MorTilki.Com

Lassa Virüsü Nijerya’da Can Almaya Devam Ediyor! Ölü Sayısı 41’e Yükseldi

Lassa Virüsü Nijerya’da Can Almaya Devam Ediyor! Ölü Sayısı 41’e Yükseldi

Çin’deki Wuhan Merkezli Corona virüsü yayılmaya devam ederken Nijerya’da yeni bir virüs salgını daha baş gösterdi. Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi (NCDC) tarafından yapılan açıklamaya göre Lassa virüsü 689 kişiyi etkiledi, 41 kişinin ölümüne neden oldu.

Lassa ateşi ismi verilen virüs salgını Nijerya‘da hızla yayılmaya devam ediyor. Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre ölenlerin sayısı 41‘e ulaştı. Salgından etkilenen kişilerin sayısı ise 689‘a yükseldi. Tüm bunlara rağmen ne yazık ki, Nijerya’nın salgını kontrol altına almak için etkili bir planı veya çalışması yok.

Nijerya’daki Lassa virüsü yalnızca 4 hafta içinde 19 bölgeye yayıldı. Bunlar; Ondo, Edo, Ebonyi, Enugu, Kano, Borno, Nasarawa, Kogi, Rivers, Abia, Adamawa, Benue, Kaduna, Delta, Taraba, Plateau, Bauchi, Osun ve Ogun yerleşim merkezleri.

Nijeryalı Tabipler Birliği (NMA) Başkanı Francis Faduyile tarafından yapılan açıklamada, Nijerya’nın sağlık hizmetleri konusunda acınacak halde olduğuna, enfeksiyon önleme ve kontrol önlemleri konusunda sağlık personelinin yetersiz olduğuna vurgu yapıldı. Nitekim, Lassa virüsü nedeniyle ölen 41 kişiden 5’inin sağlık çalışanı olması da bu açıklamayı doğrular nitelikte.

Lassa Ateşi Nedir?

Lassa ateşi, Lassa virüsünün neden olduğu akut bir viral hemorajik ateştir (VHF). Virüsün doğal taşıyıcısı farelerdir, ancak hastalık aynı zamanda insandan insana bulaşabilir.

Lassa virüsü özellikle farelerin dışkı ve idrarından bulaşıyor. Bu virüsün taşıyıcısı olan hastalarla temas halinde olduğundan şüphelenilen herkesin en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor.

Lassa Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Lassa ateşi, erken evrelerde sıtma gibi ateşli hastalıklara benzer semptomlar gösterir.

Hastalığın semptomları genellikle ateş, baş ağrısı, halsizlik, öksürük, bulantı, kusma, ishal, kas ağrıları, göğüs ağrısı, duyma kaybı ve şiddetli vakalarda kulaklardan, gözlerden, burun, ağız, vajina, anüsten açıklanamayan kanamadır. Erken tanı ve tedavi hastanın hayatta kalma şansını artırır.

MorTilki.Com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ