MorTilki.Com

Uzmanlar, Yeni Ortaya Çıkan Corona Virüs Belirtilerini Paylaştı

Uzmanlar, Yeni Ortaya Çıkan Corona Virüs Belirtilerini Paylaştı

Bu alanda bir süredir dünya çapında bazı araştırmalar yapan Amerikalı bilim insanları, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve yüksek ateş gibi bilinen Corona virüs belirtilerine, yoğun bakımda tedavi gören bazı hastalarda yapılan gözlemler sonucu birtakım yeni maddelerin daha eklendiğini duyurdu.

Geçtiğimizin yılın verilen göre 328 milyonu aşkın nüfusa sahip olan ABD, 13 Nisan Pazartesi itibariyle salgın nedeniyle en fazla can kaybının yaşandığı ülke konumunda. Bu nedenle Covid-19 alanındaki çalışmalarını hızlandıran ülkedeki uzmanlar, yeni araştırmalar yaptı ve bazı hastalarda bilinç ve konuşma bozuklukları gibi farklı belirtilerin görüldüğünü ortaya çıkardı.

Ortaya çıkarılan bu belirtilere, Amerika Tabipler Birliği’nin yayımladığı JAMA Neurology isimli akademik dergide yer verildi. Makalede, Corona virüs nedeniyle Çin’in Wuhan kentinde tedavi gören 214 hastanın %36’lık bir kısmı ve yoğun yoğun bakımda tedavi gören hastaların %46’lık bir bölümünde yeni belirtilere rastlandığı ifade edildi. Bu belirtiler ise şu şekilde sıralanmakta: bilinçte bulanıklık, kas güçsüzleşmesi ve beyinde görülen kan dolaşımı bozuklukları.

Yukarıda sıraladığımız belirtileri gösteren hastaların bazılarında baş ağrıları, yürümekte zorluk, konuşma bozukluğu, sinir ağrıları ve nöbet geçirme gibi çeşitli rahatsızlıklar gözlemleniyor. Araştırmalar, özellikle durumu ağır olan hastaların %50’sinin beyin ve sinir sisteminde ciddi hasarlar oluştuğunu ortaya çıkardı.

Dünya Sağlık Örgütü, farklı ülkelerdeki bilim insanlarının kanıtladığı bu gibi yeni bilgileri yapılan bir değerlendirme aşamasının ardından bütün ülkelerle paylaşıyor. Yetkililer, geçtiğimiz ay yapılan yeni araştırmalar sonucunda Corona virüs kuluçka süresinin 14 güne kadar çıkabildiğini ve bazen hiçbir belirti görülmeden taşıyıcıların hastalığı başka insanlara yayabileceğini duyurmuştu.

Corona virüs nedeniyle beyinde bir hasar oluştuğu şimdiye kadar bilinmemekteydi. Söz konusu araştırmaların şimdilik sadece 214 hasta üzerinde yapılmasına rağmen elde edilen sonuçların uzmanları şaşırttığı belirtilmekte. Sağlık kuruluşları, Covid-19 şüphesiyle başvuran hastaları yaygın olarak görülen belirtilerden kuru öksürük, baş ağrısı ve yüksek ateş gibi durumlara göre değerlendiriyor.

Bu ve benzeri araştırmalar, hastalığın önceden teşhis edilmesini kolaylaştırıyor ve erken müdahale sayesinde iyileşen hasta oranın artmasıyla sonuçlanıyor. Corona virüs nedeniyle yaşanan can kayıpları, alınan bütün tedbirlere rağmen ne yazık ki her geçen gün artıyor. Dünya genelinde salgından etkilenen kişi sayısı an itibariyle 1.8 milyonu aşarken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 118 bin 300’e ulaştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ