçta uyumalıyız? Sorusuyla aynı cevabı içerir.

Melatonin, saat 21:00 ila 05:00 arasında gece karanlığında salgılanan bir hormondur. Bu bağlamda, melatonin hormonundan yeterince faydalanabilmek için uyku saati geciktirilmemeli ve en geç saat 23:00‘da uyumaya başlanmış olunmalıdır. Ek olarak, karanlıkta yatmak, yeterince dinlenmenizi sağlarken uykuya dalmayı da kolaylaştırır.

Vücudumuzun doğal olarak düzenlediği 24 saatlik saat dilimine sirkadiyen ritim denir. Sirkadiyen ritim, akşam uykuya başlama ve sabah uyandırma programlarını da belirler. Her gün aynı saatte yatmaya ve uyanmaya alıştığınızda beyniniz bu programa uyum sağlar. Böylelikle, akşamları her zaman aynı saatte kolaylıkla uykuya dalarsınız ve sabahları çalar saatiniz veya telefon alarmınız çalmadan önce otomatik olarak uyanırsınız.

Diğer yandan, uyanmanız gereken saatten çok daha önce uyanıyorsanız, akşamları çok erken yatıyorsunuz demektir. Bu durumda biraz daha geç uyumayı düşünün. Bunun tersi olarak, yatmanıza rağmen uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz faydanıza olabilir. Bakınız: Uyku getiren yiyecek ve içecekler

Gündüz uykunuz geliyorsa, gece yeterince uyuyamadığınızın bir işaretidir. Sinirlilik, unutkanlık, daha sık hastalanmak, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, düzensiz kilo alımı (obezite), diyabet ve depresyon yeterince uyumayan insanları bekleyen sağlık sorunlarıdır.

Sonuç:

Genel olarak, akşamları erken yatmak ve sabahları erken uyanmak (hafta sonları dahil) en iyisidir. Özellikle melatonin hormonundan en iyi şekilde istifade etmek için erken saatlerde uyumalı ve odanın karanlık olmasına özen gösterilmelidir. Yine de bu tür uyku programı herkes için uygun olmayabilir (vardiyalı çalışanlar ve bebek bakan anneler gibi).  Böylesi durumlarda, yeterli uyku aldığınızdan ve kaliteli bir uyku aldığınızdan emin olmak çok daha önemlidir.

Uykunuzun kalitesi, üretkenlik, duygusal denge, beyin ve kalp sağlığınız, bağışıklık sistemi, yaratıcılık, canlılık ve hatta kilonuz dahil olmak üzere zihinsel ve fiziksel sağlığınızı ve uyanık yaşamınızın kalitesini doğrudan etkiler. Başka hiçbir etkinlik, böylesine az bir çaba ile bu kadar çok fayda sağlamaz!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ