MorTilki.Com

Türkiye’deki Koronavirüs Vakalarının Yaş, Cinsiyet ve Şehirlere Göre Dağılım Grafikleri

Türkiye’deki Koronavirüs Vakalarının Yaş, Cinsiyet ve Şehirlere Göre Dağılım Grafikleri

7 Nisan Salı günü yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından bazı açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de görülen koronavirüs vakalarına ilişkin önemli grafikler paylaştı. Bakan Koca, vakaların en çok 25-30 yaş grubundaki vatandaşlarda görüldüğünü, ölümlerin ise en çok 70 ve üzeri yaş grubunda yaşandığını belirtti.

Türkiye’nin sonucunu merakla beklediği Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası durumu değerlendiren Fahrettin Koca, salgında gelinen son nokta hakkında merak edilenleri paylaştı. Bugünkü vaka sayıları ve oranlar hakkında konuşan Sağlık Bakanı, virüsün cinsiyet, yaş ve şehirlere göre dağılımını gözler önüne seren tabloları da yayımladı.

Basın toplantısında paylaşılan tablolardaki yaş grubu oranları oldukça dikkat çekti. Türkiye’de virüsü taşıyan vatandaşların çoğunlukla 20 ile 45 yaş grubu aralığında olduğu görülüyor. Dikkat çeken diğer unsurlardan biri de hayatını kaybeden çoğu kişinin cinsiyetinin erkek olması. Uzmanlar, bu konuyu da sigara kullanımının erkeklerde daha fazla olmasına bağlıyor.

Günlere Göre Test Sayıları ve Pozitif Vaka Oranları

Yukarıda bulunan grafik incelendiği zaman, Mart ayının son döneminden itibaren test sayılarında gözle görülür bir yükseliş gözlemleniyor. Pozitif çıkan vaka oranının Mart ayında yükseldiği, Nisan ayının ilk gününden itibaren ise test sayısının artmasına rağmen bu oranın düşüşe geçtiği görülüyor.

Vakaların Yaş ve Cinsiyete Göre Dağılımı

Tabloya göre 25 – 30 yaş grubunda görülen vaka sayılarının yüksek düzeyde olduğu görülüyor. 65 ve üzeri yaş grubundaki vatandaşların sokağa çıkmalarının yasaklanmasının ardından, geride bıraktığımız hafta 20 yaş altı gençler için de aynı yasak uygulanmaya başlanmıştı. Grafikler bu kararın olumlu sonuçlar getirdiğini göstermekte. Ayrıca koronavirüsten etkilenen erkeklerinin oranının kadınlara göre daha yüksek olduğu da dikkat çekmekte.

Ölümlerin Yaşa ve Cinsiyete Göre Dağılımı

Sosyal medya hesabından her gün koronavirüs hakkında birçok önemli bilgilendirme yayınlanan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün itibariyle vefat sayısının 725’e yükseldiğini açıkladı. Sonrasında bu oranların yaşa göre dağılımını gösteren tabloyu paylaşan Koca, ülkemizde hayatını kaybedenlerin en çok 70 ve üzeri yaş grubunda bulunduğunu belirtti.

Şehirlere Göre Kapsamlı Koronavirüs Tablosu

Son olarak gerçekleşen test sayısının 20.023 olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı, yapılan bu testlerin 3.892’sinin pozitif çıktığını vurguladı. Koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü şehirleri gösteren grafik paylaşan Fahrettin Koca, yetkililer tarafından hazırlanan haritalardan kapsamlı dijital bir takip yapıldığı ifade etti.

Ankara:

İzmir:

İstanbul:

Kocaeli:

Sakarya:

Zonguldak:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ