MorTilki.Com

Yıkanabilir Siyah Maskeler Ne Kadar Koruyucu? Nano Maskeler Koronavirüsten Korur mu?

Yıkanabilir Siyah Maskeler Ne Kadar Koruyucu? Nano Maskeler Koronavirüsten Korur mu?

Ülkemizde koronavirüs vakalarının artmasıyla toplu alanlarda maske takma zorunluğu getirildi. Buna bağlık olarak talep arttı ve birçok yerde daha önce hiç görmediğimiz maske çeşitleri satılmaya başladı. Özellikle onaylı ve koruyucu olduğu iddia edilen yıkanabilir siyah maskeler, son günlerde oldukça revaçta. Peki nano maske ifadesiyle internet siteleri ve sosyal medyada satılan bu ürünlerin koronavirüse karşı koruyucu bir etkisi var mı?

Bu konuda bazı araştırmalar yapan uzmanlar, şu günlerde dışarıda çok sayıda kişinin kullandığı yıkanabilir maskelerin ne kadar koruyucu olduğunu mercek altına aldı. Yapılan araştırmalar, Sağlık Bakanlığı onaylı olduğu söylenen siyah maskelerin onay sürecinden geçmediğini ve paketlerin üzerinde bulunan barkod numaralarının gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkardı.

Maske temini, salgın boyutlarının küresel bir hal almasında sonra oldukça zorlaştı. Daha önce maske satışı yapanlar, talebin artmasıyla ürünlerini şaşırtan fiyatlarla tüketicilere sunmayı başladı. Bunun sonunca ise ortaya yeni bir sektör çıktı. Yıkanabilir ve nano teknoloji ile üretildiği iddia edilen siyah maskeler, online alışveriş platformları ve sosyal mecralarda sürekli karşımıza çıkıyor.

Çoğu Ürün Maske Standardı Taşımıyor

Üstelik maske satışı yapan bazı kişiler, ürünlerinin koronavirüse karşı koruyucu olduğunu, laboratuvar testlerinin yapıldığını, Sağlık Bakanlığı onaylı ve uluslararası kalite sertifikalarına sahip olduğunu söylüyor. Uzmanlar, satıcıların bu iddiaları üzerine maskelerde Aerobik Koloni Sayımı yapıldığını ve ürünlerin maske standardı taşımadığı gerçeğinin ortaya çıktığını belirtiliyor.

Uzmanlar, yapılan testlerin sonuçlarına göre; vatandaşların bu tür maskelerin virüsten koruduğu yanılgısına kapılmaması gerektiğini vurguluyor. Merdiven altı olarak tabir edilen sağlıksız koşullarda üretilen maskelerin üzerindeki bakteriler, solunum yolu ile vücuda geçerek sağlıklı insanların bile hastalık kapmasına neden olabiliyor.

Maskenin belirli bir süre kullanılmasıyla nemli bir ortam oluşuyor ve bu da maskedeki virüslerin çoğalmasını kolaylaşıyor. Bu virüsler, maskenin yeniden kullanılmasıyla kişiye bulaşarak ciddi rahatsızlarla neden oluyor. Bu kural, sadece yıkanabilir maskeler için değil bütün maskeler için geçerlidir. Eczanelerden temin edilen tek kullanımlık cerrahi maskeler belirli hijyen standartları ve onaylı ürünlerden üretilirken, siyah nano maskeler için risk daha büyük. Bunun nedeni ise ürünlerin nerede ve nasıl üretildiğinin bilinmemesi.

Renkli Maskeler Alerji ve Tahrişe Neden Olabilir!

Dermatoloji uzmanları, nano maskelerin üretiminde kullanılan kumaş boyalarının kişide alerji ve cilt tahrişine neden olabileceğini belirtiyor. Sentetik kumaşların renkli hale gelmesi için yaygın olarak kullanılan dispers boyalar, bazı kişilerde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Boyalı kumaştan üretilen maskenin cilde teması, nemlenme ile birlikte ciltte tahrişe ve alerjik kontakt dermatite neden olabiliyor.

Şu an piyasada satışa sunulan söz konusu ürünlerin birçoğunun üzerinde “Sağlık Bakanlığı onaylıdır” şeklinde bir yazı bulunuyor. Bu ürünlerin ambalajında bulunan barkod numarası http://gepir.org.tr/ adresinden sorgulanabilmekte. Eğer aklınızda ürüne dair soru işaretleri bulunuyorsa, sorgulama yaparak onaylanmış bilgilere ulaşmanız mümkün.

Maskeler Ne Kadar Süreyle Kullanılmalı?

Temin ettiğiniz maskeler, uzmanlar tarafından belirtilen yöntem ve süreyle kullanılmalıdır. Maske takılırken veya çıkartılırken ağız ve burun ile temas eden kısımlara dokunulmamalı, yan taraflarda bulunan lastik kısımlardan tutarak takılmalı ve çıkarılmalıdır. Aksi takdirde elinizdeki mikroplar maskeye temas yoluyla bulaşabilir. Kullanım süresi ise en fazla 4 saat olmalıdır. Kullanım süresi dolan maskelerin birer tıbbi atık olduğu unutulmamalı, atıklar başka kişilerin temasının mümkün olmayacağı şekilde ayrılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ