MorTilki.Com

Sağlık Bakanı’ndan Türkiye’deki Koronavirüs Vakalarında İyileşme Oranı Açıklaması

Sağlık Bakanı’ndan Türkiye’deki Koronavirüs Vakalarında İyileşme Oranı Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 23 Mart Pazartesi günü yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası herkesin merak ettiği; Türkiye’deki koronavirüsü vakalarında görülen iyileşme oranları hakkında ilk defa konuştu.

Bugün saat 19.00’da gerçekleşen toplantı bitiminde kameraların karşısına geçen Dr. Fahrettin Koca, basın mensupları tarafından yöneltilen bazı soruları yanıtladı. Bakan Koca, ülkemizde koronavirüs nedeniyle tedavi gören bazı hastaların iyileşmeye başladığı söyledi.

Şu an itibariyle iyileşen vakalarımızın olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı, net bir açıklama yapmak için 14 günlük zaman diliminin geride bırakılması gerektiğini ve iyileşen hasta sayısının ilerleyen günlerde vatandaşlarla paylaşılacağını açıkladı.

İyileşen hasta sayısının fazla olduğunu belirten Dr. Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu algoritmasına göre tedavi gören bir hastanın tam olarak iyileştiğine karar verilebilmesi için hastanın 14 gün süreyle hastanede yatıyor olmasının gerektiğine değindi. 

Bu geçen sürenin ardından 24 saat aralıklarla hastaya iki defa solunum yolu testi yapılacağını, yapılan testlerde herhangi bir bulgu görülmemesi durumunda hastanın kesin olarak iyileşmiş kabul edileceğini belirtti. Koca, bu kararın alınabilmesi için hastanın gözlem altına alındığı günden itibaren en az 16 gün geçmesi gerektiğini söyledi.

Yoğun Bakım Hastaları İçin Çin’den İlaç Getirtildi

Çin’de koronavirüs tedavisi gören yoğun bakım hastalarında kullanılan ilacın, 11 ile 12 günlük iyileşme sürecini 4 güne düşürdüğü iddia edilmişti. Çinli hekimlerin hastalarda kullandıkları ve olumlu sonuç aldıkları özel bir ilacın bugün itibariyle yeterli miktarda Türkiye’ye getirtildiğini söyleyen Bakan Koca, bugün Çin Büyükelçiliği ile bir görüşme yaptığını ve yetkililerin söz konusu ilacın tedariği konusunda gayret içerisinde olacaklarını ifade etti.

Çinli Bilim İnsanları ile Sürekli Fikir Alışverişi Yapılacak

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Deng Li ile bir toplantı yaptıklarını ifade eden Bakan Koca, Türkiye’deki Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinin internet üzerinden Çin’deki bilim insanları ile sürekli iletişim halinde olacağını, bu görüşmelerin bütün dünyayı etkisi altına koronavirüs salgınına karşı faydalı bir iş birliği olacağını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ