MorTilki.Com

Corona Virüsü Tehlikesini İlk Fark Eden Çinli Doktor Li Wenliang Hayatını Kaybetti

Corona Virüsü Tehlikesini İlk Fark Eden Çinli Doktor Li Wenliang Hayatını Kaybetti

Şu an Çin başta olmak üzere birçok ülkede can kayıplarına neden olan Corona virüsünü salgınını ilk duyurma çalışan, bu eylemi yüzünden Çin Hükümeti tarafından hakkında soruşturma başlatılan doktor Li Wenliang, hastalarını tedavi etmeye çalışırken yakalandığı virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Dünya genelinde geniş yankı uyandıran ölüm haberi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından doğrulandı. Li Wenliang, 2019 yılının Aralık ayında yaptığı araştırmalar sonucu Corona virüsünün deniz ürünleri satışı yapılan bir bölgede ortaya çıktığını, eğer gerekli önlemler alınmazsa durumun korkunç boyutlara ulaşabileceğini sosyal medya kanallarında duyurmuştu.

Li Wenliang, bu tehlikeli durumu ilk olarak doktor arkadaşlarıyla paylaşmıştı. 30 Aralık tarihinde Çin’in popüler sosyal mesajlaşma uygulaması WeChat kanalıyla arkadaşlarını bilgilendiren doktor, bazı arkadaşlarının bu mesajı dışarıya sızdırması nedeniyle ceza almıştı.

Şu an karantina altında olan Vuhan şehrinde buluna bir hastanede çalışan doktor, Corona virüsünü ilk fark eden hekimlerden biriydi. Salgına dikkat çekmek için elinden gelen her şeyi yapan doktor, hastalarını tedavi ederken virüse yakalanmıştı.

Li’nin yaptığı paylaşım, kısa sürede sosyal medyada çığ gibi büyümüştü. Çin güvenlik güçleri, “Kamu düzenini bozmak ve sosyal mecralarda halkı endişeye sürükleyebilecek söylenti yaymak” gibi suçlar nedeniyle doktor hakkında soruşturma başlatmıştı. Hastalarla ilgilenirken virüse yakalanan Wenliang, 11 Ocak 2020 tarihinde hastaneye kaldırılarak tedavi görmeye başlamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü, Çinli doktorun ölümünden sonra resmi sosyal medya kanalından bir baş sağlığı mesajı paylaştı. Doktor Li Wenliang’ın ölümü nedeniyle üzgün olduklarını belirten yetkililer, onun Corona virüsü alanındaki çalışmaları için minnet duyduklarını belirtti.

6 Şubat 2020 tarihinde Corona virüsünün son durumuyla ilgili önemli veriler paylaşıldı. Salgın nedeniyle dünya genelinde ölen kişi sayısının 565‘ya yükseldiği, 28 binden fazla kişide hastalığın tespit edildiği ve iyileşen kişi sayısının 328 olduğu ifade edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ