MorTilki.Com

Medicago İsimli Şirket, Bitkisel Yöntemlerle Corona Virüsü Aşısı Geliştirdiklerini Duyurdu

Medicago İsimli Şirket, Bitkisel Yöntemlerle Corona Virüsü Aşısı Geliştirdiklerini Duyurdu

Asya ülkelerinin ardından Avrupa’yı da etkisi altına Corona virüsü, son günlerde bütün dünyanın en önemli gündemi haline geldi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye de sıçrayan salgının henüz bir tedavisinin olmadığı bilinmekte. Kanada merkezli Medicago, Corona virüsünün aşısını bulduklarını ve Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi (FDA) onayının ardından ayda 10 milyon aşı üretebileceklerini duyurdu…

Şirketin başındaki isim Bruce Clark, virüsün genetik kodunun paylaşılmasının ardından çalışmalara başladıkları ve 20 günlük bir çalışmanın ardından aşıyı geliştirdiklerini ifade etti. Özel bitkisel bir yöntemle geliştirilen Corona virüsü aşısı, Clark’ın açıklamalarına göre ülkedeki yetkili mercilerin onayına sunuldu ve onaylanması halinde Kasım ayında kullanıma hazır olacak.

Bruce Clark, İsrail merkezli başka bir firmanın daha benzer bir aşı geliştirdikleri söyledi. Aşıyı geliştirmekte kullandıkları yöntemlerin İsrailli şirketten daha güvenli ve etkili olduğunu savunan Clark, bu alanda çalışma yürüten bütün şirketlerin başarılı olmasını istediğini ancak bu çalışmaların çoğunun RNA veya DNA bazlı aşı türleri olduğu için umutlu olmadığını dile getirdi.

Bitkisel Yöntemler Geliştirme Sürecini Hızlandırdı

Medicago CEO’su, başında bulunduğu ekibin aşıyı bu kadar kısa sürede geliştirebilmesinin nedenini ise kullandıkları yöntem olarak açıkladı. Aşının proteinleri oluşturulurken biyolojik reaktör olarak tavuk yumurtası yerine bitki kullanılıyor ve bunun da süreci hızlandıran en önemli etken olduğu belirtiliyor.

Sıradan aşıların üretilmesi aşamasına yüksek miktarda yumurta gerekmekte. Uzmanlar, bu yumurtalara virüs enjekte ediyor ve süreç deneme yanılmalarla gelişiyor. Söz konusu süreç aşırı zaman almakta ve çok maliyetli. Diğer bir olumsuz yanı da sonuçların başarı olasılığının düşük olması.

Şirket, geleneksel aşı geliştirme yöntemleri yerine 10 yıldır üzerinde çalıştıkları bitki yöntemini kullanıyor. Virüsün genetik yapısı, bu amaçla oluşturulan agrobakteri içine enjekte edilmekte. Agrobakteri, bazı bitkilerde tümör oluşturan bir çeşit negatif toprak bakterisi.

Söz konusu toprak bakterisi başka bir bitki ile karışıyor ve aşı için gerekli olan proteinler açığa çıkmış oluyor. Corona virüsü eğer bu süreçte mutasyona uğrarsa, aşı üretimi için yeni bitkiler kullanılmaya başlıyor.

Bütün bu süreç, yumurta ile çalışan aşı geliştiricileri ve bitkilerle çalışanları ayıran en önemli fark. Bitkilerden alınan gerekli proteinler, üreticilerin beklemeye gerek kalmadan hemen aşı safhasına geçmesi gibi bir avantaj sağlamakta.

Corona Virüsü Aşısı İçin Onay Bekleniyor

Kanada merkezli şirket, aşının geliştirme ve test aşamasının başarı ile sonuçlandığını, asıl önemli süreç olan klinik aşamasına geçilmesi için FDA’dan onay beklediklerini açıkladı. Aşı üretmenin sanıldığı kadar kolay olmadığını söyleyen şirket yetkilisi, aşının kullanılır hale gelebilmesi için klinik deneylerin şart olduğunu vurguladı.

Aşı Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

Pentagon tarafından 100 milyon dolarlık bir destek alan Medicago, geliştirdikleri Corona virüsü aşısının FDA tarafından onaylanması halinde vakit kaybetmeden insan testlerine başlayacaklarını, bu çalışmaların da uzun sürebileceğini belirtiyor. Bruce Clark, onay sürecinde herhangi bir sorun yaşanmazsa aşının Kasım ayında üretilebileceğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ