MorTilki.Com

Kibar İnsanların Dilinden Düşürmediği Sözler

Kibar İnsanların Dilinden Düşürmediği Sözler

Sosyal yaşantımızda nezaket oldukça önemli bir yer tutar. İnsanlar arasında daha iyi etkileşim yaratır, gergin durumların yumuşamasını sağlar ve karşımızdaki kişiye olgun ve kendinden emin biri olduğumuzu gösterir. En önemlisi, herkesin uyması gereken bir görgü kuralıdır.

Çoğu insan nezaket kurallarını çocuk yaştayken evde ve okulda öğrenmeye başlar. İnsanlarla daha iyi bir iletişim kurmak ve pozitif enerji yaymak için kibar olmak oldukça önemlidir. Ne de olsa ”Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” O halde, daha nazik bir insan olmak için kibar bireylerin dillerinden düşürmediği ”sihirli” sözcüklere yaşantımızda daha çok yer vermek akllıca bir seçim olacaktır. Nasıl daha kibar olunur? işte yanıtı…

Güler Yüzlü Olun ve Selam Verin

Eğer çevrenize pozitif enerji yaymak ve sevilen kibar bir insan olmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey güler yüzlü olmaktır. Asık bir yüz ifadesiyle istediğiniz kadar güzel sözler söyleyin, karşınızdaki insanı etkileyemez ve olumlu geri dönüş alamazsınız. Bu sebeple, yüzünüzden gülücüğü eksik etmeyin ve bir ortama ilk adım attığınızda mutlaka selam verin.

Lütfen

Daha nazik bir insan olmak istiyorsanız sık kullanmanız gereken kelimelerden biri ”lütfen”dir. Lütfen kelimesinin, emir cümlesini ricaya dönüştüren sihirli bir özelliği vardır. İlk bakışta aynı gibi görünsede ”Şu kalemi ver” cümlesiyle ”Lütfen, şu kalemi ver” cümlesi arasında dağlar kadar fark vardır. Hatta bu cümlenin sonuna ”misin” ekini getirerek talebinizi daha nazik bir dille ifade edebilirsiniz. Tatlı dilli bir insan olmak varken neden daha emrivaki ve sert bir kişiliğe bürünesinizki?

Teşekkür Ederim

Sosyal yaşantınızda karşılaştığınız insanlara teşekkür etmeniz (gerçekleşen bir eylem sonrası) sizin nezaket sahibi bir insan olduğunuzun göstergesidir. İnsanlar size işi gereği çeşitli konularda hizmet veriyor olabilir ancak bu onlara teşekkür etmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Teşekkür etmek, karşıdaki insanı hoşnut ve minnettar eder. Bu sebeple, yalnızca birkaç saniyeliğine karşınızdaki insanın yüzüne bakın ve ”teşekkür ederim” deyin.

Rica Ederim

Teşekkürün karşılığı olarak kullanılan en yaygın kelime rica ederimdir. Ayrıca ”benim için zevkti” diyebilirsiniz. ”Sorun yok”, ”No problem”, ”Sen rahat ol” vb. ifadeler nezaketten uzaktır ve küçümseyici bir hava yaratır. Karşınızdaki insanla daha samimi bir ortam oluşturmak istiyorsanız bu küçük detaya dikkat etmenizde fayda var.

Affedersiniz

Affedersiniz kelimesi birçok durumda özür dilemenin veya nazikçe konuşmaya başlamanın en iyi yoludur. Bir durumdan dolayı özür dilemek için, kalabalık bir yerde geçmek amacıyla izin için, acil bir konuya geçiş için ve birinin dikkatini çekmek için kullanılır.

Çok Naziksiniz

Minnettarlık göstergesi olarak kullanılan çok naziksiniz ifadesi kibar insanların sık kullandığı bir cümledir. Karşınızdaki kişi sizin hoşnut olacağınız sözler söylüyor ve size iltifat ediyorsa mütevazi bir şekilde ”Çok naziksiniz” diyerek siz de ona jest yapmış olursunuz. Karşılıklı jestler daha samimi bir ortam oluşturmak için de önemlidir.

Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Görgü sahibi nazik bir insanın en belirgin niteliklerinden biri karşısındaki insanı dinliyor ve onun düşüncelerine önem veriyor olmasıdır. Sizinle konuşan her insanın söylediği şeylere katılmak veya onaylamak zorunda değilsiniz ancak ”Düşüncelerinizi paylaşa bilirmisiniz?” veya ”Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?” gibi cümleler size görgü ve nezaket konusunda artı puan kazandırır.

İsmiyle Hitap Etmek

İnsanlara ismiyle hitap etmek, kişinin adını aklınızda tuttuğunuzun ve bu da ona değer verdiğinizin bir göstergesidir. İnsanlara farklı şekilde hitap etmek yerine isimlerini kullanın. Daha resmi ortamlarda ise ”Bey” ve Hanım” kelimelerini isimlerinin sonlarına eklemeyi unutmayın.

Seni Gördüğüme Çok Sevindim

Biriyle karşılaştınız ve bu rastlantı sizin için gerçekten mutluluk vericiyse, bunu karşınızdaki kişiye söylemekten çekinmeyin. Sevdiklerinizin varlığının sizi mutlu ettiğini dile getirin. ”Seni gördüğüme çok sevindim”, ”Çok güzel, harika görünüyorsun” gibi cümleler buluşmanın ilk adımında harika bir sohbete başlamanın en güzel yoludur.

Bu tür ifadeleri çoğaltmak elbetteki mümkün. Ancak, nazik veya kibar olmak için yalnızca bu cümleler yeterli değildir. İnsanlara karşı samimi ve dürüst olun, yüzünüzden gülücükleri eksik etmeyin ve asla kibirli olmayın. Bu şekilde hem daha mutlu olacak hem de mutlu edeceksiniz. Ne de olsa güler yüzlü ve kibar olmak ücretsizdir 🙂 Yalnızca biraz pratik gerektirir. Yukarıdaki ifadeleri hayatınızda daha çok kullanarak bu pratiğe başlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ