MorTilki.Com

Fransa-İspanya Tatilinde Gidebileceğiniz 5 Sıra Dışı Yer

Fransa-İspanya Tatilinde Gidebileceğiniz 5 Sıra Dışı Yer

Pirene Dağları ile birlikte uzun bir doğal sınırı paylaşan Fransa ve İspanya, dünyanın dört bir yanından gelen gezginler arasında eşit derecede popüler tatil noktaları. Buradaki olağan turistik cazibe merkezlerinin dışında, yeni ve sıra dışı yerleri gezmek isterseniz, tatilinize farklı bir boyut kazandırabilecek bazı keşfedilmemiş yerler var.

Eğer sizde klasik noktaların dışında tatilinizi geçirebileceğiniz yerler arıyorsanız doğru yerdesiniz. Şimdi Fransa ve İspanya’daki çıldırtıcı kalabalıktan uzak 5 yere hep birlikte göz atalım…

Barcelonnette Fransa

Tarihi 13. yüzyıla dayanan eski bir yerleşim yeri olan Barcelonnette, her iki tarafıda dağlarla çevrili, 1132 metre rakımlı huzur dolu bir şehir. Yürüyüşe çıktığınızda tarihi binaları ve 16. yüzyıla ait kuleleri muhakkak yakından inceleyin. Mezarlığıda es geçmeyin. Yerel ve İtalyan mermerlerinden yapılmış dev mezar taşları görülmeye değer. Kasabada güneş tenteleriyle sıradışı bir görünüm oluşturan bir çok kafe ve dükkan var.

Chantilly Kalesi Paris Fransa

Fransa’nın başkenti Paris, peri masallarını andıran şatoları ve kalelerine yakınlığıyla bilinir. Chantilly Kalesi kesinlikle listedeki en dikkat çekici yer. Paris’ten sadece bir saat uzaklıkta bulunan bu kraliyet binası, 1500’lerde inşa edilmiş ve 1800’lerde ek bir kısım daha yapılmış. Paris Louvre‘dan sonra dünyanın en büyüğü olan Conde Müzesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz. Kaleyi çevreleyen ve 7000 hektardan fazla bir alana yayılmış olan geniş arazinin etrafında yürüyün. Gördüğünüz her yerde, arkasında ilginç bir hikaye olan etkileyici bir sanat eseri bulacaksınız!

Avignon Fransa

14. yüzyılda Katolik kilisesinin merkezi olarak bilinen Fransa’daki bu şehir, dünyanın en büyük Gotik yapısı olan Palais des Papes ile ünlüdür. Avignon’da şimdi UNESCO dünya mirası olan pek çok eski Rönesans tarzı yapıyı göreceksiniz. Şehirde sanat ve tarih müzesi bolluğu var. Şehrin merkezindeki ana meydan, halka açık performansların ve tiyatro festivallerinin düzenlendiği yerdir. Rhone Nehri’nin kıyısında bulunan Avignon, Orta Çağ’dan kalan şehir duvarı ve Pont St. Benezet köprüsü ile görülmesi gereken yerlerden.

Riofrio Granada İspanya

İspanya’nın güneyinde bulunan bu küçük yerleşim merkezi, tatilciler arasında yavaş yavaş popüler hale gelmeye başladı. Ama merak etmeyin, yine de aradığınız huzuru bu şehirde bulacaksınız. Riofrio, balık çiftlikleri ve dünyadaki ilk organik havyarı üretmesiyle bilinir. Harika lezzetler tatmak ve huzurlu, sakin bir gün geçirmek için mükemmel bir yer.

Figueres Barselona İspanya

Barselona’dan yalnızca iki saat uzaklıkta bulunan Figueres, Salvador Dali‘nin tiyatro müzesiyle tanınıyor. Müze, 1989 yılında hayatını kaybeden kurucusu tarafından toplanan, dünyanın dört bir yanından getirilmiş sıra dışı nesnelere ev sahipliği yapıyor. Müzenin dış cephesi bereketi sembolize eden ekmek somunları ve üremeyi sembolize eden dev yumurta figürleri ile çevrilidir. İçerisinde ise 4 Binden fazla sanat eseriyle karşılaşacaksınız. Bu ilginç müze dışında, Figueres’in kilometrelerce uzanan hayat dolu ayçiçeği tarlalarınıda görebilirsiniz.

Fransa ve İspanya birçok yoldan birbirine bağlanabiliyor. Ancak bu yolların içinde en mantıklı seçim Barcelona’dan Paris’e trenle gitmek olacaktır. Bu tren yolculuğu hem ekonomik hem de zaman açısından daha iyi bir seçenektir. Mutlu tatiller!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ