MorTilki.Com

Araştırmalara Göre Corona Virüsü Nesnelerin Üzerinde 9 Gün Kalabiliyor!

Araştırmalara Göre Corona Virüsü Nesnelerin Üzerinde 9 Gün Kalabiliyor!

İlk kez Çin’in Wuhan eyaletinde görülen ve şimdiye dek yaklaşık 1500 kişinin ölümüne neden olan Corona Virüsü (COVID-19) hakkında bilim insanları çalışmalarını sürdürüyor. Corona virüsünün nesnelerin üzerinde ne kadar süreyle aktif kalabildiğini öğrenmek amacıyla Almanya’da yapılan araştırma bunlardan biri.

Çin başta olmak üzere birçok ülkede can kayıplarına neden olan ölümcül virüs Corona hızla yayılmaya devam ediyor. Virüs için aşı geliştirme çalışmaları sürerken diğer yandan COVID-19 olarak adlandırılan Corona hakkında bilinmeyenler araştırılıyor. Ne yazık ki, yapılan araştırmaların sonucu pek iç açıcı değil.

Journal of Hospital Infection dergisinde yer alan, Alman bilim isanlarının yürüttüğü çalışmayı içeren makaleye göre metal, cam ve plastik nesnelerin üzerinde korona virüsü 9 gün aktif olarak varlığını sürdürebiliyor. Bu sürenin üst limit olduğunu dile getiren bilim insanları COVID-19’un nesneler üzerinde ortalama olarak 4 ila 5 gün boyunca aktif kalabileceğinin altını çiziyor.

Nesnelerin yüzeyinde bulunan virüslerin, hidrojen peroksit (oksijenli su), sodyum hipoklorit (çamaşır sularında bulunan madde) ve etanol (alkollü içeceklerde bulunan alkol türü) ile inaktive edilmesi mümkün. Diğer yandan, corona virüsünün bulunduğu neslere temas edilmek suretiyle COVID-19’un insanlara bulaşıp bulaşmayacağı konusu ise henüz netlik kazanmış değil. Ancak yine de bu konuda sık sık el yıkamanın önemi vurgulanıyor.

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre düşük sıcaklık ve nemli ortamlar virüslerin en sevdiği hava koşulları. Nitekim, bu koşullar oluştuğunda virüsler nesnelerin üzerinde daha uzun süreler boyunca aktif olarak kalabiliyor. Bununla birlikte, Corona virüsü hakkında cevap bekleyen yüzlerce farklı soru var. Şimdiye dek bu soruların çok küçük bir bölümüne cevap bulunmuş durumda.

Virüs hakkında araştırmalar sürdürülürken diğer yandan can kayıpları da katlanarak artmaya devam ediyor. Son yapılan açıklamalara göre, Çin’deki korona salgını nedeniyle yalnızca bir günde 250 kişi yaşamını yitirdi. 5090 yeni korona vakası rapor edilirken toplamda ölenlerin sayısı 1500’e yaklaştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ