MorTilki.Com

14 Gün Kuralı Nedir? Koronavirüsle Mücadelede 14 Gün Kuralının Önemi

14 Gün Kuralı Nedir? Koronavirüsle Mücadelede 14 Gün Kuralının Önemi

Bilindiği gibi, 2019 Aralık ayında dünya yeni ve ölümcül bir virüsle tanıştı. Çin’in Wuhan eyaletinden hızla yayılan Corona virüsü (COVID-19) kısa süre içinde Antarktika dışındaki tüm kıtalarda binlerce can kaybına neden oldu. Virüs tüm dünyayı derinden etkilese de Türkiye’de henüz vaka görülmemiş olması sevindiriciydi. Taa ki, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 10 Mart akşamı yaptığı açıklamaya kadar…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Mart akşamı yaptığı açıklamada bir vatandaşın koronavirüs testlerinin pozitif çıktığını açıkladı. Hasta mahremiyetinin korunması açısından, söz konusu hastanın kimliği ve yaşadığı şehir belirtilmedi. Bununla birlikte Bakan Koca’nın açıklamasında en dikkat çeken detay 14 gün kuralı oldu.

Tedbirlerde anahtar kelimemiz 14‘tür. Yurt dışından dönenler için 14 gün kuralı. Dönüşlerinde 14 gün kendilerini özellikle izole etmelerini istiyoruz. Aynı şekilde büyük çoğunluğumuzun koronavirüse karşı alacağı tedbirler için de anahtar kelimemiz yine 14’tür. Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan hangi durumda sağlık kuruluşuna başvurulacağına dek kurallar şeklinde her şey açıktır.

Peki ama tam olarak nedir bu 14 gün kuralı?

Bu soruya cevap vermek için öncelikle koronavirüsün kuluçka süresine değinmek gerekiyor. Nitekim, bu konu 14 gün kuralı ile yakından ilgili.

Araştırmacılar virüs hakkında daha fazla bilgi edinmek için yarışırken, en önemli sorulardan biri; bir insanın ilk kez enfekte olduğu an ile testlerinin pozitif çıktığı an arasındaki zaman aralığı nedir? Ya da en basit bir başka ifadeyle corona virüs (COVID-19) kuluçka süresi kaç gündür? sorusu.

Koronavirüsün kuluçka süresi tam olarak % 100 netlik kazanmasa da 2 ila 14 gün arasında olduğu genel kabul görüyor. Bununla birlikte virüsün kuluçka süresinin 19 gün olduğunu iddia eden bilim insanları olduğunu söylemekte de fayda var. Ayrıca, SARS virüsünü keşfeden Zhong Nanshan, 6 Şubat’ta koronavirüs kuluçka döneminin 24 güne kadar çıkabileceğini konusunda bir araştırma yayınladı.

COVID-19 kuluçka süresi hakkında araştırmalar sürerken birçok ülkenin Koronavirüsle Mücadele kapsamında kuluçka süresini 14 gün olarak baz aldığını belirtmemiz gerekiyor. ABD, İngiltere, Avustralya, Fransa, Hindistan, İtalya ve Kanada 14 gün kuralı çerçevesinde hareket ediyor ve tabii son olarak Türkiye.

Koronavirüsün kuluçka süresi, konumuz olan 14 gün kuralı ile yakından ilgili çünkü kuluçka döneminde, enfekte olan hasta virüs kaptığından habersiz şekilde yaşamını sürdürebiliyor. Taa ki semptomlar ciddi şekilde kendini gösterene dek. Bu sebeple, özellikle yurtdışı seyahatinden gelen kişilerin 14 gün kuralına uyması gerekiyor. Bir başka ifadeyle, yurtdışından gelmişseniz 14 gün boyunca evinizde kendinizi karantinaya alarak sağlık durumunuzu gözlemlemeniz gerekiyor. Bu sayede, 14 gün boyunca diğer insanlardan izole olan bireyin, virüsü yaymasının engellenmesi amaçlanıyor.

14 Gün Kuralını Evde Uygularken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fahrettin Koca’nın 14 gün kuralını önemle vurgulamasının ardından Sağlık Bakanlığı bu konuda yeni bir açıklamada bulunarak merak edilenleri yayımladı. Buna göre, koronavirüs salgını görülen ülkelerden dönen vatandaşların aşağıdaki uyarılara dikkat etmesi gerekiyor…

  • Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtileriniz olmasa bile 14 gün boyunca evinizden çıkmayın
  • Ziyaretçi kabul etmeyin
  • Mümkünse ayrı odalarda kalın
  • Odanızı sık sık havalandırın
  • Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın
  • Sofrada ayrı tabak ve bardak kullanın, ortak havlu kullanmayın
  • Evin ortak alanlarında tıbbi maske takın
  • Ellerinizi sık sık su ve sabunla 20 ila 30 saniye boyunca iyice yıkayın veya alkollü el dezenfektanı ile ovun.
  • Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü yaşamanız durumunda hemen maske takın ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ