MorTilki.Com

Türkiye’deki Koronavirüs Kuluçka Dönemi 12 Nisan Tarihinde Bitiyor! 31 Şehirde Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Türkiye’deki Koronavirüs Kuluçka Dönemi 12 Nisan Tarihinde Bitiyor! 31 Şehirde Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Ülkemizde görülen Covid-19 vakalarının seviyesi, alınan bütün tedbirlere rağmen hızla yükselmeye devam ediyor. Tıp dilinde inkübasyon dönemi olarak bilinen kuluçka döneminin koronavirüs için 2 ila 14 gün arasında olduğu söylenmekteydi. Bu bilgilere göre; Türkiye’de henüz belirti göstermeyen vakaların kuluçka dönemi 12 Nisan Pazar günü sona ermekte.

Uzmanlar, virüsü alan bir kişinin hiçbir belirti göstermeden ve farkında olmadan hastalığı yayabileceğini belirtiyor. Hastalığın belirtileri, belirli bir kuluçka dönemin ardından ortaya çıkmaya başlıyor. 12 Nisan tarihinden itibaren Türkiye’de görülen vaka sayılarında bir gerileme yaşanmadığı taktirde, daha kapsamlı önlemlerin alınabileceği belirtiliyor.

31 İlde 2 Gün Süreyle Sokağa Çıkma Yasağı Getirildi

Koronavirüs salgının yayılması önlemek amacıyla alınan tedbirler doğrultusunda, 10 Nisan Cuma saat 24.00 itibariyle başlayan ve 12 Nisan Pazar 24.00’e kadar sürecek iki günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, “10.04.2020 tarihi saat 24:00 ile 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Geride bıraktığımız günlerde yapılan araştırmalar, koronavirüs vakalarının büyük bir bölümünün İstanbul’da görüldüğünü ve diğer şehirlere de buradan yayıldığını ortaya çıkarmıştı. İçişleri Bakanlığı, bunun üzerine 30 büyükşehir ve Zongulak’a giriş ve çıkışlar yasaklanmıştı.

12 Nisan Pazar gününden itibaren salgın seviyesinde düşüş yaşanmaması durumunda, İçişleri Bakanlığı tarafından büyükşehirler için alınan bu tedbirlerin daha kapsamlı hale getirileceği konuşuluyor. Alınacak bu önlemlerin ise şehirlere göre farklı izolasyonlar, pazar yerlerinin kapatılması ve bazı iş kolları dışında tamamen sokağa çıkma yasağı kararı alınması şeklinde.

Bu gün bazı basın kuruluşları tarafından yapılan haberlere göre; daha önce belirlenen 31 şehirde sağlık, gıda, enerji ve gıda sektörlerinde çalışanlar hariç sokağa çıkışların yasaklanacağı, şehirlere göre karantina uygulamalarının başlayacağı, her şehir için farklı izolasyon planının belirleneceği, pazar yerlerinin tamamen kapatılacağı ve sadece belirli bölgelere izin verileceği söyleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ