MorTilki.Com

E-Devlet’ten 1000 TL Sosyal Yardım Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten 1000 TL Sosyal Yardım Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle zor bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde maddi durumu iyi olmayan aileler için 1000 TL nakit para yardımı yapılacağını açıklamıştı. 2 milyon aileyi kapsayan bu yardım kampanyası, E-Devlet üzerinden sunulan yeni bir hizmet sayfası aracılığı ile sorgulanabiliyor.

Kampanyadan faydalanmak veya bilgi almak isteyen birçok vatandaş, geçtiğimiz günlerde PTT şubeleri önünde yoğun kuyruklar oluşturmuştu. Bu tip durumların önüne geçmek isteyen yetkililer, vatandaşların yeni yürürlüğe giren E-Devlet sayfası üzerinden sorgulama yaparak yardım alıp almayacaklarını kontrol edebileceğini açıkladı.

2 milyon aileye 1000 TL’lik yardım yapılacağı bilgisi, geride bıraktığımız günlerde yetkililer tarafından duyurulmuştu. Belirtilen tutarın ihtiyaç sahibi ailelerin banka hesaplarına yatırılacağı ifade edilmişti. Birçok vatandaş, bu haberin ardından Sosyal Yardımlaşma Kurumlarının önünde uzun kuyruklar oluşturmuştu.

Söz konusu kampanyanın hangi aileleri kapsadığı yönünde net bir bilgi bulunmaması üzerine, E-Devlet sayfası üzerinden “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” isimli yeni bir hizmet başlatıldı. Vatandaşlar, yardım hakkı sorgulamalarını BU SAYFADAN yapabilecek.

Başvuru Yapmadan Yardımdan Faydalanabilecek Kişiler

 • Yaşlı Aylığı alanlar
 • Engelli Aylığı alanlar
 • Engelli Yakını Aylığı alanlar
 • Silikozis Aylığı alanlar
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Nakit Yardımı alanlar
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardımı alanlar
 • Öksüz Yetim Yardımı alanlar
 • Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı alanlar
 • Şartlı Eğitim Yardımı alanlar
 • Şartlı Sağlık Yardımı alanlar
 • Çoklu Doğum Yardımı alanlar
 • Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardımı alanlar

Sorgulama yapmak isteyenler, https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazarak da erişebiliyor. Kimlik bilgileri doğrulanarak yapılan sorgulama sonrası, vatandaşlar kendilerine yapılan sosyal yardım hakkında net bilgiye ulaşabiliyor.

Sosyal Yardım Paraları Evlere Teslim Edilecek

İlk günlerde PTT şubelerinden yapılan ödemeler, salgının yayılma riski nedeniyle iptal edilmişti. Eğer sorgulama sonrası size bir yardım yapılacağı bilgisi görünüyorsa, belirtilen tutar ilerleyen günlerde PTT memurları tarafından size ulaştırılacaktır. Ödemelerin hak sahiplerine en kısa sürede ulaştırılması için polis memurları ve bekçiler de mesai yapacak.

6 Nisan Pazartesi günü yapılan kabine toplantısı sonrası bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düşük gelirli 2 milyon hane için 1.000’er TL’lik yardım yapıldığını, ihtiyaç sahiplerinin E-devlet üzerinden başvuru yapması durumunda her türlü desteğin verileceğini söyledi. Erdoğan, açıklamasının devamında 2 milyon 300 bin aileyi kapsayan yeni bir yardım kampanyasının daha hazırlıklarının başlatıldığını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ