MorTilki.Com

Sonunda Bu da Oldu! Hayvanat Bahçesindeki Kaplana Koronavirüs Bulaştı!

Sonunda Bu da Oldu! Hayvanat Bahçesindeki Kaplana Koronavirüs Bulaştı!

Dünyanın en iyi hayvanat bahçeleri arasında gösterilen New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesinde yaşayan dişi kaplanın yeni tip koronavirüs testleri pozitif çıktı. Kaplanın nasıl enfekte olduğu henüz kesin olarak bilinmiyor ancak hayvanat bahçesi çalışanlarından birinin bulaştırmış olabileceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında Hong Kong’da koronavirüs taşıyıcısı olan bir kadının köpeğine test yapılmış ve köpeğin testleri pozitif çıkmıştı. Karantinaya alınan köpek, insandan hayvana ilk kez Covid-19 bulaşma vakası olduğu için önemliydi.

Son olarak, New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesinde yaşayan Nadia isimli bir Malaya kaplanında koronavirüs tespit edildi. Yaban Hayatı Koruma Derneği‘nin yaptığı açıklamada, 4 yaşındaki Nadia ve onunla birlikte aynı mekanı paylaşan altı kedinin kuru öksürüğü olduğu ve sonrasında yapılan testlerde hayvanlarda Kovid-19 görüldüğünü duyurdu.

Dünyanın en iyi hayvanat bahçelerinden biri olan Bronx Hayvanat Bahçesi 16 Mart tarihinden bu yana ziyarete kapalı. Yetkililer, Nadia’nın hayvanat bahçesi çalışanlarından virüsü kaptığını düşünüyor. Hayvanat bahçesinde 7 kaplan dışında enfekte olan başka hayvan bulunmuyor.

İlk kez Hong Kong’da bir köpeğin enfekte olması ve sonrasında kaplanlarda da Kovid-19’un görülmesi, koronavirüsün hayvanlara da bulaşabileceğini kanıtlıyor. Uzmanlar, evcil ve yabani hayvanlarla temasın mümkün olduğunca kısıtlanması gerektiği konusunda uyarıyor.

Bronx Hayvanat Bahçesinde 6000’in üzerinde hayvan ve 500’den fazla ayrı tür bulunuyor. Hayvan türleri arasında kar leoparları, kaplanlar, goriller, lemurlar ve birçok ayı cinsi bulunuyor. Ayrıca, insan eliyle oluşturulmuş dünyanın en büyük yağmur ormanı da Bronx Hayvanat Bahçesinde yer alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ