MorTilki.Com

Dünya Sağlık Örgütü: Türkiye’deki Vaka Sayıları Dengeleniyor

Dünya Sağlık Örgütü: Türkiye’deki Vaka Sayıları Dengeleniyor

Dünya genelinde görülen koronavirüs vakaları hakkında değerlendirmeler yaparak ülkeleri uyaran Dünya Sağlık Örtgütü, Türkiye’nin salgında geldiği son durum hakkında; vaka sayılarının dengeli hale gelmeye başladığı yönünde bir açıklamada bulundu.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizdeki vaka artış hızının endişe verici olmaya başladığı yönünde bir bildiri yayınlayan Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’deki son durumu değerlendirdi.

Kuruluşun Avrupa bölümü sözcüsü, bugün düzenlenen basın toplantısında; koronavirüs salgınında Türkiye’nin durumuna ölçülü bir iyimserlikle bakmaya başladıklarını ve son birkaç günde oranların dengelenmeye başladığını gözlemlediklerini belirtti.

WHO yöneticilerinden Catherine Smallwood, BBC Türkçe muhabirinin konuya ilişkin yönelttiği soruyu, “Şu anda Türkiye’de vaka sayısının 100 bine yaklaştığını görüyoruz ve geçen hafta içerisinde vaka artış oranı da yaklaşık yüzde 47 oldu. Yani, belli bir düzeyde artışların halen sürdüğünü görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Ülkemizde salgının boyutları artmadan önce alınan tedbirlerin önemine de değinen Smallwood, “Türkiye’de çok erken aşamalarda uygulanmaya başlanan önlemler sayesinde genel eğilimde vaka sayıları azalmaya ya da dengeye oturmaya başladı. Genel olarak, Türkiye konusunda vaka sayılarının dengeye oturmasıyla birlikte temkinli bir iyimserlik içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

“Avrupa’daki ölümlerin yarısı bakımevlerinde gerçekleşiyor!”

Dünya Sağlık Örgütü’nün Alman yöneticilerinden Hans Kluge, Avupa ülkelerinde koronavirüs nedeniyle görülen ölümler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Salgın kaynaklı ölümlerin yarısına yakın bir bölümünün yaşlıların kaldığı bakımevlerinde meydana geldiğini vurgulayan yönetici, bu durumun endişe verici ve insani bir trajedi olduğunu söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ