MorTilki.Com

Fransız Bilim İnsanları, Corona Virüsü Aşısının Kullanıma Hazır Olacağı Tarihi Açıkladı

Fransız Bilim İnsanları, Corona Virüsü Aşısının Kullanıma Hazır Olacağı Tarihi Açıkladı

Çin’de bulunan bir canlı hayvan pazarında ortaya çıkan ve dünya gündeminin ilk sırasına yerleşen Corona virüsü, birçok ülkedeki bilim insanları tarafından araştırılıyor. İlk açıklama Fransız bilim insanlarından geldi. Pasteur Enstitüsü yetkilisi Dr. Christophe D’Enfert, Corona virüsü aşısının üzerinde titizlikle çalıştıklarını ve 20 ay içinde kullanıma sunacaklarını belirtti.

Virüsün birçok ülkede görülmesi ve ölü sayısının hızla artması üzerine Dünya Sağlık Örgütü tarafından uluslararası acil durum ilan edilmişti. Reuters Ajansı, dünya genelinde yürütülen Corona virüsü aşısı çalışmalarını mercek altına aldı.

Ajans tarafından 31 Ocak Cuma tarihinde paylaşılan haberde, Fransa merkezli Pasteur Enstitüsü’ünde çalışmalar yürüten bilim insanlarının, Corona virüsü salgını için bir aşı üzerinde çalıştıklarını duyuruldu.

Enstitüsü’nün basın sözcüsü Dr. Christophe D’Enfert, Çin’deki bilim insanlarının virüse dair elde ettikleri bütün bulguları Dünya Sağlık Örgütüyle paylaşmasının ardından, vakit kaybetmeden çalışmalara başladıklarını ifade etti. Yetkili, üzerinde çalıştıkları salgın aşısını en erken 20 ay içerisinde piyasaya sürebileceklerini söyledi.

Corona virüsüne yönelik araştırma yapan diğer bir ülke de Avustralya. Ülkenin önde gelen kuruluşlarından Peter Doherty Enstitüsü yetkilileri, elde ettikleri bulgulara dayanarak laboratuvarlarında Corona virüsünün bir versiyonunu geliştirdi. Dr. Julian Druce, söz konusu gelişmenin virüse tanı konması aşamasında önemli derece yardımcı olacağını belirtti.

Amerika‘nın önde gelen ilaç şirketleri de Corona virüsü çalışmalarına hız verdi. Moderna ve Inovio Pharmaceuticals şirketleri, bir süredir bazı ortak çalışmalar yürütmekte. Şirket sözcüsü, salgın için geliştirdikleri aşıyı bir ay sonra hayvanlar üzerinde test etmeye başlayacaklarını, üç ay sonra ise insanlar üzerinde birinci faz klinik testlere geçeceklerini duyurdu.

Çinli bilim insanları, Corona virüsünün görülmesinin ardından özel bir ekip oluşturarak salgını araştırmaya başlamıştı. Bir süre sonra virüsün genetik kodunu çözen Çinli uzmanlar, elde ettikleri bilgileri tüm dünyayla paylaşmıştı. Bilim insanları, bu bilgiler ışığında virüsün nereden geldiğini ve insanların nasıl korunması gerektiğine dair somut bilgiler elde etmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ