MorTilki.Com

COVID-19 Nedeniyle İlk Kez Bir Köpek Karantinaya Alındı! Corona Virüs Evcil Hayvanlara Bulaşıyor mu?

COVID-19 Nedeniyle İlk Kez Bir Köpek Karantinaya Alındı! Corona Virüs Evcil Hayvanlara Bulaşıyor mu?

Hong Kong’da corona virüs (COVID-19) taşıdığı öğrenilen bir kadının köpeğine test yapıldı. Yetkililerin cuma günü yaptığı açıklamaya göre köpekte ”düşük seviye” corona virüs tespit edildi. Karantinaya alınan köpeğin, COVID-19 virüsü tespit edilen ilk evcil hayvan olduğunun altı çizildi.

Hong Kong Tarım ve Balıkçılık Bakanlığı’ndan Cuma günü sabahın ilk saatlerinde yapılan açıklamaya göre, corona virüs taşıyıcısı bir kadının evinde beslediği köpeğine de COVID-19 testi yapıldı. Köpekte ”düşük seviye” corona virüs tespit edildi. Kısa zaman sonra karantinaya alınan köpek, korona virüsüne rastlanan ilk evcil hayvan olması açısından önem taşıyor.

Yetkililer, köpekteki corona virüsünün sahibi olan kadından mı yoksa çevresel faktörlerden dolayı mı bulaştığını çözmeye çalışıyor. Yaşanan bu gelişme sonrası, corona virüs hastalarının beslediği evcil hayvanlarının artık karantinaya alınması gündeme geldi.

Corona Virüs Kedi ve Köpek Gibi Evcil Hayvanlara Bulaşıyor mu?

Corono virüsün ilk kez nasıl ortaya çıktığı ve yayıldığı konusunda çeşitli iddialar olsa da Dünya Sağlık Örgütü dahil kimse virüs hakkında yeterli bilgiye sahip değil. COVID-19’un kedi ve köpek gibi evcil hayvanlara bulaşma ihtimali ise yetkililerin cevap aradığı konulardan biriydi. Hong Kong’da bir köpeğin testlerinin pozitif çıkması, bu açıdan oldukça önemli.

Dünya genelinde 82.000’den fazla insana enfekte olan ve 2.800’den fazla insanın ölümüne neden olan Corona virüs salgınının evcil hayvanlara da bulaşabildiği görülmüş oldu. Yetkililer, evcil ve yabani hayvanlar ile mümkün olduğunca direkt temastan kaçınılmasının ve en az 20 saniye boyunca bol su-sabun ile ellerin yıkanmasının önemli olduğunu dile getiriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ