MorTilki.Com

Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız Dünyanın En İlginç Fobileri

Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız Dünyanın En İlginç Fobileri

Fobi kelimesi, Yunan mitolojisinde ”Korku Tanrısı” olarak bilinen ‘Phobos‘un isminden geliyor ve herhangi bir şeye karşı duyulan korkunun, normal yaşamı olumsuz yönde etkilemesi olarak tanımlanıyor. Daha önce, araknofobi (örümcek fobisi), Akrofobi (yükseklik fobisi) ve Klostrofobi (kapalı alan fobisi) gibi sık görülen fobileri duymuş olabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte, belki de adını bile  daha daha önce hiç duymadığınız farklı fobiler var. Dünyanın en ilginç fobilerini içeren bir liste hazırladık…

Geliophobia & Kahkaha Fobisi

Her yıl 6 Mayıs’ta kutlanan Dünya Kahkaha Günü‘nden en çok nefret eden insanlar hiç şüphesiz geliophobia olarak bilinen kahkaha fobisi olan insanlar. Gülmek ve kahkaha atmak sağlıklı yaşamla özdeşleştirilse de geliophobia fobisi olanlar için kahkaha tam bir kabus. Kendileri kahkaha atamadığı gibi çevresindeki kahkaha atan insanlar bile onlar için korku ve endişe kaynağı olabiliyor.

Chorophobia & Dans Fobisi

Dans edenleri görünce tedirgin olan veya düğünlerde oynamaktan korkan biriyle tanıştıysanız chorophobia isimli dans fobisine sahip olabilir. Dans fobisi olan insanlar, toplum içinde dans edemedikleri gibi yalnızkende dans etmekten korkuyorlar.

Syngenesophobia & Akraba Fobisi

Bu fobiye sahip olan insanların en nefret ettiği şey akrabalarıyla zaman geçirmek. Syngenesofobi olan insanlar akrabalarından ve aile bireylerinden sebepsiz şekilde korkuyor ve tedirginlik duyuyor.

Arachibutyrophobia & Fıstık Ezmesinin Damağa Yapışma Fobisi

Dünyanın en ilginç fobilerinden bir diğeri de Arachibutyrophobia olarak bilinen fıstık ezmesi fobisi. Bu fobiye sahip olan insanlar, fıstık ezmesinin damaklarına yapışacağından endişe duyarak korkuya kapılıyor. İlginç!

Heliophobia & Güneş Işığı Fobisi

Helyofobisi olan insanlar gün ışığına çıkmaktan korkuyor. Korkularının altında yatan sebep ise, güneş ışığının onları kanser edeceği düşüncesi. Sürekli karanlık bir ortamda ”vampir” gibi yaşamak hiç hoş olmasa gerek.

Deipnophobia & Akşam Yemeğinde Konuşma Fobisi

Çoğumuz, aile bireyleriyle akşam yemeği esnasında günün kritiğini yapar ve kısa süreli sohbet ederiz. Ne var ki, deipnophobia fobisi olan insanlar için bu kısa süreli sohbet, korkulu bir rüya gibi. Diğer zamanlarda konuşma ve diyalog kurmada sorun yaşamayan bu fobiye sahip kişiler, özellikle akşam yemeği esnasında konuşmaktan çok korkuyorlar.

Neophobia & Yeni Olan Şeylerden Korkma Fobisi

Yeni deneyimler ve yeni şeyler yaşamaktan hatta yeni lezzetler tatmaktan çok korkan insanlar olduğunu biliyor muydunuz? Bu tür korkulara genel olarak neofobi deniliyor. Neofobisi olan insanların yeni olan hiçbir şeye tahammülü yok. ”Kargadan başka kuş tanımam” misali sürekli alışık oldukları eskilerle hayatlarını sürdürüyorlar.

Geniophobia & Çene Fobisi

Geniofobi çene korkusu olan şaşırtıcı bir durum. Bu insanlar sürekli olarak çene yapılarının bozulacağıyla ilgili olarak endişe ve korku yaşıyor. Ayrıca vücudun farklı kısımlarıyla ilgili başka fobiler de var. Genuphobia (diz korkusu), ishicascadiggaphobia (dirsek korkusu) ve chirophobia (el korkusu) bunlardan bazıları.

Ablutophobia & Yıkanma ve Yıkama Fobisi

Ablutofobi yıkanma ve yıkama korkusuna verilen genel bir isim. Hamam görünce yolunu değiştiren ablutofobisi olan insanlar, duş almaktan korktuğu gibi el, yüz ve ayaklarını yıkamaktan da çekiniyor. Vücut temizliğini sürekli ıslak mendille yapmak zorunda olan ablutofobiden muzdarip kişilerin yaşantısı hiç kolay olmasa gerek!

Yukarıda dünyanın en ilginç korkularından bazılarını paylaşarak bu fobiler hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Ancak, sıra dışı fobiler yalnızca bunlarla sınırlı değil. Globophobia (balon patlama fobisi), Hippopotomonstrosesquippedaliophobia (uzun kelime fobisi), Emetophobia (geğirme fobisi), Pogonophobia (sakal fobisi), Omphalophobia (göbek deliği fobisi), Turophobia (peynir fobisi) ve Triskaidekaphobia (13 rakamı fobisi) duyabileceğiniz en ilginç fobiler arasında.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ